A legnagyobb sztárok, és egy vidám csapat: kezdődik a foci vb

Győr+ Fotó: Győr+ Archív
2026.06.11. 18:00

Június 11-én kezdetét veszi a labdarúgás legnagyobb eseménye a 2026-os világbajnokság. Az idei torna minden eddiginél nagyobb lesz, először szerepel 48 válogatott, a mérkőzések száma pedig rekordot jelentő 104-re nőtt. A vb-t három ország – az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó – rendezi közösen, ami szintén történelmi újdonság. A nyitómérkőzésnek csütörtök este, magyar idő szerint 21 órakor Mexikóváros ad otthont, ahol a házigazda Mexikó Dél-Afrikával találkozik. A szervezők három külön megnyitó ünnepséggel készülnek, így az egész kontinens futball-lázban ég.

A szakértők szerint a torna legnagyobb favoritjai közé tartozik Spanyolország, Franciaország, Brazília, Argentína és Anglia. A címvédő argentinok ismét Lionel Messi vezérletével érkeznek, míg a spanyoloknál egy új generáció próbálhatja meghódítani a világot. A torna egyik érdekessége, hogy több tradicionális futballhatalom mellett olyan országok is komoly figyelmet kapnak, mint Norvégia, amely hosszú idő után újra vb-résztvevő, és egyik legnagyobb sztárja Haaland, vagy a nagyszerű középpályás Ödegard révén akár meglepetést is okozhat.

Természetesen ezúttal is vannak olyan játékosok, akik kiemelt figyelmet kapnak. A lista élére mindenképpen Spanyolország, és az FC Barcelona  büszkesége Lamine Yamal állhat. A mindössze 18 éves zsenit cselezőkészsége, kreativitása és bátorsága miatt sokan már most a világ legjobbjaként emlegetik. Többen úgy vélik, ő lehet a vb új sztárja.

A franciák világbajnoka, a 2022-es vb egyik főszereplője  Kylian Mbappé ismét aranyéremre hajt. Sebessége és gólerőssége miatt bármelyik meccset eldöntheti. Akárcsak csapattársa Michael Olise. A kreatív támadó a torna egyik meglepetésembere lehet. Cselei és váratlan megoldásai miatt különösen izgalmas játékos.

A futball történelem valaha volt egyik legjobb játékosát, a címvédő argentin együttes kapitányát Lionel Messit órási hiba lenne leírni. A nyolcszoros aranylabdás 38 évesen valószínűleg utolsó világbajnokságán szerepel. Bár már nem olyan gyors, mint fénykorában, játékintelligenciája továbbra is páratlan. A címvédő argentinok szurkolói újabb csodában reménykednek.

A norvég Erling Haaland a világ egyik legveszélyesebb csatára végre vb-n is megmutathatja magát. Fizikai ereje és gólszerző ösztöne miatt a gólkirályi cím egyik várományosa, ehhez valószínűleg kell az is, hogy csapata legalább a legjobb nyolcig jusson. Ha nem a reklamálással foglalja le energiáit, akkor a brazilok vezére lehet Vinícius Júnior. Villámgyors, technikás és látványos futballt játszik, akár a torna legjobb játékosa is lehet. Harry Kane az angol válogatott gólfelelőse. Pályafutása egyik legjobb idényét tudhatja maga mögött, és sokan a torna gólkirály jelöltjei között emlegetik.

Bruno Fernandes a portugálok karmestere is ott van azok között, akik a vb legnagyobb sztárjai lehetnek. Kiváló passzai és pontrúgásai miatt kulcsszerepe lehet csapata menetelésében. Arda Güler, a Real Madrid és a török válogatott fiatal középpályását sokan a következő évek egyik szupersztárjának tartják. A vb lehet az igazi nemzetközi áttörése. Vitinha  szakértők, és a szép futball szerelmeseinek egyik kedvence, aki játék olvasásában és a labdakihozatalokban elit szintet képvisel, hazája csapatát akár az aranyéremig vezetheti.

A 2026-os világbajnokság egyszerre lesz a legendák és az új generáció tornája. Messi és Cristiano Ronaldo utolsó nagy világversenye lehet, miközben Yamal, Güler vagy Olise már a jövő futball sztárjait képviseli. A kibővített mezőny miatt több lesz a meccs, több a meglepetés és több a futballélmény is. A következő hetekben milliárdok figyelik majd a világ legnépszerűbb sportágának ünnepét. A nagy kérdés már csak az Argentína megvédi-e a címét, vagy egy másik futballnemzet emelheti magasba a trófeát július 19-én.

A vb újoncai

A 2026-os világbajnokság egyik legnagyobb nyertese a bővített, 48 csapatos mezőny. Ennek köszönhetően négy ország először szerepelhet vb-n: Curaçao, Üzbegisztán, Jordánia, és a Zöld-foki Köztársaság. Különösen figyelemre méltó Üzbegisztán kijutása, hiszen ők az első közép-ázsiai ország, amely valaha világbajnokságon szerepelhet. Jordánia és a Zöld-foki Köztársaság pedig szintén történelmet írt első kvalifikációjával.

Curacao: a vb legszebb tündérmeséje

Ha van csapat, amely már az első labdaérintés előtt meghódította a világot, az Curaçao. A mindössze körülbelül 156 ezer lakosú karibi szigetország a legkisebb nemzet lett a világbajnokságok történetében, amely valaha kijutott a tornára. Korábban ezt a rekordot Izland tartotta, amelynek lakossága több mint kétszerese Curaçaóénak. A csapat ráadásul veretlenül jutott ki a vb-re, és olyan ellenfeleket előzött meg a selejtezők során, mint Jamaica vagy Trinidad és Tobago.

Miközben a nagy futballhatalmak luxusbuszokkal és szigorú protokoll mellett érkeztek a tornára, Curaçao játékosai egy színes, régi amerikai iskolabusszal gördültek be a vb-edzőközpontba. A buszban hangosan szólt a karibi zene, a játékosok táncoltak, énekeltek és ünnepeltek. A videók órák alatt bejárták a közösségi médiát, sok szurkoló szerint Curaçao máris megnyerte a vb „hangulatbajnoki” címét.

A karibiak egy könnyed, zenés edzést is tartottak Floridában, ahol a játékosok a hagyományos bemelegítés helyett ügyességi játékokkal, táncos elemekkel és folyamatos jókedvvel készültek. Az interneten sokan azt írták: „így kell élvezni a futballt”. A videók milliós nézettséget értek el, és olyanok is Curaçaónak kezdtek drukkolni, akik korábban alig hallottak az országról.

A válogatott különlegessége, hogy sok játékos holland nevelésű, de curaçaói gyökerekkel rendelkezik. A csapatot a legendás holland edző, Dick Advocaat irányítja, aki 78 évesen a vb történetének legidősebb szövetségi kapitánya. A legismertebb játékosok között találjuk Leandro Bacuna kapitányt, valamint Tahith Chong és Juninho Bacuna nevét is.

A németekkel, Ecuadorral és Elefántcsontparttal azonos csoportba kerültek, így a továbbjutás rendkívül nehéz feladat lesz. Ennek ellenére sok semleges szurkoló már most Curaçaót választotta „második kedvencének”. A csapat játékosai szerint nem turistaként érkeztek a vb-re, hanem azért, hogy meglepetést okozzanak. A 2026-os világbajnokság tehát nemcsak Messiről, Mbappéról vagy a favoritokról szól. Szólhat egy apró karibi szigetről is, amelynek lakossága kisebb, mint sok magyar városé, mégis ott van a világ legnagyobb futballszínpadán.

Kapcsolódó témák: #foci | #futball | #sport | #világbajnokság |