Így kellene kávéznunk!

Fotó: Pixabay
Győr+
2021.09.26. 13:28

A kávézás időpontjait a tudomány is pontosan definiálja.

Nem mindegy, hogy mikor és hogyan fogyasztjuk a kávét, kutatják a szakértők.

Az első és legfontosabb hiba

Elcsépeltnek hangzik ugyan, de mégis nagyon sokan elkövetik, az éhgyomorra történő kávézást. Sokan kezdjük a napot éhgyomorra egy jó erős feketével, cappuccinoval, tejeskávéval. Ha tehetjük mindenképp figyeljünk oda, hogy még a kávé előtt kapjunk be valamit, ami segít, hogy ne marja szét gyomrunkat az erős kávé.

Tévhit: az espresso erősebb, mint a hosszú kávé

A koffeintartalom nem a kávé hosszától és ízétől függ, hanem az elkészítési módtól. Mivel a koffein – ahogy az előbb említettük – vízben oldódó anyag, minél hosszabb ideig érintkezik a forró vízzel a kávéőrlemény, annál több koffein oldódik ki belőle. Az eszpresszó – amely elnevezése olaszul azt jelenti, gyors – kb. 25 másodperc alatt fő le, így kevesebb koffeint tartalmaz, mint a több ideig folyó hosszú kávé: előbbi csak 30-50, utóbbi 75-130 milligrammot csészénként.  

A kávé hossza tehát nem fordítottan, éppen egyenesen arányos az erősséggel, vagyis minél rövidebb egy kávé, annál gyengébb, és minél hosszabb, annál több koffeint tartalmaz. 

Mikor kávézzunk?

Orvosi kutatások kimutatták, hogy akkor a leghatásosabb a koffein, ha nem rögtön ébredés után öntjük magunkba, hanem egy órával később, nagyjából fél 10 és fél 12 között. Majd később a délután folyamán fél 2 és fél 5 között fejti ki leginkább a hatását. És, hogy ennek mi az oka? A válasz igen egyszerű. A testben lévő kortizol, amely az éberségért felelős stressz hormon, ezekben az időszakokban a legalacsonyabb. Ébredéskor annak ellenére, hogy álmosnak érezzük magunkat, a kortizol szint a legmagasabb, ezért olyankor szinte felesleges a koffein, inkább megszokásnak számít. Viszont ha kicsit később kortyoljuk el, akkor már hatással lesz napi energiaszintünkre!

Brit kutatók szerint a délután negyed 3 a legmegfelelőbb időpont a kávézásra.

Ennek nem orvosi oka van, csupán átlagosan ilyenkor a legfáradtabbak a dolgozók. A nap fele már eltelt, az energiánk csökken és ebédünket elfogyasztva a vérnyomásunk is lemegy, ezért ebben az órában bátran doppingoljuk magunkat egy kis koffeinnel.


Forrás: kavezom.hu