A hét orvosi témája

A kullancsok a házi kedvenceket sem kímélik

Illusztráció: depositphotos.com
Dr. Sík Sándor állatorvos
2020.08.18. 14:43

Az általános felmelegedés okozta enyhe tél a kullancsok számára kedvezett, hiszen legutóbb sem érkeztek meg a „kemény mínuszok”, és így részükről is sikeres volt az áttelelés, akárcsak a szántóföldi kártevőknek.

Megelőzés

Az általuk okozott megbetegedések közül a babesiosis és a Lyme-kór a legismertebb, de mint „köztigazda” a hordozó állatból szívott vérrel más kórokozó továbbítója is lehet. Természetesen a fizikális vizsgálat, azaz séta utáni aprólékos átvizsgálás és az előforduló parazitától történő megszabadítás a legkézenfekvőbb megoldás, ám az élősködő nem mindig vehető észre, főleg nagy testű, hosszú szőrzetű kutyákban. Marad a prevenció például nyakörvvel, cseppel, spray-vel, porral vagy tablettával.

Hogyan alkalmazzuk?

Mindig vegyük figyelembe az állat méretét és korát. A készítmények túlnyomó részét három hónapos kor után javasolják, de vannak olyanok is, amelyek akár kéthetes kortól használhatóak. Fontos, hogy nyakörv használatakor fiatal kutyánál gondoljunk arra, hogy az akár 7-8 hónapig hatásos övet a kölyökkutya kinőheti. Túl szorosra ne fűzzük, úgy helyezzük fel, hogy 2-3 ujjunk könnyedén alácsúszhasson. Javasolt továbbá fürdés előtt levenni, vagy ha megázott, de 2-3 hetente anélkül is érdemes kicsit megmorzsolni, megtörni és ezáltal frissíteni. A sokak által ismert cseppek általában egy hónapig nyújtanak védelmet a kullancsok ellen. Ezeket a szőr szétfésülése után a bőrre kell cseppenteni a nyaktól kiindulva a gerincvonalon több helyre úgy, hogy a farok fölé is jusson. Fontos, hogy az állat testsúlyának megfelelő készítményt alkalmazzuk. A fürdetés előtt és után három napot várjunk a kezelés előtt.

Új lehetőség a tabletta

A régi porzószereket már kevesen használják, inkább a kennelek, szállítókosarak, szőnyegek, kutyaházak beszórása esetén kerülnek szóba, leginkább komoly bolhásodás esetén. A spray készítmények használata leginkább ott jellemző, ahol több kutya is előfordul egyszerre és a cseppekhez hasonlóan alkalmazva fújják le egy időben őket. Nagy kiszerelésben vásárolva több kutyára elegendő és így árfekvése is kedvezőbb, de alkalmazása nehézkesebb a cseppekénél, mert a legtöbb kutya nem rajong a spray-ért, főleg nem a vivőgázzal működőért. Újabb lehetőség a kullancs- és bolhaellenes szerek palettáján a tabletta, mely egy és három hónapig hatásos készítmény formájában kapható, de csak kizárólag állatorvosi rendelőkben és gyógyszertárakban vény ellenében. Utóbbiak ára a legmagasabb és itt is figyelembe kell venni a kutya testsúlyát. Ám applikálása egyszerű, mert ízesített és a kutyák szívesen elfogyasztják.

Nagyon fontos, hogy a kutyák részére javasolt készítményeket cicákon ne alkalmazzuk, mert súlyos megbetegedést, akár elhullást okozhat!

A babesiosis

A babesiosis egyre gyakrabban előforduló, súlyos vérszegénységgel járó megbetegedés házikedvenceknél, amely gyors állatorvosi beavatkozás hiányában végzetes. A kórokozó a vörösvérsejteket károsítja, és azok széteséséhez vezet. A tünetek 10 nappal–3 héttel a fertőződést követően jelentkeznek. Leggyakoribb a heveny forma, ami nagyon jellegzetes tünetekkel jár: nagyfokú elesettség, láz, sötétbarna vizelet.

A Lyme-kór

Kutyákban a Lyme-kór, ellentétben az emberrel, általában nem jár a kullancscsípés körül kialakuló bőrpírral. Sok esetben úgy alakul ki a kutyában szeropozitivitás, hogy a tulajdonos nem is vesz észre semmit. A tünetek hetekkel vagy akár hónapokkal a fertőződést követően jelentkeznek: étvágytalanság, láz, sántaság, duzzadt, esetleg fájdalmas ízületek. Kutyákban a betegség általában gyógyítható, de rendszerint 6-8 hétig tartó kezelést igényel.

Illusztráció: depositphotos.com

Kapcsolódó témák: #kullancs | #kutya | #macska | #vény nélkül |