
Vida Norbert, sörfőző mester beszélt a szombati Magunk Köztben ennek a csodálatos italnak a készítési titkairól, fogyasztási kultúrájáról és arról, hogy mik jelenleg a trendek, amik meghatározzák, hogy mikor melyik fajtát részesítsük előnyben.
A sör malátából, valamint bizonyos pótanyagokból vízzel cefrézett, komlóval, illetve egyéb engedélyezett anyagokkal ízesített, sörélesztővel erjesztett, szén-dioxidban dús, legtöbbször alkoholtartalmú ital.
A sörgyártás szinte egyidős az emberiséggel. Már az ókor kezdete előtt, a Kék-Nílus völgyében is készíthettek sört, ezt bizonyítja egy Szudánban kiásott, közel 7000 éves edény, amelyben sör maradványait mutatták ki. Szintén agyagkorsóban, az észak-kínai Jiahuban is találtak mintegy 9000 éves sörmaradványokat, amelyeket mézzel, galagonyával és szőlővel ízesítettek. Pontosan nem tudjuk, mikor készítettek először sört, de az bizonyos, hogy már az ókori egyiptomiak is főzték a Kr. e. 5. évezredben. Egyiptomban a rabszolgáktól a gazdagokig népszerű ital volt. Ebben az időben árpakenyérből készítették. A kenyeret vízben áztatták el, megerjesztették, majd datolyával vagy datolyalevéllel ízesítették. A késztermék zavaros, darabos ital lett, amelyet szűrve és szűretlenül is fogyasztottak. Általában kőkorsókból szalma- vagy nádszállal szívták ki, a Közel-Keleten elterjedt a szopókás, saját szűrővel ellátott fedeles korsó. Az ókori Egyiptomban a sör valóban folyékony, tartósított kenyér volt és élelmiszerként fogyasztották.
A sörkészítés legrégibb írásos bizonyítéka, a Blau-táblák Mezopotámiából, az i. e. 3. évezredből származik. A sörkészítést ekkor már törvényben szabályozták. A sörök minőségét biztosító szabályokat Hammurápi törvényoszlopán szabályozták, a babiloniak mézzel és gyümölcssűrítménnyel varázsolták ízesebbé ezt az italt. A szabályok megszegőit súlyosan büntették.
Az Égi Tehén mítosza címen ismert egyiptomi szöveg szerint Ré főisten az Elephantiné-szigeti papok és a sör segítségével mentette meg az emberiséget. Erről az áradás évszaka első hónapjának 20. napján emlékeztek meg; ez a nap volt a „Részegség ünnepe”. A sör és az élelem neve az egyiptomi nyelvben közös gyökerű. Több előkelő személy sírfeliratában olvasható a következő fordulat: „Megvédtem a szegényeket a gazdagoktól, kenyeret, sört, lepényt adtam az éhezőknek, ruhát a mezteleneknek”. A Démotikus álmoskönyvben több, sörrel kapcsolatos álom magyarázata is megtalálható, így például meleg sörrel álmodni fájdalmat jelent.
Norbert összefoglalta sörfőzdéjének alapelveit, mottóját: „A Vaskakas Sörfőzdét azzal a céllal hoztuk létre, hogy új ízekkel és élményekkel lepjük meg a sörkedvelőket. Küldetésünk a kisüzemi sörfőzés gasztronómiai kultúrájának népszerűsítése. A sörfőzés iránt érzett szenvedélyünk és lelkesedésünk eredménye a Vaskakas Sörfőzde. Söreinknek egyedi karaktert és egyéniséget adunk, szem előtt tartva azt a célt, hogy átlépjük a megszokottság határait.
Itt, a Vaskakas Sörfőzdében mindig arra törekszünk, hogy ne csak egy terméket adjunk a fogyasztóinknak, hanem egy életérzést, pozitív hozzáállást is, amit mi sörben tudunk leginkább kifejezni, hiszen mi a sörfőzéshez és át tudjuk adni az üzenetünket, miszerint az élet szép.” Ennek jegyében főzzük és nevezzük el söreinket. Minden sörünk külön egyéniség, melyet egyedi címkéink is tükröznek. Azt reméljük, hogy söreinkkel és a hozzá tartozó hangulattal hatni tudnunk minden érzékszervedre.