„Továbbra sem vagy az unokám!”Ne dőljön be a csalóknak!

Havassy Anna Katalin Illusztráció: depositphotos.com
2023.11.26. 16:28

Sajnos az úgynevezett „unokázós csalók” még mindig szedik áldozataikat. A szomorú pedig az, hogy az egyik legszebb érzéssel, a nagyszülők unokáik iránt érzett szeretetével élnek vissza.

Egyes bűnözők kifejezetten a nagymamák hatalmas szeretetére és aggodalmára építenek, amit az unokáik iránt éreznek – kezdte Szabó Csaba rendőr őrnagy, a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője. A legutóbbi ismert két esetben összesen 17 millió forintot csaltak ki a rettegő, megtévesztett nagyiktól. Semmi mást nem tudunk, mint felkészíteni az időseket a rájuk leselkedő veszélyre és résen lenni, ha gyanús hívás érkezik” – hangsúlyozta a szakember.

Főleg ügyvédnek, rendőrnek vagy barátnak adják ki magukat, és azt állítják, hogy az imádott unoka komoly veszélyben van, amin csak sürgős pénzküldés segíthet. Olyan hitelesen érvelnek, hogy az aggódó nagyszülő azonnal belemegy, hogy a megadott módon készpénzt vagy értéktárgyat adjon át a telefonálónak vagy képviselőjének. Azt hiszi, ezzel segít az unokának, holott épp kicsalnak tőle mindent. A bűnelkövetés módszere az utóbbi időben rafináltabbá vált: egyes beszámolók szerint már azzal próbálják növelni a hívások hitelességét, hogy a „bajba jutott családtag” hangját mesterséges intelligenciával klónozzák, és így az ő lemásolt hangjával beszélhetnek a kiszemelt áldozattal.

„Tényleg csak a megelőzés segíthet, ha megfogadják a rendőrség tanácsait. Ha bármi gyanús, inkább bontsák a vonalat! Javasoljuk, hogy a családtagok beszéljenek meg egy jelszót, ami baj esetében valóban igazolja a hozzátartozót. Mielőtt bármibe belemennek, hívják fel a rokonukat azon a számon, amelyiken máskor is beszélni szoktak, és győződjenek meg arról, hogy valóban bajba került-e. Keresztkérdéseket is feltehetnek a telefonálónak. Idegenekkel soha ne beszéljenek meg találkozót, ne adjanak át pénzt, ékszereket, egyéb értéktárgyat! Idegen számlaszámra ne utaljanak, és semmilyen más formában se küldjenek pénzt ismeretlen személynek!

Fontos, hogy a fiatalabb generáció elegendő figyelmet szenteljen az idős családtagokra, beszélgessenek többször a témáról, és hívják fel a figyelmüket, hogy milyen módszerekkel próbálják őket a bűnözők átverni. A technikailag is rohanó világban az időseknek sokkal nehezebb, de ha összefogunk, akkor megakadályozhatjuk a további csalásokat!” – hangsúlyozta a rendőr őrnagy. Ha csalási kísérlet történik, tárcsázzák a 112-t!

Illusztráció: depositphotos.com

Kapcsolódó témák: #csalók | #szenior szalon | #unokázós csalók |