Otthoni tippek-trükkök

Hogyan légtelenítsük a radiátorokat?

Fotó: Freepik
Tóth Vivien
2021.09.28. 06:07

Az őszi hűvös időjárás beköszöntével a lakás gyors mértékben hűl ki, sokan folyamodnak már a fűtés elindítására. A háztartásokban sok radiátor már több mint fél éve nem üzemelt, aminek újraindítása során tapasztalhatunk furcsa hangokat, vagy elégtelen fűtésleadást. Cikkünk segítségével megtudhatod mikor szükséges a radiátorok légtelenítése, és miként tudod saját kezűleg is egyszerűen elvégezni.

Szokatlan hangok és hideg fűtőtest-rész 

Akár távfűtésről, akár központi fűtésről beszélünk, a radiátor még mindig a legnépszerűbb fűtőtest a felhasználók körében. Ritka a meghibásodás, és akár generációkon át kiszolgálhat minket meghibásodás nélkül.  Azonban ha úgy érzékeljük, hogy a radiátor teteje hideg, vagy furcsa hangokat ad ki, akkor légtelenítésre szorul a fűtőtest. Ilyen esetben levegő szorul a vízkeringető rendszerbe, ami megakadályozza a víz folyamatos körforgását a fűtőtestben. A megfelelően működő radiátor egyenletes meleget biztosít és hanghatások nélkül, csendben dolgozik. 

Radiátor légtelenítése házilag

Mielőtt nekilátnánk a műveletnek, szükségünk lesz egy légtelenítő kulcsra, vagy csavarhúzóra, illetve rongyra. Állítsuk le a fűtési rendszert és keressük meg a szelepet, ami általában a fűtőtest felső részén, oldalt található. 

Vegyük elő a célszerszámot, amire a legjobb a légtelenítőkulcs, vagy egy lapos fejű csavarhúzó. A szerszám segítségével kezdjük el csavarni óramutatóval ellenkező irányba a szelep közepén megtalálható csavart. Érdemes ilyenkor a rongyot alárakni, mert víz szivárog belőle. Addig kell várnunk, amíg a levegő távozik sziszegő hang kíséretében a rendszerből és már csak víz csöpög belőle. Utána már nincs is más dolgunk mint óramutató járásával egyezően visszacsavarni, vigyázva, hogy a menet ne sérüljön.

Ellenőrzésképp újraindíthatjuk a rendszert, aminek ilyenkor már hang nélkül, egyenletesen kell működnie. Amennyiben még mindig halljuk a csobogó hangot, érdemes az eljárást újra elvégezni, illetve ha a hiba nem múlik el magától akkor szakembert hívni. Utóbbi abban az esetben is szükséges, ha a légtelenítés során nem jön víz a rendszerből. 

Ellenőrizzük a kazán működését is a munka végeztével, hogy megfelelő nyomáson maradt-e. Ha a nyomás leesett, akkor a kiszivárgott vizet pótolni kell a radiátorból, és pár óra múlva újra ellenőrizni a nyomásmértéket. Távfűtéses rendszer esetén erre a lépésre nincs szükség.

Kapcsolódó témák: #fűtési szezon | #ősz |