Vény nélkül

Alvászavarral küzdő gyerekek

Illusztráció: depositphotos.com
Győr+
2017.09.08. 15:32

Több mint ötezer gyermek és fiatal töltött ki az alvással, alvászavarokkal kapcsolatos tényezőkről, rizikófaktorokról szóló kérdőívet. A Magyarországon egyedülálló kutatás rávilágított: a gyermekek harmadának van valamilyen alvászavara.

Kevesebbet alszanak a kelleténél

A kutatás az alvással kapcsolatos panaszok, tünetek gyakoriságát, és az életmód, életvitel ebben játszott szerepét vizsgálta. A gyerekek átlagosan 9-10, a fiatalok 7-10 órát alszanak. Megfigyelhető, hogy az ideálisnál mindkét korcsoport kevesebbet alszik a hét nagy részében. Problémát jelent az is, hogy a hét közben összeszedett alváshiányt a fiatalok több mint fele hétvégi, nappali alvással próbálja pótolni.

Tv és számítógép

A közvetlenül lefekvés előtti számítógép és mobiltelefon használat erősen befolyásolja, hogy a gyermek mikor képes elaludni. A tabletek, mobilok, laptopok és LED-tévék által kibocsátott kékes fény hatással van az alvást segítő melatonin hormonra. A probléma ott van, hogy hiába tesszük le a gépet, az agy az őt ért ingerek miatt tovább pörög, és nehezebben alszunk el. Ma már elég biztosan kimondhatjuk, hogy a 10 évvel ezelőtt még jórészt ismeretlen technológia (az okoskütyük világa) átvette az uralmat a gyermekeink élete felett. A felmérések szerint a 12 évesek 80 százalékának saját mobiltelefonja van, de már a 10 évesek 58 százaléka is saját tablettel rendelkezik. A tinik kétharmada pedig használja is a lefekvést megelőző egy órában. Míg a nyolc évesek negyven százaléka olvas elalvás előtt (vagy felolvasnak nekik), a 16-18 évesek alig több mint tíz százaléka vesz könyvet a kezébe.

Alvást befolyásoló szerek

Az alvás minőségét befolyásoló szerek közül a dohányzás, az alkohol és a koffein emelendő ki. A gyerekek nem szépítik a valóságot, megdöbbentő, hogy a kisebbek 87 százaléka, a fiatalok 93 százaléka fogyaszt saját bevallása szerint koffeintartalmú italt rendszeresen, minden nap. Míg a kisebbek többségében kólát isznak, a 14-18 éves korosztály emellett kávézik, és energiaitalt fogyaszt. A kutatásból kiderült, hogy a 14-16 évesek negyede, a 16-18 évesek több mint harminc százaléka rendszeresen napi öt szálnál több cigarettát szív, ami egyértelműen összefügg a fiatalok alvászavarával, befolyásolja az alvás alatti légzést amellett, hogy hosszú távú változásokkal jár az érrendszerben és a légutakban.

Következményei

Az alvászavaros gyermek nehezen ébreszthető, fáradékony, rendszeresen elálmosodik otthon, vagy az iskolában, nem tud koncentrálni, gyakran hiperaktivitásra utaló tüneteket mutat. Hosszútávon az alvászavar éhségérzetet okozhat, így a táplálkozás zavarához, elhízáshoz vezet. Főként túlsúly esetén légzéskimaradások jöhetnek létre éjszaka, ami a szimpatikus idegrendszer túlműködését okozza, és már fiatal felnőttkorban olyan elváltozásokhoz vezethet, mint a magas vérnyomás, és a szív-érrendszeri megbetegedések.

Segítsünk leküzdeni!

A legtöbb esetben az alvászavar mögött valamilyen érzelmi probléma húzódik. Amennyiben nem csökkennek a panaszok a stresszhelyzet kiküszöbölése után sem, beszéljen a gyerekorvossal. Figyelje a gyerek alvási szokásait, hogy meggyőződjön arról, nem alvási apnoéja (légzéskimaradása) van-e! Amennyiben a gyerek allergiás, ellenőrizze, hogy beszedi-e a gyógyszerét.

Illusztráció: depositphotos.com

Kapcsolódó témák: #alvászavar | #vény nélkül |