Orbán: Nem leszünk könnyű helyzetben, lesznek még nehéz pillanatok!

P. Csapucha Adrienn Fotó: MTI/Benko Vivien Cher
2023.10.27. 08:22

Brüsszelből bejelentkezve, az EU-csúcsról, a migrációról, a kínai kapcsolatok fontosságáról, de a napokban elfogadott Csok Plusz-ról is beszélt péntek reggel Orbán Viktor a Kossuth Rádióban. A miniszterelnök úgy véli a bevándorlás témáját tekintve sokat kell még harcolnia hazánknak, de mint mondta: „Míg nemzeti kormány van, nem fogjuk kockáztatni a magyar emberek biztonságát!

„Azok a konfliktusok, amelyek sok ezer kilométerre születtek, már itt van Európa nagyvárosainak utcáin” – kezdte a találkozót a miniszterelnök. Hozzátette, ennek a jelentőségét szerencsére a magyarok kevésbé érzik, ugyanis nálunk ilyen nincsen. „Amikor erősnek kellett lenni akkor erősek voltunk, és nem engedtük be a migránsokat. De aki beengedte őket az együtt él olyan konfliktusokkal, amelyek nem idevalók. A bajt hozták ide ahelyett, hogy a segítséget vitték volna oda” – tette hozzá Orbán Viktor. Mint mondta az EU-csúcson a költségvetés tárgyalása két fontos elemet érintett: a migrációval kapcsolatos kiadásokat és az ukrajnai háború finanszírozását. Ám az előterjesztést kidolgozatlannak minősítették, visszadobták, hogy a bizottság álljon elő egy komolyabb javaslattal. „Nagy csata volt!” – fogalmazott a kormányfő. „Magyarország se nem bírja, se nem akarja bírni, mert semmilyen indokát nem látjuk annak, hogy pénzt küldjünk Ukrajnába, azt a pénzt, amit a magyar adófizetők fizettek be” – tette hozzá. Szerinte a legnagyobb baj az, hogy az a stratégia amivel belementek a háborúba a brüsszeliek, az megbukott. „Az ukránok a katonai fronton nem fognak győzni, ezt már minden szakértő leírja, csak a politikusok még nem merik beismerni. A mi mentségünkre legyen mondva, hogy óriási ellenszéllel szemben a kezdetek óta azt képviseltük, hogy ez eleve nem jó stratégia” – ismertette a miniszterelnök. Véleménye szerint szükség lenne egy B tervre, de vezetői problémával állunk szemben, ezért Brüsszelben változást kell elérni.

Hasonlóan nagy probléma a migráció kérdése is. Ez ügyben a kormányfő kiemelte, hogy Európában oda már eljutottak, hogy a veszélyt és a hibákat elismerjék, elismerjék azt, hogy beengedték a terrorizmust és a bűnözést, de, hogy az egyetlen határvédelmi rendszer, vagyis a magyar modell működik elismerjék és átvegyék az még nem megy. „Ehelyett még mindig minket támadnak. A bíróság előtt beperelt bennünket az Európai Bizottság, hogy az egyetlen működő határvédelmi modellt bontsuk le. Most ezt a csatát vívjuk! Nem lesz könnyű helyzetben Magyarország, lesznek még nehéz pillanatok előttünk!” – hívta fel a figyelmet a miniszterelnök.

Európában a kitoloncolások felgyorsításában látják a megoldást, de Orbán szerint ez sem fog működni. „Látjuk ezeket a migránsokat az utcán, tömbökben élnek, fedezik egymást, ők nem akarják, hogy kitoloncolják a másikat! Mit tesz majd például a német rendőrség? Ha egyszer kijött a fogkrém a tubusból, utána azzal hitegetni magunkat, hogy vissza tudjuk nyomni, az dajkamese. Nem fog működni a kitoloncolás. Elrontották a nyugatiak, de miért kellene osztozni velük a bajban?” – mutatott rá a pénteki, brüsszeli interjúban a kormányfő.

Orbán Viktor szerint ezek képtelen dolgok, sokat kell harcolni majd Brüsszelben, mert buborékban élnek, azt gondolják amit leírnak a papírra az a gyakorlatban meg fog valósulni. Mint mondta beengedték a migránsokat a múltjukkal és a kultúrájukkal, teljesen más civilizációból jött emberekről van szó, ez alapból konfliktust szül. A miniszterelnök szerint nagy kockázata van a migránsok bejövetelének, ki kell harcolni, hogy mi mondhassuk meg, hogy ki lép Magyarországra, ezt nem szabad ránk erőltetni morális felsőbbrendűséget mutatva. „Míg nemzeti kormány van, nem fogjuk kockáztatni a magyar emberek biztonságát! – emelte ki.

Kínában tárgyalt az elmúlt időszakban a kormányfő. Erről is beszélt a műsorban. „Antikommunista, diáklázadó mozgalomból jövök. Nehezen mondom, hogy bármi jó is volt a kommunizmusban, de néha az ember talál ezt-azt. Ilyen például a kínai kapcsolatok. Ez óriási előny. Most, hogy Kína a világ második legerősebb gazdasági hatalma lett, ezzel a hatalommal nekünk egy kitüntetett kapcsolatunk van, ami nagy lehetőség. Különösen most. Most ugyanis a zöld energia felértékelődött. Ez két gazdasági tevékenységet jelent: elő kell állítani, amiben a kínaiak nagyon jók, majd utána el kell tárolni. A legnagyobb kérdés az, hogy kinek lesz meg az a képessége, hogy a megtermelt zöld energiát eltárolja és amikor szükség van rá elővegye. A verseny abban áll fenn, hogy ki, meddig tudja eltárolni ezt az energiát. Ebben Kína élen jár” – mondta, majd hozzátette ennek csak kicsiny szelete az eletromobilitás, az, hogy az autók átálljanak az akkumulátoros működésre.

Szerdán bejelentette a kormány a Csok Pluszt, melyről úgy fogalmazott elsőként a miniszterelnök: ha van gyerek van jövő, ha nincs gyerek nincs jövő! Úgy véli a kormány legfontosabb feladata, hogy segítse a családokat abban, hogy gyermeket vállalhassanak. A miniszterelnök hozzáfűzte a városi csok iránti kereslet lényegesen visszaesett, így ki kellett dolgozni egy új programot az érintetteknek.

Kapcsolódó témák: #csok | #EU-csúcs | #gazdaság | #háború | #Kína | #kormányzat | #migráció |