Öt éves kor alatt tilos az okos eszköz!

Gyerekek a neten

Illusztráció: Pixabay
J. Kovács Andrea
2021.11.17. 13:04

Hogyan vigyázzunk gyermekeinkre internethasználat közben? Mikortól használják az okos eszközöket? Kell-e őket ellenőrizni? A Győr+ Rádió ma reggeli műsorában erről beszélgetett Pribránszki Mariannával Bajzát Zsuzsi és Orosz Sándor.

Az egészen kis gyermekeket mennyire szabad az internet közelébe engedni? Nagyon sok szülő bekapcsolja az okos tévét, a laptopot vagy a tabletet és odaülteti a kicsit.

A szakemberek velem együtt évek óta kiabálják, hogy ebből baj lesz. Most viszont már tudományosan is igazolták, hogy visszafordíthatatlan agyi károsodást okoz két éves kor előtt bármilyen okos eszköz. Kettő éves kortól is csak a tévét engedélyezik, naponta kétszer 10 percben. Három éves kortól kétszer 15, míg a négy éveseknek kétszer 20 perc a megengedett időtartam. Öt éves kor előtt semmilyen okos eszközt ne adjunk a gyereknek, mert ezeknek a képi felbontása visszafordíthatatlan agyi károsodást okoz! Most alsósok azok, akik annak idején a kezükbe kapták ezeket az eszközöket. Bizony tanulási és koncentrációs problémák jelentkeznek náluk. Nem tudják miért nem képesek megjegyezni a verset vagy megérteni a matematikai összefüggéseket, és az elvégzett vizsgálatok egyértelműen ide vezetnek.

A tiltás mennyire életszerű a mai világban?

Szerintem megoldható, hiszen sok családban elmondom ezt és utána betartják. Azt szokták megkérdezni, hogy akkor a szülő kezében sem láthat telefont a gyerek? Meg kell tanulniuk, hogy van amit szabad a felnőttnek és nem szabad a gyereknek. Ha a felnőtt megiszik egy pohár bort, attól még a gyereknek nem fog belőle adni. Nyugodtan mondjuk neki: Majd ha nagyobb leszel, te is megkaphatod. „Olcsóbb” megoldásnak tűnik, ha az az okos eszközt használjuk bébiszitterként, de ne tegyük, mert nagy árat fizetünk érte!

Mennyiben számít, hogy milyen tartalmat néz a gyerek, neki való mesét vagy például öldöklőset?

Ebből a szempontból teljesen mindegy, hiszen a képi felbontás a káros. Ha öldöklős filmet néz, az nem csak az agyának lesz rossz, hanem a még a lelkének is.

Az okos eszközök használata is egy tanulási folyamat. Tanítsuk meg a gyerkőcnek, hogy mikor mennyit és mit használhat! Ne bízzuk rá, hogy mit néz! Nyáron volt egy esetem, amikor a gyerek teljes mértékben elvesztette a valóságérzetét a világról, pedig „csak” természetfilmeket, ismeretterjesztő műsorokat nézett a az egyik csatornán. Mégis oda jutott, hogy már nem mert kimenni, mert attól félt, hogy elkaphat különböző fertőzéseket, amik egyébként csak a kutyákra vagy más állatokra veszélyesek.

Egy kutatás szerint a hét-nyolc éves korosztály huszonöt százaléka használ okos eszközt, és minden tizedik gyermek jelen van a közösségi médiában. Mit tanácsol, mikor adjunk okostelefont a kezükbe?

Azt javasolom, hogy azon a nyáron, amikor befejezték a negyedik osztályt. Az alsós gyerekek nagy részét úgyis a szülők hozzák-viszik az iskolába, vagyis ez nem indok és nincs rá szükség. Előtte kimondottan károsnak tartom, mert nem érettek a megfelelő használatra. Hála Istennek már létezik két olyan program, a Family link és a Kinder link, amivel korlátozhatjuk a használati időt és a nézhető tartalmakat is. Ha mégis másra kattint, akkor a szülőt sms-ben értesíti a program, valamint a böngészési előzmények is visszanézhetők.

Gondoljunk bele: mindenre amit a gyermek csinál, előtte meg kell tanítani, így a helyes eszköz és tartalomhasználatra is. Különben előfordulhat az – én is tudok ilyen esetről – hogy hét éves kislány erotikus tartalmú táncot tölt fel magáról egy közösségi oldalra.

Szabad-e, van-e jogom belenéznem a privát szférájába? Kell-e tudnom, hogy miről csetel a társaival?

Ez nem joga, hanem kötelessége a szülőnek, hiszen ő a felelős a gyermekéért. Ha rosszat tesz, akkor a szülőt veszi elő a rendőrség.

Kötelességünk megtanítani a helyes használatra és ellenőrizni is kell. Bennük még nincs felelősségtudat, nem érzik a cselekedeteik súlyát. Ráadásul meg tudják kerülni a szülőt. Egy beszédes példa: a szülő megtiltotta, hogy bármilyen fotót, videót feltöltsön a lánya a netre. Később megtudta, hogy mégis került fel anyag. Kérdőre vonta és kiderült, hogy nem ő, hanem a barátnője készítette és töltötte fel a videót. Vagyis az ellenőrzés megkerülhetetlen.

Létezik egyfajta nyomás a gyerekeken: ha menők akarnak lenni, akkor bizony ott kell lenni a közösségi médiában.

Ez a társadalmi nyomás veszélyes téma, mert később az lesz a menő, akinek nyolcvan ezres cipője vagy félmilliós telefonja van. Akkor annak is engedünk? Itt minden attól függ, hogy az értékrendünkbe mi tartozik bele. Ne a társadalmi nyomásnak engedjünk, hanem a családi értékrendet adjuk tovább!

A teljes beszélgetés itt meg is hallgatható!

Kapcsolódó témák: #biztonság | #gyerekek | #internet | #okostelefon | #tudomány |