Rendhagyó fotókiállítást nézhetünk meg a Bábolnai Gazdanapokon

Ihász Nóra
2023.09.08. 12:13

Több mint 200 kiállító közreműködésével zajlik a 36. Bábolnai Gazdanapok. A szeptember 7-9. közötti esemény elsősorban a gazdálkodókat és a magyar agrárium iránt érdeklődőket szólítja meg. Az izgalmas szakmai programok mellett idén egy szalmabálákra megálmodott fotókiállítás is színesíti a palettát. A bálákról Bábolnán és Győrben élő, illetve alkotó fotósok munkái is visszaköszönnek.

A 20 ezer négyzetmétert felölelő Bábolnai Gazdanapok látványos bemutatókkal (szántóföldi gépek, drónok, off-road járművek), kézműves kiállítókkal, a lovak szerelmeseinek Turi József Emlékversennyel, a legkisebbeknek pedig játékudvarral teszi felejthetetlenné a háromnapos rendezvényt. Sőt, a Ménesudvarban idén is van lehetőség vezetett sétára jelentkezni, ahol a bábolnai lótenyésztés múltjáról és jelenéről tudhatunk meg izgalmas kulisszatitkokat.

Ezeken túl még egy programelem megerősíti, hogy az agrárszakmai információgyűjtés mellett kikapcsolódás, illetve a helyi közösségekhez való kapcsolódás miatt is megéri ellátogatni a Gazdanapokra. A szalmabála fotókiállítást első alkalommal rendezte meg az RWA Magyarország Kft., az ikrényi székhelyű agráripari vállalat, amely többek között arról ismert, hogy a magyar vetőmagpiacon a legnagyobb saját tulajdonú fajta szortimenttel rendelkezik.

A kiállítás megnyitóján Hantos Péter – a bábolnai fotóklubot képviselve – elmondta, hogy megtiszteltetés számukra, hogy ismert fotográfusok munkáival karöltve mutathatják be saját alkotásaikat a nagyközönségnek. – Nyári Ildikó ösztönös fotós, sokat jár a természetben, ez tükröződik a képein. Varga János régiségpiacokon szokott objektíveket vásárolni, amiket aztán beilleszt a digitális gépébe, és nem mindennapi eredmény születik. Hozzám pedig a szociofotó áll a legközelebb, így most is ilyen képeket hoztam – fogalmazott Hantos Péter.

A helyi fotóklub tagjai mellett Ferenczi Attila, Mekli Zoltán, és Szabó Béla fotográfusok, és Horváth Nóra, valamint Szűcsné Sebestyén Zsófia hobbifotósok munkáit is láthatjuk szalmabálákra erősítve.

– A helyi közösségekhez értékek mentén lehet a legjobban kapcsolódni. Éppen ezért, a klasszikus standos kiállítói megjelenést egy különleges attrakcióval egészítettük ki. Úgy gondoltuk, hogy a szántóföldes tájba legautentikusabban a szalmabálák illenek. És ezekre ötletesen fel lehet tenni a termőföld megelevenedett kincseit bemutató alkotásokat, illetve a kukorica-fajtasorral jól összecsengő dekorációkat – mondta Szalai Károly, az RWA marketing koordinátora, a kiállítás ötletgazdája.

– A fotográfusok mellett két másik fellépőnek is szerettünk volna lehetőséget biztosítani a megjelenésre, képviselve a helyi kulturális értékeket. Így a nyitónapon a szőnyi Duna Népdalkör és a Napraforgók citerazenekar, a zárónapon pedig a bábolnai Cseperedők Néptánccsoport műsora színesíti a rendezvényt – teszi hozzá.

A kiállítás mellett természetesen szakmázni is bőven van lehetőség az ikrényi terménykereskedő vállalat standjánál, illetve mögötte, a kukorica-demosornál.

– Nagy könnyebbség a gazdáknak, hogy nemcsak katalógusokból, hanem élőben is megtekinthetik a kiváló tulajdonságú kukorica hibridek teljes szortimentjét, a koraitól egészen a késői érésűig. Fajtasorkísérletünk –, amelyet itt, Bábolnán is láthatnak – 20-25 helyszínen van az országban, azzal a céllal, hogy tanulmányozzuk, bizonyos környezeti tényezők alapján hogyan teljesítenek a különböző hibridek, például mennyire szárazságtűrőek, és hogyan viselik a heves esőzésekkel tarkított időszakot – osztotta meg velünk Kovács-Fodor Elizabet vetőmag portfólió menedzser.

Kapcsolódó témák: #Bábolna | #kiállítás | #mezőgazdaság |