
Néhány nap múlva lesz 105 esztendeje, hogy az igazságtalan trianoni békediktátum szétszakította hazánkat. A történelmi sokkból magához térő ország válaszul még erőteljesebben ragaszkodott hagyományaihoz. A két világháború közti időszakot a magyaros divat jellemezte, a népi hímzések beépültek a rajztanításba, a kézimunka-oktatásba is.
Dr. Lanczendorfer Zsuzsanna egy ebből az időből származó hímzéstérkép tulajdonosa. A textílián a történelmi „Nagy-Magyarország” néprajzi tájegységeit láthatjuk, az adott területre jellemző motívumkincs megjelenítésével. Az értékes tárgyat egy idős pedagógus, Molnár Jolán hagyta rá. Joli néni úgy ismerte hazánk hímzőkultúráját, hogy egybe tudta ölteni azt, egy gyönyörű térképbe.
A hímzésen szakadások, foltok voltak, Zsuzsanna nem akarta, hogy tönkremenjen, ezért restauráltatta.

A térkép hűen megőrizte az elveszített országrészek népi motívumait, a Kárpát-medence hímzéseit.
A családi visszaemlékezések alapján a textíliát Joli néni készítette egyik kolléganőjével. A kémia-biológia szakos pedagógust nagyon érdekelte a néprajz, tárgyakat, hímzéseket és tájszavakat gyűjtött. Gyönyörű kézimunkájával pedig sok embernek szerzett örömet. A nagyméretű ritkaság dr. Lanczendorfer Zsuzsanna jóvoltából évekig a győri tanítóképző falát díszítette, sőt a Rómer- múzeum Trianon 100 kiállításán is megcsodálhatta a nagyközönség.