Magyar Máltai Szeretetszolgálat

Szerteágazó program a szermentességért

Fotó: Máltai Szeretetszolgálat
Győr+
2021.11.26. 11:07
Hirdetés

A projekt elsődleges célja volt a helyi igényekhez igazodva a szerhasználat megelőzése és visszaszorítása érdekében szemléletformáló programok, valamint célzott beavatkozások támogatása a közösségek és a családok bevonásával.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület 2019. június 1. és 2021. november 30. között valósította meg az EFOP–1.8.7-16-2017-00038 számú és „K.L.A.SZ Küzdelem – Lehetőség – Alternatíva – Szermentesség” projektjét.

A megvalósított programok összhangban vannak a Nemzeti Drogellenes Stratégia szemléletével, tartalmával, céljaival.

A pályázati program az egészségfejlesztő megközelítés tükrében valósult meg, az egészséges szermentes életet támogatta, illetve az ezekhez vezető személyes, közösségi feltételeket erősítette minden elemével.

A Kormány a Partnerségi Megállapodásban célul tűzte ki a társadalmi együttműködés erősítését a társadalmi aktivitás fokozásával, a közösségek megerősítésével, a hátrányos megkülönböztetés mérséklésével és szemléletformáló programokkal, a családok társadalmon belüli szerepének erősítésével. Az EFOP 1.8. intézkedése („A társadalmi együttműködést szolgáló intézmények és szolgáltatások fejlesztése, bentlakásos intézmények kiváltása, új kapacitások létesítése”) egyedi célként tűzte ki a szerhasználat megelőzése és visszaszorítása érdekében szemléletformáló programok, valamint célzott beavatkozások megvalósítását, különös tekintettel a közösségek és családok bevonására. Ezen cél elérését támogatta a program.

A projekt elsődleges célcsoportját a Győrben és környékén élő, a droghasználat szempontjából veszélyeztetett, illetve szerfogyasztó gyermek- és ifjúsági korosztály és szüleik alkották. Másodlagos célcsoport az elsődleges célcsoporttal foglalkozó szakemberek.

A szakmai program komplexitását a célcsoport összetettségén felül a megvalósított programelemek sokszínűsége is kiválóan példázza.

Az interaktív kiállítás a szerhasználatról a droghasználat sokdimenziós problémáját mutatta be interaktív és átélhető módon a programon résztvevők számára. A kiállítás hiteles képet közvetített a drogfogyasztásról, mint soktényezős, bonyolult társadalmi jelenségről. Mindemellett hozzájárult az iskolák kötelező prevenciós feladataihoz.

Önismeret és a személyiség fejlesztését segítő programok keretében a fiatalok színházi és nevelési előadásokon vehettek részt. „A Gyáva”, a „Massza”, a „Majd jövök” című előadások a szerhasználatra, szerfüggőségre, valamint a nemet mondás képességének fejlesztésére világítottak rá.

A projekt keretében valósult meg két helyszínen a Máltai Szimfónia, amely egy olyan szociális program, amely a hátrányos helyzetű, az iskolában problémákkal küzdő gyermekek integrációját a közösségépítéssel, tartalmas szabadidő-eltöltési lehetőség biztosításával és a zenefejlesztő erejével kívánja elősegíteni. Szimfónia program célja a magas szerhasználati kockázattal bíró fiatalok integrációja, a szenvedélybetegségek megelőzése a közösségi zenélés öröme által. A csoportos zenetanulás pozitív hatással bírt a kognitív, emocionális és szociális készségek fejlődésére.

A fiatalok pszichés, magatartási, beilleszkedési és kapcsolati problémáinak kezelése, az életvezetési készségek, a szociális befolyásolás és az interperszonális készségek fejlesztése stresszkezelő-, relaxációs-, individuálpszichológiai gyermekjátékdráma- és művészetterápiás személyiségfejlesztő foglalkozások által valósultak meg.

A projekt keretein belül megrendezésre kerültek olyan alternatív szabadidős programok, melyek a generációk közti mintaadás lehetőségét is megteremtették, illetve több, az addikciók és a szerhasználat témakörét feldolgozó színházi és nevelési előadás is megvalósításra került.

Továbbá az iskolai színtérhez köthető a Máltai iskolai prevenciós program, mely a nemet mondás és az erőszakmentes kommunikáció képességének fejlesztésére, a függőségek megelőzésére, valamint a biztonságos szórakozás elősegítésére épült.

Az egészséges nevelésről informáló szülői fórum és a szenvedélybeteg fiatalok hozzátartozóinak csoportja a családi rendszer megerősítését, a szülői készségek fejlesztését szolgálták. Támogatást kaptak olyan élethelyzetek megoldásához, amelyekhez korábban nem kaptak segítséget, szakértő segítséget kaptak a szenvedélybetegséggel kapcsolatos helyeztek kezeléséhez.

A projekt célkitűzései közt szerepelt az intézményrendszerre vonatkozó területi együttműködés fejlesztése, illetve a hosszú távú hatások elérése érdekében helyi akcióterv elkészítése is. Ezen felül a célcsoporttal foglalkozó szakemberek számára esetmegbeszélő csoportok, addiktológiai szakmai műhelyek kerültek megrendezésre.

A K.L.A.SZ. projekt kiváló lehetőséget nyújtott a fiatalok és hozzátartozóik számára, hogy újabb ismereteket sajátítsanak el, fejlesszék készségeiket, illetve olyan módszereket kínált a részükre, melyekkel csökkenthetők az addikciók kialakulásának esélyei, valamint módot adott az érintett szakembereknek, tapasztalataik és élményeik megosztására, közös átdolgozására, növelve ezzel a szakmai együttműködést egyaránt.

A projekt 98,31 millió forintból az Európai Szociális Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásában valósult meg.

A projektről bővebb információt a www.klasz.maltai.hu oldalon olvashatnak.

(x)

Kapcsolódó témák: #KLASZ | #Máltai Szeretetszolgálat |