Hogyan segítenek az online alkalmazások az otthoni tanulásban?

Szülőből tanár?

Illusztráció: Pixabay
Győr+
2021.03.21. 14:26

Ismét otthonról tanul az egész ország. A járványhelyzet miatt a középiskolások után március 8-tól már az általános iskolák is a tantermen kívüli digitális munkarendre álltak át. A tavaly tavaszi időszak után ez nem egy ismeretlen helyzet a szülők számára, de kétségkívül nagyobb terhet tesz a vállukra. Gyakran előfordul, hogy a gyerek segítségre szorul a tananyag elsajátításában.

Ha már a feladatok úgyis digitálisan érkeznek, miért ne hívjuk segítségül a tananyag megértéséhez, begyakorlásához az interneten található, ingyenes, úgynevezett web 2.0-es alkalmazásokat. Ezekkel látványosabbá, áttekinthetőbbé tehető a tananyag. Ha valami több érzékszervünkre hat, könnyebb megjegyezni. Emellett segítik az összefüggések megértését vagy csak egyszerűen a sok link és webhely tárolását könnyítik meg, amit a tanulás során használni kell. Arról nem is beszélve, miközben a gyermek elkészít egy gondolattérképet, szókártyát, dolgozik a tananyaggal, könnyedén meg is tanulja azt.

Vegyünk sorra néhány ilyen oldalt, ami szülőnek, diáknak segítségére lehet.

1. Tanuljuk meg a tananyagot gondolattérkép segítségével! A gondolattérkép egy olyan tanulást támogató vizualizációs eszköz, amellyel látványossá, áttekinthetővé tehetjük a megtanulandó tananyagot. A középre felírt témából ágaznak ki a legfontosabb kulcsszavak, amelyekhez kisebb elágazásokban további információkat, altémákat kapcsolhatunk. Alkalmas az összefüggések bemutatására is. Használhatjuk hozzá a Popplet nevű webes alkalmazást.

2. A Quizlettel virtuális szókártyákat készíthetünk. Ezek segítik az idegen szavak, a fogalmak és a hozzájuk tartozó definíciók, évszámok és események memorizálását. Az oldal előnye, hogy a szókártyákat addig gyakoroltatja – kihagyva a már sikeresen megtanultakat, amíg a problémásabbak is rögzülnek. Változatos feladatokat, akár tesztet is generál a beírt szókártyákból.

3. A matematika tanulását segítik az alábbi, GooglePlay áruházból androidos mobiltelefonra letölthető applikációk.

A MathDuel a játékos matematikai műveletvégzés gyakorlására szolgál. Kiválaszthatjuk, hogy milyen műveletet: összedást, kivonást, osztást vagy szorzást kívánunk gyakoroltatni. Azt is megadhatjuk, hogy milyen szinten, így az alsó és felső tagozatosok tanulását is segíti.

A Photomath az egyenletek megoldásában segít. Az alkalmazás beszkenneli a megoldandó egyenletet. Majd gombnyomásra megmutatja és el is magyarázza a megoldás lépéseit és a végeredményt, vagy akár grafikusan is ábrázolja a megoldást.

A Pitagorasz tétel elnevezésű applikáció a tétel otthoni gyakorlását és az elvégzett feladatok ellenőrzését segíti.

A Fractions a törtműveletek megértését és begyakorlását szolgálja.

Az Egység átalakító elnevezés alatt futó alkalmazás pedig nagy segítség lehet a mértékváltásban. 30 mértékegység-kategória átváltását ellenőrzi és segíti.

4. A különböző tantárgyak tanulása során számos webhelyre kell ellátogatni, linkek tömkelegével kell dolgozni. Gyakran előfordul, hogy nem emlékszünk, mit hova mentettünk el. Ilyenkor használjunk linkgyűjtő alkalmazást. A Wakelet lehetővé teszi tartalmak rendszerezett tárolását, könnyű elérését és megosztását. Videókat, cikkeket, feladatlapokat, képeket, linkeket lehet rá elmenteni, vagy akár saját szöveget is hozzáadni. Később mindez egy kattintással bárhonnan elérhető és megnyitható.

5. A digitális oktatás során a gyermekek jobban ki vannak téve az online világ veszélyeinek. Az interneten olyan társasjátékok is rendelkezésre állnak, amelyek segítségével ezekre a veszélyekre felkészíthetjük őket. A https://saferinternet.hu weboldalon ingyenesen hozzáférhető társasjátékokat találunk. Az alsós kisgyermekeknek készült a Kígyók és Létrák társasjáték speciális kiadása, amelyben biztonságos internethasználattal kapcsolatos feladványokat kell megválaszolniuk. A „Lájkvadász” egy offline társasjáték, amely a felsős korosztályt tanítja arra, hogy mit szabad tenni a világhálón, illetve hogyan lehet elkerülni az internet különböző veszélyeit. A játék során a gyerekeknek különböző feladatokat kell teljesíteniük, amelyekből olyan hasznos tanácsokat, információkat is megtudhatnak, amelyek segítségével tudatos felhasználókká válnak.

Kapcsolódó témák: #digitális oktatás | #internet |