Texasban nézik a legtöbben a teljes napfogyatkozást

Venesz Klaudia Illusztráció: depositphotos.com
2024.04.07. 15:32

Ritka jelenségnek, teljes napfogyatkozásnak lehetnek tanúi hétfőn az Amerikában élők. Az esemény valóban nem mindennapos, a kontinensen 2017-ben láthatták utoljára.

Magyarországon utoljára 1999-ben csodálhattuk meg azt a ritka jelenséget, amikor az újhold fázisában a Hold teljes felületében kitakarja a Napot, ami kizárólag ilyenkor mutatja meg csodálatos aranykoronáját. Az ezredforduló előtt teljes lázban égett az ország, és tömegek indultak meg a Balaton felé, hogy a tökéletes élményt kapják. Ez az augusztus 11-e beleégett a megfigyelők memóriájába, máig emlékeznek arra, hogy a madarak is elültek és a tekintetek sűrű csendben szegeződtek az ég felé. Jó eséllyel pontosan tudja mindenki, hol volt azon a napon. Ilyen jelentős eseményt a Kárpát-medencében már csak 2084-ben láthatunk.

Nem csoda hát, hogy Amerikát is lázban tartja a hétfőn bekövetkező, mindössze 268 másodpercig tartó élmény. Tömegek indultak meg Texas irányába, hogy tanúi legyenek a Hold térhódításának. A mai technikának köszönhetően már a világ minden táján figyelemmel lehet kísérni a különböző streaming-csatornákról. Az amerikai kontinenst délnyugatról északkeleti irányban fogja majd átszelni a napfogyatkozás sávja, mintegy 4 000 kilométer hosszan és 200 kilométer szélességben. A teljes takarást helyi idő szerint hétfőn 11:30-kor éri el a Hold, és négy és fél percen keresztül fogja uralni a Napot.

Illusztráció: depositphotos.com

Kapcsolódó témák: #csillagászat | #Napfogyatkozás | #usa |