A dohányzás nemcsak a tüdőt, a mosolyt is mérgezi

Havassy Anna Katalin Fotó: Pixabay.com
2025.05.30. 09:01

A Dohányzásmentes Világnapot május 31-én tartjuk. Ilyenkor még nagyobb figyelem irányul a dohányzás káros hatásaira, bízva abban, hogy egyre többen hallják meg, s teszik le a cigit. Bár a dohányzás leggyakrabban a tüdő és a szív megbetegedésével hozható összefüggésbe, nem lehet amellett sem elmenni, hogy a szájüregre, a fogakra és az egész szájhigiéniára is rendkívül káros hatással van. Függetlenül attól, hogy hagyományos cigarettáról, hevítőrudakról vagy épp elektromos cigarettáról van szó.

Azért, hogy a legpontosabb képet kapjuk a dohányzás szájüregre és fogakra gyakorolt negatív hatásáról, dr. Takács Dávid fogszakorvos és Létai Mariann dentálhigiénikus szakember segítségét kértük, akik munkájukból adódóan nap mint nap találkoznak a dohánytermékek által okozott helyzetekkel.

„Számos tanulmány igazolta már, hogy a dohányfüst több mint 7000 különféle vegyi anyagot tartalmaz, ezek közül több rákkeltő. Ezek az anyagok közvetlenül érintkeznek a szájüreggel, fogakkal, nyelvvel, ínnyel. Már néhány év dohányzás is elegendő ahhoz, hogy a fogak elszíneződjenek, a lehelet kellemetlenné váljon, és megkezdődjön az íny visszahúzódása. A nikotin érszűkítő hatása rontja a szövetek vérellátását, így az íny kevésbé ellenálló a baktériumokkal szemben, lassabban gyógyul, könnyebben begyullad. Ez pedig egyenes út lehet a fogágybetegséghez, amely a fogak elvesztéséhez is vezethet.” – kezdte dr. Takács Dávid fogszakorvos, aki arról is beszélt, hogy a dohánytermékek piacán is folytonos változás uralkodik, így a „klasszikus” cigaretta mellett már jó ideje megjelentek a dohánypárát előidéző elektromos cigaretták, illetve az égést mellőző hevítőrudak is. 

Fotó: unsplash.com

„Az tény, hogy ezek az eszközök kevesebb füsttel és kátránnyal járnak, ám ez korántsem jelenti azt, hogy ártalmatlanok és következmények nélkül szívhatjuk őket. A hevítéssel keletkező aeroszol – amit sokan tévesen „gőznek” hívnak – szintén tartalmaz toxikus anyagokat. Ezek pedig irritálhatják a szájnyálkahártyát, és hosszú távon elősegíthetik a gyulladásos folyamatok kialakulását.”

Létai Mariann dentálhigiénikus arról is beszélt, hogy ezek a modern, trendi és a fiatalok körében is nagyon közkedvelt eszközök gyakran kiszárítják a szájüreget, ami csökkenti a nyáltermelést. Sokan míg nem szokták meg az újfajta dohányterméket, torokkaparásra is panaszkodnak.

„A nyál nagyon fontos védelmi vonal: nemcsak mechanikusan tisztít, de antimikrobiális hatása is van. A nyál ugyanis enzimeket, fehérjéket és immunglobulinokat tartalmaz, amelyek segítenek megelőzni a fertőzéseket, gyulladásokat, szájüregi betegségeket. Ha csökken a nyáltermelés, kevesebb a jótékony ellenállás is: a kevesebb nyál nem képes megfelelő mértékben tisztán és egészségesen tartani a szájüreget. Szájszárazság esetén nő a fogszuvasodás esélye, ahogy az afták, a kellemetlen lehelet és a gombás fertőzések kockázata is.”

Fotó: Pixabay.com

„A dohányzás a szájüregi daganatok egyik fő rizikófaktora, ebbe pedig még mindig nagyon kevesen gondolnak bele!” – hangsúlyozta dr. Takács Dávid, majd így folytatta: „A szájüregi daganatok gyakran észrevétlenül, panaszmentesen indulnak, ugyanakkor roppant agresszívek lehetnek. Nem ritka, hogy a rendszeresen dohányzó páciensek esetében gyanús elváltozásokat találunk: például fehéres vagy vöröses foltokat a nyelven, az ínyen, a szájpadláson. Ezek időben felismerve még kezelhetők, ám minél később derülnek ki, annál súlyosabb helyzettel kell szembenézni. Ezért nem marketingszöveg, hogy a dohányosok még csak véletlenül se hanyagolják el a rendszeres fogászati szűrővizsgálatokat!”

„A dohányzás esztétikai következményeit sem érdemes alábecsülni!” – tette hozzá Mariann, aki dentálhigiénikusként sok kérést kap arra vonatkozóan, hogy a nikontintól megsárgult fogakat varázsolja ismét fehérré. Csakhogy a szakemberek sem csodatévők…

„A nikotin és a füst lerakódik a fogfelszíneken, ezzel sárgásbarna elszíneződést okozva. A rendszeres fogkő-eltávolítás és fogfehérítés csak ideig-óráig tud segíteni. Ezért az okot kell megszüntetni, nem csak a következményt kezelni, szóval mindenképp a legjobb – és a legolcsóbb is – ha letesszük a cigarettát. Ráadásul a dohányzás rontja a fogpótlások, implantátumok sikerességét is, mivel ezek a beavatkozások fokozott szöveti regenerációt és gyógyulást igényelnek, maximális szájhigiénia betartásával.” 

„Tudjuk, hogy a dohányzásról való leszokás nem könnyű, de minden egyes füstmentes nap számít!” – hangsúlyozta Takács doktor, s egy felettébb motiváló hírrel is szolgált ahhoz, hogy könnyebb legyen meghozni a leszokás döntését:

„A szájüregi szövetek meglepően gyorsan reagálnak a változásra: az íny regenerálódhat, a kellemetlen tünetek – például a szájszárazság, a rossz lehelet – csökkenhetnek, a szájüregi daganatok kockázata pedig napról napra alacsonyabb lesz. S mikor máskor vágjon bele egy cigis leszokásba, ha nem a dohányzásmentes világnapon?! Legyen május 31. az első lépés a füstmentes, egészségesebb mosoly felé! – zárták a szakemberek, azt is hozzátéve még: akár dohányzunk, akár nem, nagyon fontos a rendszeres fogászati szűrővizsgálat, ne hanyagoljuk el a rendelő-látogatásokat!

Kapcsolódó cikkünk: