Szinte mindenhol újra kellett indítani a fűtési rendszereket

Még mindig kéménytüzekhez kell vonulni

Fotó: Győr+
Katasztrófavédelem
2020.04.02. 14:04

Április elején is még javában fűtünk, így hétről-hétre előfordul, hogy kéménytűzhöz riasztják a tűzoltókat. Legutóbb néhány napja Sopronban riasztották a város hivatásos tűzoltóit az Ösvény utca egyik családi házához.

A soproni tűz keletkezésének oka az volt, hogy a vegyes tüzelésű kazán kéményében izzott a hosszabb ideje lerakódott korom.

A tűzoltók a kazánból eltávolították a tüzelőanyagot majd felhívták a lakók figyelmét, hogy ne használják a füstelvezetőt, amíg a kéményseprők azt át nem vizsgálták.

Mivel más fűtési lehetőség is volt az ingatlanban, lakosságvédelmi intézkedésre nem volt szükség. 

Az elmúlt években megnőtt azon háztartások száma, ahol szilárd tüzelőanyaggal fűtenek.

A szilárd anyagok, vagy olaj égetésekor keletkező korom lerakódik a kémény falára. Az egyre vastagabb koromréteg leszűkíti a kémény belső kerületét, sőt, magas hő hatására akár meg is gyulladhat. Mindez elkerülhető azzal, hogy rendszeresen hívjuk a kéményseprőt, aki el tudja végezni a kémény tisztítását.

Szilárd tüzelőanyaggal és olajjal működő fűtőeszközök esetén az ingyenes lakossági kéményseprés változatlanul évente történik, gázüzemű fűtőberendezések esetén kétévente. 

Gyakori, hogy az emberek nem olyan anyaggal fűtenek, mint amilyen tüzelőanyag elégetésére az adott fűtőeszközt megtervezték, esetleg nem tartják karban, nem tisztítják fűtőberendezésüket.

A nem rendeltetésszerű használat jelentős anyagi kárral és esetenként súlyos sérülésekkel járó tűzesetekhez is vezethet.

Több korom rakódik le az olyan égéstermék-elvezető rendszerben, amelyben hulladékot vagy más, nem megfelelő tüzelőanyagot – lakkozott, festett, vagy nedves fát – égetnek.

A lerakódott koromréteg fűtés során izzani kezd, meggyullad és akár kéménytűzhöz is vezethet, a kéményről a tűz pedig másodpercek alatt átterjedhet a ház tetőszerkezetére és egyéb részeire.

Tehát ne dobjanak a tűzre háztartási hulladékot, műanyagot, nedves fát! A lerakódott korom eltávolításával, a fűtőeszköz és a kémény karbantartásával megelőzhetőek a kéménytüzek – figyelmeztet mindenkit a katasztrófavédelem.

Kapcsolódó témák: #katasztrófavédelem | #tűzoltók |