Házi kedvencek a magány ellen?

J. Kovács Andrea Fotó: Ács Tamás
2023.11.26. 10:18

Mivel az ember társas lény, nagyon nehezen éljük meg a tartós magányt. Ez pedig komoly hatással lehet egészségi állapotunkra, könnyen depresszióssá válhatunk, gyengül az immunrendszerünk és nő a betegségek kialakulásának kockázata. A magány érzését leginkább az gyógyítja, ha érezzük, hogy valakinek szüksége van ránk. Ez a „valaki” lehet egy kisállat is. De valóban segíthet egy négylábú társ abban, hogy napjaink szebbek, tartalmasabbak legyenek?

Spitzer Olga és kiskutyája, Liszka sok időt töltenek a Mosoni-Duna partján. Amíg Olga beszélget a többi gazdával, a kutyus hancúrozik és szaladgál. Olgának négy éve halt meg a férje. „Nagyon szeretem az állatokat, régebben több kutyám és cicám is volt. A korom miatt már nem akartam új állatot, de a lányom rábeszélt az egészségem megóvása miatt. Különben az ember ellustul. A kutyával viszont ha esik, ha fúj, ki kell menni naponta legalább háromszor. Így a mozgás biztosítva van. Liszka azt is szereti, ha beszélek hozzá. Figyel és tanul. Sok szót megért, a gesztusokból pontosan tudja, mikor mi következik. Mindenkivel barátságos, azt szoktam mondani, tulajdonképpen „öt kiló vidámság”.

Tényleg jó ötlet idősebb korban gazdává válni? Székely Vera pszichológus szerint egy állat örökbefogadása csak felelősségteljes, jól átgondolt döntés eredménye lehet. Mérlegelni kell az előnyöket és a hátrányokat a gazdi és az állat szempontjából is.

Amíg Verával beszélgetünk, Füge, a kissé vadóc macska többször átszalad a szobán. Olgához hasonlóan néhány éve Vera is megözvegyült. A férje elvesztése után pontosan egy évvel szeretett öreg cicáját is el kellett engednie. Nagyon nehéz időszak volt ez, sok minden megváltozott az életében. Végül őt is a lánya győzte meg, fogadja be Fügét.

A cicának az a jó, hogy érzi, számíthat rám. Nekem pedig az a jó, hogy tudom: szükség van rám.  Hazavár, sőt ha belépek az ajtón, olyan szemrehányó tekintettel néz, mintha azt mondaná, hogy voltál képes magamra hagyni hosszú órákra? Ha valami problémám van, odajön hozzám. Testbeszéddel és a szemével kommunikál. Egyértelműen ki tudja fejezni, ha elégedett vagy csalódott.”

Spitzer Olga és Székely Vera abban is egyetértenek, hogy csak akkor szabad örökbe fogadni, ha szükség esetén valaki vállalja kedvencük gondozását. Szerencsére mindkettőjük gyermeke elfogadta ezt a feltételt. „Nem tudni, mit hoz a holnap, s én tudni szeretném, hogy a cicám biztonságban van” – mondja Vera.

Olga szerint az is lényeges szempont, hogy időskorban lehetőleg ne kölyökállatot vegyünk magunkhoz. Inkább a menhelyről válasszunk egy öregebb kutyát, amelyik így esélyt kap a további boldog élethez. Szintén nem jó ötlet nagy mozgásigényű ebet választani, inkább egy nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb fajta mellett döntsünk.

Kapcsolódó témák: #egészség | #háziállat | #idősek | #magány | #szenior szalon |