Vény nélkül

A gerincsérv előjelei és kezelése

Illusztráció: Pixabay
Győr+
2019.09.13. 06:54

A gerincsérv egyre gyakoribb betegség, oka pedig a felnőtt lakosság mozgáshiányában keresendő. Az emberi gerinc a mozgás, a járás, vagyis az egész test tartóoszlopa. A porckorongok a csigolyák között helyezkednek el, és egyrészt a stabilitást, másrészt a rugalmasságot biztosítják. A gerincsérv tulajdonképpen nem más, mint a csigolyák közötti porcok kitüremkedése, mely nagy fájdalommal jár, kialakulása pedig több okra is visszavezethető.

Miért fontos a mozgás?

A passzív életmód és a rengeteg ülés ahhoz vezet, hogy a gerinc valamilyen módon sérül. A hirtelen megerőltetés, emelés, hajlongás vagy a rossz testtartásban történő hosszas üldögélés megterheli a gerincet. A csigolyák közötti szalagok és a porcok egy idő után már nem tudják a gerincre nehezedő nyomást passzív módon elnyelni. A mozgás azért játszik fontos szerepet, mert a gerincoszlop körüli izomzat erősítése és rendszeres mozgatása elősegíti a terhek egy részének átvételét, ezáltal hosszú távon kíméli a gerincoszlopot.

Kialakulása

A porckorongok mindegyike egy erősebb külső és egy puhább belső részből áll. A puha rész biztosítja a gerinc rugalmasságát, terhelhetőségét. Ha a porckorongok degenerálódnak, a puhább belső rész „előreboltosulhat”, kitüremkedhet, vagy áttörhet a kemény külső rétegen. A porckorongnak ez a kiszakadt része nyomhatja, ingerelheti, sőt, meg is sértheti az ideggyököket. A porckorongsérvet a porckorongok természetes kopása (degenerációja) váltja ki. A degeneráció során a porckorongok nagyjából a húszas éveink végétől elkezdenek folyamatosan vizet veszíteni, így elvesztik rugalmasságukat is. A porckorongok ezáltal egyre kevésbé lesznek ellenállóak, sérülékenyebbé válnak, ezért nagy, vagy hirtelen terhelés esetén a gyűrűkön mikro szakadások és repedések keletkeznek. Az elgyengült gyűrűfalon a puha, kocsonyás rész fokozatosan előretör, először kialakul az előboltosulás, majd ha át is szakítja a gyűrűt, a sérv is.

Tünetei

A gerincsérv minden esetben fájdalommal jár. Az azonban, hogy hol és milyen típusú fájdalom jelentkezik, már attól függ, hogy a gerinc mely részén sérült a porckorong, és hol nyomja az idegeket. Ez lehet nyaki, háti vagy akár deréktáji fájdalom is. Jelentkezhet hirtelen, egy rossz mozdulat során, de növekedhet lassan, fokozatosan is. Az ilyen porckorongsérv akadályozhatja a hólyag- és bélműködést is, ezért sürgős orvosi beavatkozásra lehet szükség. A legjellegzetesebb tünet – amelyből szinte azonnal meghatározható vagy gyanítható a sérv – a fájdalom valamely testtáj vagy tag irányába történő kisugárzása. Deréktájon a fájdalom lesugárzik az alsó végtagba, zsibbadás, érzékelési zavar, reflexeltérés jelentkezik, vagy izomműködési zavarok lépnek fel. Nyaktájon a kar felé sugárzik, a nyaki gerinc mozgása jelentősen korlátozottá válik.

Kezelése

A gerincsérvet tapintásos módszerrel, CT-vel, MRI-vel, illetve gerincfestéssel lehet kimutatni. Súlyosabb esetekben a sérv műtéti úton gyógyítható, a betegek többségénél azonban szerencsére erre nincs szükség, hiszen a sérv alternatív, otthoni módszerek segítségével rövid időn belül visszahúzódik. Ilyenkor hatásos a pihenés, a kemény fekhely alkalmazása, a párnákkal történő kitámasztás, a kímélő életmód és az egyénre szabott, otthon is végezhető gyógytorna.

Kapcsolódó témák: #gerincsérv | #vény nélkül |