Pannon-Víz

További öt évre bizalmat kapott Rácz Attila

Fotó: O. Jakócs Péter
Szigeti Sándor
2022.05.15. 12:29

A Pannon-Víz Zrt. közgyűlése egyhangú döntéssel, további öt esztendőre Rácz Attilát választotta meg a társaság elnök-vezérigazgatójának. A régi-új vezetőt nem csupán a mögötte álló első két évről, hanem a városi és megyei problémás területekről, valamint a fejlesztési lehetőségekről kérdeztük.

Könnyebb vagy nehezebb volt az első két év, mint amire számított?

Ez így sosem fordult meg a fejemben, nem volt ugyanis előre eltervezve, hogy a Pannon-Vízhez jövök. Viszont amikor megkerestek, dr. Dézsi Csaba András polgármester úr egy olyan víziót vázolt fel, amely roppant szimpatikus volt számomra. Emiatt döntöttem a váltás mellett. Vonzott az is, hogy egy olyan helyen dolgozhatok, ahol kézzelfogható és konkrét eredményeket érhetünk el.


Azt mondják, hogy a munkásruha mindig be van készítve az autójába.

Ez így van, de nagy hiba lenne, ha egy csőtöréskor én állnék neki csövet cserélni. Az én feladatom, hogy menedzseljem a társaságot. Mégis azt gondolom, a kollégák értékelik, hogy ha küldenek egy sms-t, akár terepen, akár az éjszaka közepén is besegítek, ha tudok.


Stabil a cég pénzügyi helyzete?

Folyamatosan emelkednek a költségeink. A villamosenergia-költségünk például egy év alatt közel háromszorosára, 800 millió forintról 2,1 milliárd forintra nőtt. Dinamikusan gyarapszik a népesség Győrben és a környező településeken, sok az új beköltöző. Emellett rengeteg beruházás is megvalósult, ami a korábbinál több munkát jelent a közműszolgáltatásban is. A hálózataink a teljesítőképességük határán, maximális kapacitással működnek.


Bírják?

Igen, megbirkózunk a feladattal, pedig a megyében és Győrben is egy túlterhelt, régi hálózatot működtetünk. Egy teljesen új, nagyobb kapacitású hálózat kiépítésének jelenleg nincs realitása. Az viszont alapvető elvárás, hogy a meglévő hálózatot fejlesszük, folyamatosan karbantartsuk és a lehető legnagyobb hatékonysággal működtessük. Az én elvem az, hogy békeidőben kell felkészülni a háborúra. Nem akkor kell elindulni csatornát tisztítani, amikor leszakad az ég, és a víz elönti a várost. Meg is szüntettük ezt a problémát. Azon vagyok, hogy megszüntessem ezeket a régi beidegződéseket.

Január 15-én lejárt a türelmi idő az illegális lakossági csapadékvíz-bekötések felszámolására. Mik a tapasztalatok?

Az emberek döntő többsége jogkövető módon megszüntette a korábbi visszás és törvénytelen helyzetet. Néhány esetben így is bírságolásra volt és van szükség, pedig senkinek nem ez az érdeke. Nekünk sem, éppen ezért hagytunk jelentős türelmi időt az átállásra.


Elkészült a sárási szennyvízcsatorna rendszer második üteme. Miért volt fontos ez a beruházás?

A régi, udvari ülepítő aknák helyett korszerű, új szennyvízhálózatra csatlakozhattak rá az itt élők. Az önkormányzat nem csupán kifizette előre a beruházást, de jelentős támogatást is biztosított a lakosoknak a rácsatlakozáshoz. Olyan megoldás született, ami magasabb komfortfokozatot biztosít, környezetkímélő és ráadásul növeli a sárási ingatlanok értékét. Öröm volt részt venni ebben a projektben.


Mi volt az elmúlt időszak legnagyobb kihívása és legnagyobb sikere?

Túl fiatal vagyok, hogy valamit úgy tartanék nyilván, mint „legnagyobb sikert”. Erre a kérdésre 25 év múlva térjünk vissza!


Végül, hogyan látja, mi lesz a következő évek legnagyobb feladata?

A népességnövekedés, a fogyasztási szokások átalakulása és a klímaváltozás miatt a víziközmű-szolgáltatók alapvető változások előtt állnak. A mi célunk egyértelmű: nem csupán túlélői, hanem nyertesei is szeretnénk lenni ennek a folyamatnak. Minden nap ezért dolgozunk, hogy ez megvalósuljon.

Kapcsolódó témák: #pannon-víz |