Győr+ Konyha

Vinetta – tradicionális padlizsánkrém

Fotó: Szarka Zsófi
Szarka Zsófi
2020.05.04. 09:00

Grillszezonban kötelező padlizsánt sütni azoknak is, akik kevésbé szeretik, hiszen a régi recept szerint készülő padlizsánkrém, azaz „vinetta”, minden várakozásunkat felülmúlja.

Kedves erdélyi barátnőm már sok minden finomságot mutatott nekem, többek között ezt a padlizsánkrémet. A tradíció ugyanis Erdélyből származik, ami a krémet illeti. Nyáron, amikor beterem a tojásgyümölcs, népszerűbb nyelvén padlizsán, akkor tízesével sütik meg faszénen, grillen, langyosan meghámozzák, a belsejéből pedig elkészítik a vinettát. Mindezt azért teszik ilyen adagban, hogy a fagyasztóba is bőven jusson a vitaminszegény téli időszakra. Ekkor is csak kikeverik hagymával, fűszerekkel és már kész is a krém. A kinti sütéstől egy jó kis füstös és még édesebb ízt kapunk a padlizsánban, és miután a víz nagy része elpárolgott belőle, tárolhatjuk és felhasználhatjuk bárhogy. Nem keserű, hanem finom édes és krémes. Mehet egy csirkemellbe tölteni, egy tejszínes szószba krémesíteni és bizony sok sült hagyma közé, azaz vinettaként.

Tipp: Akinek nincs lehetősége kint sütni, az nyugodtan süsse bent a sütőben 200 fokon 40 percig.

Bevásárló lista:

2 db padlizsán

1 nagy fej vöröshagyma

1 kk só

frissen őrölt bors

1 gerezd fokhagyma

3 ek olaj

1 ek tejföl

1 ek majonéz

friss petrezselyem

Elkészítés

A padlizsánokat sütőben megsütöm vagy grillen, ami azt jelenti , hogy lassú parázson, kb. 40 perc alatt feketévé, majdhogynem szénné sütöm a külsejét. Ezt lehámozom még melegében és a belsejét felhasználom. Gyakran készítem sütőben is, úgyis isteni, mert én még nem tartok ott, hogy télire is elspájzoljak. Tehát a sütőt előmelegítem 200 fokra, mehet bátran légkeveréses fokozaton is. Csak úgy, a rácsra vagy egy üres tepsibe beteszem őket, és hagyom legalább 40 percig sülni. Ezután kiveszem. 10 percig pihentetem. Kettévágom, egy evőkanállal kivájom a belsejét, és egy nagy tálba teszem.

Serpenyőben, olajon apró kockákra vágott hagymát pirítok, amikor már barnul a széle, akkor adom hozzá a reszelt fokhagymát. Hozzáadom a padlizsánbelsőhöz, és ha annyira puha, akkor villával szép krémesre keverem. Jöhet a tejföl, majonéz, de valójában ezt nyers, friss tojásokkal keverik ki és bővebb olajjal, azaz igazi majonéz van benne. Én egy kis tejtermékkel jobban szeretem, ami lehet sajt is, joghurt is, de el is hagyható. Amennyiben picit húsosabb a padlizsán, akkor rásegítek egy botmixerrel vagy késes robotgéppel. Friss snidlinget, petrezselymet adok hozzá, picit sózom, enyhén borsozom a végén, és beteszem egy éjszakára a hűtőbe. Ropogós pirítósra vagy zöldségekkel mártogatva is mennyei.

Kapcsolódó témák: #Szarka Zsófi Konyhája |