Tippek az ideális munkahely megtalálásához

Győr+Média Fotó: Állás For You Kft.
2023.03.29. 14:44

Belegondoltál már, hogy nappalaink legnagyobb részét a munkahelyünkön töltjük? Többet vagyunk ott, mint férjünkkel, feleségünkkel, barátokkal és ismerősökkel. Csak néha fordul elő, hogy valaki pár beszélgetés alapján köt házasságot, vagy egy életre szóló barátságot. Mégis ez a helyzet alakul ki akkor, amikor munkahelyünkről kell döntenünk. Hosszú távon szeretnénk jó állást találni egy interjú alapján. Ezért szeretnénk segítséget adni ahhoz, hogy a munkahely kiválasztásában a lehető legjobb döntést hozzuk.

1. Állíts fel fontossági sorrendet!

Te tudod, hogy neked mi a fontos, milyen munkát és milyen munkaadót keresel. Más véleménye nem számít.

Lehet, hogy ahol szerettél dolgozni 10 éven keresztül, azzal most már nem vagy elégedett. Az ideális munkahely mindenkinek más és más. Függ az életkortól, a családi helyzetedtől, anyagi céloktól és még sok minden mástól. Állíts fel egy sorrendet, hogy most mi a fontos: a fizetés, a szabadidő, a kreativitás lehetősége, a munkahelyi környezet, a kényelem, biztonság, hosszú távú lehetőség stb.

Miután meghatároztad, hogy neked mi a fontos, milyen szempontjaid vannak, akkor erről készíts egy listát. Azt is eldöntheted, hogy melyik mennyire fontos, azaz mi áll az első, a második, a harmadik (és így tovább) helyen. Ha elkészült a lista, és abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy kettő vagy akár több állásajánlat közül választhatsz, az ajánlatok meghatározott szempontok szerinti értékelése segít a tudatos döntés meghozatalában. De ha nincs több ajánlat az asztalon, csak egy, Te akkor is dönthetsz úgy, hogy “köszönöm szépen, inkább keresgélek tovább”.

2. Ne csak a pénzt nézd!

Gyakran néhány tízezer forint plusz jövedelem miatt döntenek a jelöltek egy munkahely mellett. Érthető, hiszen fizetni kell a számlákat, és nem mindegy, hogy mennyi marad a hónap végén, vagy marad-e egyáltalán valami. Gondolkozz hosszabb távon! Lehet, hogy most többet keresel, de ha nem töltesz elég időt a gyerekeiddel,az az idő már nem jön vissza, később már nem tudod pótolni. Vedd figyelembe, hogy a nagyobb stressz, a sok munka károsíthatja az egészségedet, amit pénzért szintén nehéz, vagyis inkább lehetetlen visszavásárolni.

3. Nézd meg, hogy el tudod-e fogadni azt a terméket, szolgáltatást, amivel a vállalat foglalkozik!

Erre jó példa a dohánygyárak, fegyvergyárak esete. Bizony gyakran az átlagnál jóval több juttatással sem találnak maguknak kollégát, mert soakban az ilyen tevékenység ellenérzést kelt, nem dolgozik ott szívesen. Akkor jó a választásod, ha a Te személyes értékeid, munkastílusod közel van a vállalatéhoz.

4. Nézz utána, hogy milyen a munkahelyi környezet!

A jó munkához nemcsak idő kell, hanem a megfelelő munkakörnyezet és a jó minőségű eszközök is elengedhetetlenek. Rengeteget elárul egy cégről, hogy milyen állapotú és tisztaságú helyen dolgoznak az emberek. Milyenek az öltözők, a munkaterületek. Milyen korú és állapotú eszközökkel lehet végezni a munkát. Amennyiben elhanyagoltak a berendezések, gépek, mi sem számíthatunk túl jó elbánásra.

5. Ki lesz a közvetlen főnököd?

A hosszú távú munkahelyi elégedettség záloga az, hogy milyen a közvetlen felettesed. A legjobb, ha már az interjú során is tudsz vele találkozni, beszélgetni. Amennyiben már akkor azt érzed, hogy nem fogtok egymással jól kijönni, ne fogadd el az állást, bármilyen vonzónak is tűnik. Minden reggel „gyomorideggel” bemenni a munkahelyre, az biztos, hogy nem szerepel a „milyen munkahelyet álmodtam meg magamnak” listán.

6. Tudj meg minél többet a csapatról!

A főnökön kívül a másik legfontosabb tényező a téged körülvevő munkatársak. Sokan ódzkodnak a próbanaptól, pedig ez a legbiztosabb módja annak, hogy benyomást szerezz leendő kollégáidról. Megtapasztalod, hogy ők milyenek, milyen hangulatban végzik a feladataikat. Munkát alapvetően nem egy hétre, hónapra választunk, így rendkívül fontos, hogy kik vesznek minket körül. A jó csapat, a jó hangulat teszi lehetővé számunkra, hogy szívesen járjunk munkába.

7. Inspirál-e a feladat, szívesen végzem?

Izgalmasnak, érdekesnek tartod a feladatot?

A mondás szerint amennyiben a hobbid a munkád, akkor egy napot sem kell dolgoznod, hiszen a hobbidnak élsz. Érdemes azt is alaposan végiggondolni, hogy érdekesnek tartod-e azt a munkát, amit ajánlanak. Szívesen csinálod-e? Amennyiben nemmel válaszolsz, akkor nem fogsz tudni hosszútávon ott dolgozni.

8. Hosszú távra gondolkodj!

Munkahelyválasztásnál fontos, hogy azt érezd, a jövendőbeli munkáltatód és az elnyert állás biztosítja számodra a személyes és a szakmai továbbfejlődésedet.

Természetesen nem mindenki gondolkozik karrierépítésen, ugyanakkor ha neked vannak ilyen céljaid, akkor még a munkaszerződés megkötése előtt ellenőrizd, van-e lehetőség az előrelépésre! Elég nagy-e a szervezet ahhoz, hogy a ranglétrán feljebb juss? Mennyire jellemző a cégre, hogy maga neveli ki a vezetőit? 

Ha számodra fontos a fejlődés és az előrelépés, akkor ezt jól járd körül! Kérdezz rá az interjú során, mert ha nem, akkor 1-2 éven belül elképzelhető, hogy elégedetlen leszel a helyzeteddel.

9. Magadat add!

Egy állásinterjú során a munkaadó tudja, hogy milyen emberre van szüksége, kivel tud hosszú távon együtt dolgozni. Ne azt nézd, hogy esetleg a munkáltatónak ki az ideális jelölt, és mint egy jó színész eljátszod az interjún a szerepet. Napok, hetek alatt úgyis kiderül, hogy te valójában milyen képességekkel, motivációval, tapasztalattal, személyes elvárásokkal rendelkezel, és ha ez nem az, amire a munkához szükség van, csak elvesztegetett idő volt részedről is és a munkaadó részéről is. 

10. Hallgass a megérzéseidre!

A fentiekben felsorolt szempontok nem egyformán fontosak mindannyiunk számára. Lehet, hogy pár pontot egyáltalán nem tartasz lényegesnek. Az a fontos, hogy neked mire van szükséged a munkahelyi boldogsághoz, és a döntésnél ezeket kell figyelembe venned.

Még egy dolog: a tudatos mérlegelés mellett merj hallgatni az intuíciódra, a megérzéseidre is, mert sokszor ezek a legjobb tanácsadók.

Érdekelnek az álláslehetőségek? Gyere el az Arrabona Állásbörzére Győrbe az ETO Park Hotelbe április 14-én!

Találd meg a neked való állást!

Részletek az arrabonaallasborze.hu-n és a Facebookon.

Kapcsolódó témák: #állásbörze | #munkahely |