Felálltak a padlóról: a legjobb nyolc között a kézis lányok!

Fotó: MTI/Illyés Tibor
Nagy Roland
2021.08.02. 10:40

Ki gondolta volna, hogy a magyar női kézilabda válogatottnak a franciáktól, a braziloktól és az oroszoktól elszenvedett vereségek után az utolsó fordulóban a saját kezében lesz a sorsa. Ehhez az kellett, hogy a mieink legyőzzék a negyedik körben Spanyolországot, és a többi meccsen is számunkra kedvezően alakuljanak az eredmények.

A lényeg: ha a csoportot már megnyerő svédek elleni találkozót hozza a csapat, továbbjut.

Jól is kezdtünk, rögtön az elején 2-0-ra, a 7. percben 4-2-re is vezettünk, és elsősorban Bíró Blanka bravúrjainak köszönhetően állandósult is ez a különbség, egészen az utolsó öt percig, akkor megint belefutott egy jókora gödörbe Elek Gábor csapata. A svédek előbb egyenlítettek, majd a vezetést is átvettek. Az utolsó másodpercekben Márton Gréta alakította 15-15-re a félidei eredményt, így ő az első harminc percet 4 találattal zárta. Klujber Katrin és Háfra Noémi 3-3, Vámos Petra és Lukács Viktória 2-2, Tomori Zsuzsanna pedig 1 góllal szerzett a szünetig.

Bíró Blanka ismét remekül védett (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

Közben az is kiderült, hogy a svédeknél miért nincs a meccs keretben az Audi ETO leendő beállója Linn Blohm: erre a svéd televízió szakkommentátoraként mellettünk ülő Magnus Wislander adta meg a választ. Az évszázad kézilabdázójának megválasztott 57 éves legenda úgy tudja, a játékost csak pihenteti a szakmai stáb, hiszen a svédek már korábban bebiztosították maguknak a csoport első helyét.

A második félidőt, akárcsak a meccset, frissebben kezdte a magyar válogatott, és tíz perc alatt hat góllal elhúzott (21-15) úgy, hogy a svédek addig nem találtak a magyar kapuba.

Szöllősi-Zácsik Szandra (k) és Kisfaludy Anett (Fotó:MTI/Illyés Tibor)

Itt azonban jöttek a hibák, az eladott labdák, és a 13. perc közepére háromra jött fel az ellenfél (22-19). Elek Gábor időt kért, ez legalább szinten tartotta a csapatot. A félidő 19. percében Tomorit piros lappal kiállították, de ez nem fogta meg a magyar válogatottat, a lányok tudtak hosszan támadni, ezzel pedig ment az értékes idő.

Okosan tartottuk az eredményt és 26-23-ra nyertünk! Ki gondolta volna ezt három forduló után? Tényleg a padlóról álltak fel a lányok!

Folyamatosan készen álltam arra, hogy beszálljak. Nekem az volt a legfontosabb, hogy ha lehetőséget kapok, akkor segíthetek a csapaton. Voltak hullámvölgyek persze, mint minden meccsen, de látszott rajtunk, hogy ez az utolsó utáni lehetőségünk, hogy bizonyítsunk és továbbjussunk. Sikerült, mert harcoltunk egymásért. Most a pihenésé lesz a főszerep, mert a csapat nagy része fáradt. A norvégok jönnek, játszottunk velük nem is olyan régen, friss az élmény, holnaptól készülünk erre a találkozóra” – nyilatkozta a Győr Plusznak a meccs után a vegyes zónában Helembai Fanny.

Helembai Fanny (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

“Nagyon mélyről indultunk, de folyamatosan javultunk, a kapusteljesítmény is egyre jobb lett, ez extra volt az utolsó két meccsen. A norvégok utolsó meccseit elemezzük ki, úgy érzem azon a meccsen nem nekünk van veszítenivalónk, hanem nekik, felszabadultan játszhatunk. Az első három meccs után nem csak játékban kellett rendet rakni, hanem a fejekben is, sok beszélgetés, videózás volt a háttérben. A bébiszittert még egy darabig meg tudom oldani otthon, anyukám sokat segít ebben, nyugodtan maradhatok még” – értékelte a mérkőzést Szöllősi-Zácsik Szandra.

“Láttam már olyat, hogy egy csapat ilyen gödörből nem tud kijönni. Büszke vagyok arra, hogy elviseltük azokat a csapásokat amiket magunknak okoztunk, vagy amiket mások okoztak nekünk. Neki kell állni videózni, amihez borzasztóan nincs kedvem, de ki fogjuk végezni a norvégok elleni meccseinket, és az itteni találkozókat. Én azt mondom, küzdeni mindig, feladni soha, ehhez tartottuk magunkat. Tomori Zsuzsi mondta, hogy nyomunk egy all in-t, valahogy így volt ez, és sikerült. Mentálisan feljődtünk sokat. Ha lesz bennünk hit, akkor nem vagyunk esélytelenek, de azért nem biztos, hogy felraknám a vagyonomat magunkra, főleg ebben a fizikai állapotban, amiben most vagyunk. Szokni kell ezt a közeget, vannak olyan fiataljaink, akik eddig az ellenfél sztárjaitól közös fotót vagy autogramot kértek, most meg ellenük játszanak. Boldog vagyok, csak ez rajtam annyira nem látszik, mert nagyon fáradt vagyok, és rágyújtanék, de azt most nem fogják engedni” – köszönt el az újságíróktól mosolyogva Elek Gábor szövetségi kapitány.

“Örültem, hogy a többi meccs is jól alakult számunkra, így a saját kezünkbe került a sorsunk. Ilyenkor lehet sajnálni az első három meccset. Remélem felszabadultan tudunk játszani a norvégok ellen, erőt merítve a két győztes mérkőzésből” – mondta a meccs egyik legjobb magyar játékosa, a kapus Bíró Blanka.

Galéria: MTI/Illyés Tibor

A norvég csapat lesz az ellenfelünk a legjobb nyolc között.