A hét orvosi témája

Indul a síszezon

Illusztráció: Pixabay
Bajnóczky Katalin gyógytornász-fizioterapeuta
2017.11.10. 15:33

A síelés igazi kikapcsolódást nyújt, közelebb hoz a természethez, és sohasem késő megtanulni. Pár jótanácsot azonban érdemes megfogadni.

Legfontosabb a biztonság

Mielőtt elindulunk síelni, legfontosabb a biztonság megteremtése. Első lépés a megfelelő ruházat, felszerelés, védőfelszerelés és a kiegészítők beszerzése. Egy kezdőnek is az alapfelszerelései közé kell, hogy tartozzon egy bukósisak, esetleg egy gerinc protektor. A síszemüvegek a zárt rendszerüknek köszönhetően nem párásodnak, így biztosítják a jó látási körülményeket.

Fontos felkészülni előtte

A balesetek elkerülése érdekében nagy hangsúlyt kell fektetni a felkészülésre. Mindenki más-más életmódot folytat, ezt figyelembe kell venni a felkészülés megtervezésében. Ha ülő munkát végzünk és nem járunk rendszeresen sportolni, akkor több időt kell szánni rá, míg az aktív életet folytatóknak elegendő egy hónappal az utazás előtt nekifogni néhány specifikus gyakorlatnak. Nincs annál rosszabb, mint amikor az első nap után moccanni sem tudunk az izomláztól, esetleg sérüléseket is beszerzünk.

Legsérülékenyebb a térd

A jól rögzített boka maximális védelem alatt áll, így a síelésből eredő erők a következő ízületre, a térdre fognak hatni leginkább. A térd szalagjai meghatározott irányokban és mértékben engedik az ízület mozgásait. Ha a normálistól eltérő irányú vagy nagyságú mozgást hoznának létre a térdre ható erők, akkor valamelyik szalag sérülni, a kritikus pont után szakadni fog. Leggyakrabban a belső oldalszalag, másodsorban az elülső keresztszalag sérül.

Hogyan készüljünk fel?

Első az állóképesség fejlesztése. Ehhez választhatjuk az edzőtermeket, ahol a futópad, és más kardio-gépek mellett részt vehetünk spinning vagy aerobic órákon, de futhatunk, vagy biciklizhetünk a szabadban is. Az állóképesség segít a technikai elemek tiszta kivitelezésében és a fáradtságból adódó sérülések elkerülésében (koncentrációvesztés). A következő a célzott izomerősítés. A síelés által leginkább igénybevett izomcsoportok a comb és farizmok, de a hát és hasizmok erősítésére is nagy hangsúlyt fektetünk. Ehhez tanácsolom, hogy szakember (személyi edző , gyógytornász) segítségét kérjük. A gyakorlatok pontos kivitelezése ugyanis nagyon fontos. A térd körüli izmok ereje, kontrollja és erőállóképessége kiemelkedő jelentőséggel bír a szalagok védelme tekinetében is. A harmadik az egyensúlyfejlesztés, koordináció. A síelés különös meglepetéssel szolgálhat azok számára, akik eddig csak stabil talajon sportoltak. Érdemes kihasználni a ma már könnyen elérhető, „instabil” fitnessz eszközöket (gimnasztik labda, Togu Jumper, bosu stb) és az aerobic órákat, ahol ilyen eszközzel dolgoznak. De a labdajátékok és a korcsolyázás is hasznos lehet.

Megfelelő sípályát válasszunk

Ha eljutottunk uticélunkra, nagyon fontos, hogy képességeinknek megfelelő pályát válasszunk. Ha már alig várjuk a lesiklás pillanatát, akkor se feledkezzünk meg a bemelegítésről, majd síelés után az igénybevett izmaink lenyújtásáról! A streching gyakorlatokat sajátítsuk el a felkészülés során. Kellemes téli pihenést, és balesetmentes sportolást kívánok mindenkinek!

Teendők gyermekek esetében

A gyermekekre mindez ugyanúgy érvényes, hiszen sokan az iskola szervezésében mennek először síelni, és nem szeretnénk, hogy a várva várt sítábor sérüléssel végződjön. Kisgyermekek esetében az oktatást már 3-4 éves kortól meg lehet kezdeni, azonban jól tesszük, ha ezt képzett síoktatóra bízzuk. A szülő képzettség hiányában rossz mozgást taníthat a gyereknek, ami ha beidegződik, később nagyon nehéz korrigálni. A biztonságos síeléshez és a további fejlődéshez szakszerű alapokra van szükség.

Kapcsolódó témák: #síelés | #vény nélkül |