Győr+
2018.03.10. 09:17

A kalandok a kalandorok ellen fordulnak, a négyajtós vígjátékban – fotókkal!

Sírva nevetős vígjátékot mutat be a Győri Nemzeti Színház társulata szombaton, a nagyszínpadon: a Bolha a fülbe az Örökzöld évad egyik sikervárományos darabja, olyan összeszokott szereplőkkel, mint például Járai Máté, Mózes Anita és Fejszés Attila.

A francia polgári komédia egyik legjelentősebb képviselője, Georges Feydeau háromrészes vígjátékát bonyolult, pergő, szellemes cselekmény, nagyszerű párbeszédek, szerepcserék, véletlenek jellemzik, s megjelennek benne a klasszikus bohózatok jól ismert szereplői.

Feydeau általában soha nem a társadalmat bírálta, csak az egyes ember gyengéit figurázta ki, darabjaiban mégis lelepleződtek a tisztesnek mondott, hazug és álszent polgári erkölcsök. Gyerekkorától kezdve színházi ember volt, a Bolha a fülbe című darabot pedig életművének csúcsaként tartják számon, egy időben, Párizsban a „kacagás királyaként” emlegették.

Szűcs Gábor rendező a szerzőről elmesélte, rámosolygott a jó Isten: tehetséges volt, anyagi gondok pedig tehetős felesége révén nem gyötörték, így a drámaírásra koncentrálhatott. Élete végül nem végződött „happy enddel”, házassága megromlott, ő elkártyázta a vagyonát, s egy idegszanatóriumban halt meg szifiliszben – a „sírás hercegeként” távozott.

A Bolha a fülben „négyajtós vígjátékban” is a kalandok fordulnak a kalandorok ellen: a történet szerint a főhőst, Victor Emmanuel Chandebiset névtelen levélben randevúra hívják egy kétes hírű szállodába, a Tüzes Kandúrba, a felesége pedig nyomozásba kezd, hogy megcsalja-e őt férje, vagy sem. Bolha kerül tehát a fülbe, így mondják a franciák, ha gyanú ébred bennük, hogy félrevezetik őket. Természetesen félreértések és bonyodalmak sora bontakozik ki a színpadon, ahol adott négy ajtó – mint sok más bohózatban –, amit aztán egymásra csaphatnak a színpadon lévők.

A főszereplőt, s annak részeges hasonmását Járai Máté alakítja, aki elárulta, bár prózai darabról van szó, mégis olyan, mintha kottából dolgoznának.

Pontosan kell játszani, s kihasználni a helyzetek adta komikumot, bár a közönség is alakítja majd a darabot, így némi improvizáció is belefér. „Ha komédiáról van szó, a társulat nagy részét nem kell félteni, gondoljunk csak a Primadonnákra, a darabból lassan a 120. előadást játsszuk, és a Bolha a fülbe is hasonló humorból táplálkozik. A rendező pedig biztos kézzel tartja a francia bohózatot a kezében” – hangsúlyozta a népszerű színész a Győr+ Televízó Kulisszák mögött című műsorában.


Szerző: Zoljánszky Alexandra
Fotó: O. Jakócs Péter