Ukrán miniszter: nem működnek a humanitárius folyosók

Fotó: Depositphotos
MTI
2022.03.16. 13:22

Nem lehet a humanitárius folyosókon keresztül kimenekíteni az embereket szerdán - állította Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes, az "ideiglenesen megszállt területek" reintegrációjáért felelős miniszter.

A politikus nyilatkozatát az ukrán elnöki hivatal Telegram-csatornáján tették közzé. Verescsuk tűzszünetsértéssel vádolta az orosz erőket. Szavai szerint ez komoly veszélyt jelent az emberek mozgására a humanitárius folyosókon. Hangsúlyozta, hogy egyelőre humanitárius segélyszállítmányok eljuttatását tervezik a hadműveleti területeken lévő vagy az orosz erők által ellenőrzött településekre.

Az ostromlott ukrán kikötővárosról, Mariupolról szólva a miniszter egyelőre “nyitott kérdésnek” nevezte, hogy ott szerdán megnyithatják-e a humanitárius folyosót. Megerősítette azt a korábbi ukrán bejelentést, hogy az orosz erők Mariupolban ellenőrzésük alatt tartanak egy kórházat, amelyet kedden foglaltak el. A személyzetet és a betegeket, mintegy 400 embert túszként tartják fogva – állította. A Reuters brit hírügynökség szerint ezt az értesülést nem lehetett független forrásból ellenőrizni.

A humanitárius folyosók megszervezésének kérdése ma Izjum és Mariupol számára továbbra is nyitott. Jelen körülmények között nem vagyunk képesek biztonságosan kimenekíteni az embereket” – mondta a miniszter.
Verescsuk kedd este arról számolt be, hogy az ukrán hatóságok szerdán nem ürítik ki a Kijev környéki városokat a megerősített kijárási tilalom elrendelése miatt, amely ukrajnai idő szerint március 15-én 20 órakor kezdődött, és március 17-én reggel 7 óráig tart.

Kirill Timosenko, az ukrán elnöki hivatal helyettes vezetője korábban azt közölte, hogy az ukrán hatóságok kedden mintegy 29 ezer embert menekítettek ki a háborús övezetből a humanitárius folyosókon keresztül.
Mihail Mizincev orosz vezérezredes, a humanitárius reagálásért felelős tárcaközi koordinációs parancsnokság és az orosz Nemzeti Védelmi Irányítási Központ vezetője kedden azt közölte, hogy az orosz erők az előző éjszaka folyamán 36 721 embert evakuáltak Zsitomir, Luhanszk, Donyeck és Mariupol térségéből.

Mintegy 20 ezer civilnek sikerült eddig személygépkocsikkal elhagynia az ostromlott Mariupol kikötővárost – közölte szerdán Vadim Deniszenko, az ukrán belügyminiszter tanácsadója. Mariupol lakói az elmúlt két hétben nagyrészt fűtés, áram és folyóvíz nélkül maradtak a városban az orosz ágyúzás miatt – mondják ukrán tisztviselők. A hét eleji hivatalos ukrán becslések szerint legalább kétszázezren szorulnak sürgős evakuálásra.

Ukrajna fegyveres erői ellentámadásokat indítanak az orosz erők ellen “több hadműveleti területen” – írta szerdán a Twitter közösségi oldalon Mihajlo Podoljak az ukrán elnöki hivatal tanácsadója.

“Ez gyökeresen megváltoztatja a szemben álló felek helyzetét” – tette hozzá, anélkül, hogy részleteket közölt volna.
Irina Venediktova ukrán főállamügyész szerdán azt közölte, hogy az ukrajnai háború következtében eddig 103 gyerek veszítette életét.

Facebook-bejegyzésében azt írta, hogy az orosz erők több mint 400 oktatási intézmény ellen intéztek támadást, és közülük 59-et leromboltak. Az adatokat független forrásból nem lehetett ellenőrizni – jelezte a Reuters.

Denisz Monasztirszkij ukrán belügyminiszter az Ukrinform hírügynökségnek nyilatkozva szerdán azt mondta, hogy Ukrajnának a háború után még évekig dolgoznia kell az aknamentesítésen. Ehhez azonban – mint rámutatott – nincs elegendő számú ukrán szakember, Ukrajna külföldi segítségre van utalva. Ő maga, mint mondta, már európai uniós kollégáihoz fordult az ügyben. Ukrajna eddig több száz milliárd euróra becsüli háborús veszteségeit.

Kapcsolódó témák: #háború | #külpolitika | #Oroszország | #Ukrajna |