
Különleges jelenségnek lehettek tanúi azok, akik jó időben, jó helyen kémlelték az eget hazánk felett szombaton este.
Az Időkép meteorológiai portál cikke szerint nem sokkal szombat este 9 óra előtt, majd percre pontosan két órával később fényesen világító tűzgömböket figyelhettek meg a szerencsések.
Mint írják: „Kollégánknak az M3-as autópályáról sikerült megfigyelnie a felizzó meteort.”
„Ebben a percben láttunk Mogyoródon szabad szemünkkel egy zöld tűzgömböt.
Éppen az autópályán tartunk haza, meseszép volt.” – írta szombat este 9 órakor.
Az első tűzgömb egészen pontosan 20 óra 58 perckor és 44 másodperckor tűnt fel a délnyugati horizont fölött, több webkamerájuk is elcsípte:
A második tűzgömb majdnem, hogy másodpercre pontosan két órával követte az elsőt (22:58:34). Szerencsére ezt is több webkamerájuknak sikerült megörökítenie:
Az internetes találatok szerint a tűzgömb olyan meteor, melynek fényessége eléri vagy meghaladja a -5 magnitúdót, vagyis a Vénusz fényességét. A Föld légkörébe érkező meteorok esetén átlagosan minden ezredik számít tűzgömbnek. Gyakrabban fordul elő a meteoresők idején, például a Geminidák vagy a Perseidák hullása időszakában. A tűzgömb kialakulásához többnyire 1 cm vagy annál nagyobb méretű szilárd anyag szükséges. Ritka esetben az ilyen meteorit a légkörben való izzás után elérheti a felszínt.
Azok a meteorok, amik később felizzanak a légkörben és ezáltal láthatóvá válnak, többnyire szuperszonikus sebességgel érik el a légkört. A tűzgömb inkább kisbolygó eredetű anyagból keletkezik, mint üstökösből, és előfordulhat az is, hogy hangrobbanással jár.
Forrás: Időkép