Vény nélkül

A hét orvosi témája: az alacsony vérnyomás

Illusztráció: Pixabay
Prof. dr. Dézsi Csaba András
2020.08.14. 16:42

Kétségtelen, hogy a magas vérnyomás sokkal több rizikófaktort tartalmaz, de kórosan alacsonynak számító vérnyomás okozta panaszokkal is fordulnak olykor orvoshoz, főként hölgyek.

Mit nevezünk vérnyomásnak?

A vérnyomás az az érték, amely jelzi, hogy a szív bal kamrájának összehúzódásakor eljut-e a szükséges vérmennyiség a főverőerekbe. A keringő vér nyomása, ereje változik az erekben, a szív összehúzódása, elernyedése következtében. A vérnyomás a nap folyamán is változik, más nyugalmi testhelyzetben, és más aktív mozgáskor, de egyéb tényezők is befolyásolhatják, például a hangulat, bizonyos gyógyszerek szedése, pillanatnyi közérzet. Általános nézet, hogy egészséges, fiatal szervezet számára a 120/80-as vérnyomásérték a normális, de az is elfogadott, hogy 95/60 és 130/90-es értékek még nem tekinthetők kórosnak.

Több oka is lehet

A krónikusan alacsony vérnyomás is panaszokat okozhat, mely leginkább a vékony, magas, fiatal lányokra jellemző. Krónikusnak akkor tekinthető ez az állapot, ha a méréskor elsőként észlelt érték tartósan 100 Hgmm alatt van. A mérés leginkább akkor megbízható, ha 24 órás monitorozás alapján értékelhetjük a napi vérnyomásprofilt. A tartósan alacsony vérnyomásnak több oka is lehet: hormonális, pajzsmirigy-alulműködés, mellékvese-elégtelenség, az agyalapi mirigy működésének elégtelensége, szívburokgyulladás, fertőzések, mérgezés, hosszan tartó fekvés, vérnyomáscsökkentők vagy pszichiátriai gyógyszerek.

Mikor kóros?

Az alacsony vérnyomás csak akkor tekinthető kórosnak, ha panaszokat okoz, egyébként olyan állapotról van szó, ami egyes embereknél alkatilag természetes. Általában az agyi keringés zavarai miatt keresik fel a páciensek az orvost. Szédülés, fejfájás, ájulás, látászavar alakulhat ki, de gyakran előfordul a teljesítőképesség csökkenése, kóros fáradékonyság, koncentrációs zavarok, alvászavar, depresszió, émelygés, hányinger, általános rossz közérzet is.

Tüneti kezelés

Az alacsony vérnyomás esetében is az lenne ideális, ha az okokat sikerülne kideríteni. Ezek hiányában csak tüneti kezelés alkalmazható. Ilyenkor általában életmódváltozást javasolunk: megfelelő táplálkozást és fizikai aktivitást, főként úszást, sietős sétát és egyéb dinamikus mozgásformákat. Fokozottan kell ügyelni az ideális só- és folyadékbevitelre is. Olyan gyógyszert nem szoktunk ajánlani, aminek vérnyomásemelő hatása van, mert a panaszok és tünetek általában természetes úton orvosolhatók. Természetesen hozzátartozik az is, hogy kerülni kell azokat a helyzeteket, például a hirtelen testhelyzetváltozásokat, amik a vérnyomás hirtelen esését, ezáltal baleseteket provokálhatnak.

Jó tudni

Bizonyos gyógyszerek is okozhatnak alacsony vérnyomást. Leggyakoribb a vérnyomáscsökkentők, vízhajtók túladagolása, de ritmuszavar elleni szerek, pszichiátriai gyógyszerek, szívgyógyszerek is okozhatnak ilyet, különösen, ha más hasonló hatású szerekkel együtt adják őket. Helyzetváltoztatáshoz kötött alacsony vérnyomás a fentiek bármelyikében előfordulhat, ezeken felül még kísérheti a súlyos visszértágulatot, illetve trombózis utáni szindróma része lehet.

Szerző: Prof. dr. Dézsi Csaba András belgyógyász, kardiológus osztályvezető főorvos

Kapcsolódó témák: #vény nélkül | #vérnyomás |