Csökkent a gazdaság összteljesítménye egy év alatt, a járműgyártás viszont nagyot ugrott előre

Győr+ Illusztráció: O. Jakócs Péter
2023.08.16. 13:12

Az ipari termelés 3,8%-kal csökkent, viszont a legnagyobb súlyú járműgyártásban 19,1%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva - tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A várakozásoktól nagyban elmaradnak az eredmények, az építőipar is visszaesett.

2023 júniusában az ipari termelés volumene 3,8%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól – írja a ksh.hu, akik arra is rámutatnak, hogy a feldolgozóipari alágak többségében csökkenést mértek, ugyanakkor a legnagyobb súlyú járműgyártásban, valamint a villamos berendezés gyártásában nőtt a termelés volumene. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás a 2023. májusinál 0,9%-kal kisebb volt. Ebből kiolvasható, hogy az ipari termelése az országnak nem csak az éves, de a havi összehasonlításban is csökkent, tehát tovább tart a technikai recesszió.

A teljes gazdaság teljesítménye is csökkent – derül ki az augusztus 16-án közzétett elemzésből, amely az idei év II. negyedévének adatait tartalmazza. A gazdasági teljesítmény csökkenéséhez legnagyobb mértékben az ipar, a piaci szolgáltatások, ezen belül főként a szállítás, raktározás és a kereskedelem járultak hozzá. A csökkenést mérsékelte a mezőgazdaság jó teljesítménye. A szolgáltatások hozzáadott értékének csökkenését részben ellensúlyozta a humánegészségügyi, szociális ellátás nemzetgazdasági ág jelentős növekedése, megközelítve a Covid19-járvány előtti szintet.

2023 júniusában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 3,8%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 7,5%-kal emelkedett, az egyéb építményeké 20,5%-kal visszaesett – emeli ki a KSH egy másik, az építőiparral foglalkozó elemzése. Ugyanakkor az árak nem csökkennek: az építőipar ágazatain belül a legnagyobb súlyú speciális szaképítésben emelkedtek leginkább az árak (17,9%), miközben az épületek építése, illetve az egyéb építmények építése vonatkozásában 16,6 és 16,8%-os volt a növekedés 2022 azonos időszakához mérten. Az áremelkedést elsősorban a költségek növekedése, ezen belül a munkabérek emelkedése és egyes építőanyagok drágulása okozta.