
Szombaton közép-európai idő szerint 17 órától húsvétra szóló tűzszünetet hirdetett ki az orosz erők számára az ukrajnai háborúban Vlagyimir Putyin orosz elnök - jelentették nyugati hírügynökségek a RIA Novosztyi orosz hírügynökség és az orosz állami tévé élő közvetítése alapján.
“Humanitárius megfontolásokból az orosz fél húsvéti tűzszünetet hirdet. Elrendelem valamennyi katonai művelet leállítását erre az időszakra” – tájékoztatta az orosz elnök Valerij Geraszimovot, az orosz fegyveres erők vezérkari főnökét a Kremlben tartott találkozójukon.
A meghirdetett tűzszünet közép-európai idő szerint vasárnap 23 óráig tart. Az orosz elnök felszólította Ukrajnát, hogy szintén tartsa magát ehhez. Ugyanakkor jelezte azt is, az orosz erőknek készenlétben kell állniuk arra, hogy elhárítsák a tűzszünet ukrán részről történő esetleges megsértését, a provokációkat, bármilyen agresszív támadást.
“Azt kérem, legyenek különösen figyelmesek, hogy szükség esetén azonnali és teljes választ tudjanak adni” – mondta.
Putyin úgy fogalmazott, “feltételezik, hogy Ukrajna követni fogja az orosz fél példáját”. Szerinte az ukránok hozzáállása “felfedi majd, hogy a kijevi vezetés mennyire hiteles, illetve mennyire van meg benne a szándék és a képesség a megállapodások betartására és a részvételre a béketárgyalásokon“.
Az orosz elnök egyúttal azzal vádolta meg Ukrajnát, hogy több mint százszor támadott oroszországi energetikai létesítményeket annak a moratóriumnak a kezdete óta, amely ezen objektumok támadásának tilalmát írta elő a felek megállapodása alapján.
A több mint három évvel ezelőtt kirobbant ukrajnai háborúban már két alkalommal próbálkoztak húsvéti tűzszünettel. António Guterres ENSZ-főtitkár 2022-ben kezdeményezte a harcok felfüggesztését az ünnep idejére, de ez akkor nem valósult meg az orosz fél elutasítása miatt. A következő évben, 2023-ban Oroszország 36 órás tűzszünetet hirdetett, az ukrán fél azonban “csapdának” nevezte az indítványt, és az összecsapások folytatódtak.
Andrej Belouszov orosz védelmi miniszter közben a Telegramon bejelentette, hogy a szemben álló felek kicseréltek több száz olyan sebesült hadifoglyot, akinek ellátása sürgős. Oroszország 277 ukránt adott át, Ukrajna pedig 261 oroszt.
Fotó: Depositphotos.com