Talált tárgyakra licitálhattak a győriek

Mireider Máté Fotó: MekliZ Fotó
2023.06.09. 20:15

A legizgalmasabb tételek természetesen a biciklik voltak, egy-egy járgánynál egészen komoly versenyek zajlottak néhány licitáló között. A szemfülesek ékszerekre, órákra, de akár "lőszernek látszó" tárgyra is lecsaphattak.

Egy félhomályos mélygarázs, rengeteg, gazda nélküli tárgy, és talán 30-40 ember, ki izgatott, ki rutinos árverő – akár egy film kezdete is lehetne, de ez a jelenet Győrben játszódott le, a városhoz leadott talált tárgyak árverésén. Június 8-án, csütörtökön reggel 9 órakor kezdődött a licit, összesen 132 tétel került “kalapács” alá.

A licit első 35-40 perce mondhatni a bemelegítés volt: órák, ékszerek, egy műanyag táskában nagyjából 300 zipzár, túratáskák, egy lőszernek látszó dísztárgy – utóbbinál a nyertes hölgy izgatottan jegyezte meg: nem tudja pontosan, mi ez, de kell neki! -, és még pár apróság volt a lista elején. Néhány tételnél volt több ajánlat is, de a többség a kerékpárokra várt, a rutinosak pedig még székekkel is készültek az elhúzódó tételek miatt.

A lista terjedelmes volt, néhány kétkerekű pedig a meghirdetett ár többszöröséért kelt el. Volt olyan licitáló, aki felkészülten érkezett: mivel több kerékpárra is “lecsapott”, így azokat segítséggel tudta csak elvinni. A most el nem kelt tárgyakra, valamint az addig licitsorsra kerülő eszközökre legközelebb szeptember 7-én lehet majd ajánlatot tenni.

A vonatkozó törvények szerint a találó köteles a talált dolgot a találástól számított nyolc napon belül – amennyiben ismertté válik, vagy a dologból beazonosítható – a dolog elvesztőjének, tulajdonosának, a dolog átvételre jogosult más személynek vagy a találás helye szerint illetékes jegyzőnek átadni. Sokan a Facebook és egyéb közösségi média segítségével próbálják a tulajdonosnak visszajuttatni a dolgokat, de az eredményessége ennek a módszernek nem mindig biztató.

Ha nem kíván valaki a tulajdonos értesítésével fáradozni, e kötelezettségét akár a rendőrséghez fordulva is megteheti, a rendőrség pedig a talált tárgyakat továbbítja a polgármesteri hivatal Igazgatási Osztályára (Győr, Honvéd liget 1.). Azonban jó tudni, hogy a találó csak akkor szerzi meg a tulajdonjogot, ha megtett mindent annak érdekében, hogy a dolgot a tulajdonos visszakaphassa; és a dolog tulajdonosa vagy az átvételre jogosult más személy a találástól számított egy éven belül a dologért nem jelentkezik.

„Ha a tulajdonos nem jelentkezik és a találó sem tart a talált tárgyra igényt, akkor lehet a tárgyakat árverésre bocsátani. A jogszabály szerint a leadás után három hónap elteltével már értékesíteni lehetne, de inkább az esetleges visszaköveteléssel kapcsolatos kellemetlenségek elkerülése végett inkább kivárjuk legalább az egy év elteltét. A talált dolgok értékesítésére, az árverezés lefolytatására jogszabályi előírások alapján kerül sor” – tudtuk meg a Győr Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalától.

Az 1960-as években a rendőrség hatáskörébe tartozott a talált tárgyakkal kapcsolatos ügyintézés. Az eljárási szabályok szinte ugyanezek voltak (három hónap, értékesítési lehetőség stb.), 1970-től került át a rendőrségtől a feladat a települési szakigazgatási szervhez, illetve a megyei városi hivatalhoz.

Ha valaki elvesztett valamit és érdeklődik, minden további nélkül tájékoztatják , hogy van-e olyan őrzött tárgy, azonban azok nézegetésére, megvásárlására nincs lehetőség. „Olyan tárgyat, amelynek megszerzése más személyiségi jogait sérthetné, vagy a régi tulajdonosa által még visszakövetelhető lenne, nem árverezünk, ezért nincs korlátozás a későbbiekben, a tulajdonjog megszerzése után a tulajdonos szabadon rendelkezik a tárgyakkal. Az árveréskor a szerzés idejéről és módjáról igazolást adunk ki a vevő részére” – árulta el kérdésünkre Kelemenné dr. Bélyi Mária, Hatósági Főosztályának vezetője.

Kapcsolódó témák: #árverés | #kerékpár | #önkormányzat |