Élővilág

Nutriák telepedtek le Győrben

Fotó: Neta Bartal/Flickr
Földvári Gabriella
2021.01.07. 13:41

A Fertő-Hanság Nemzeti Park facebook oldalán számolt be arról, hogy területükön és a Szigetközben is egyre gyakrabban találkozni nutriával, a nagy testű rágcsáló gyors ütemben szaporodik és terjed vizes élőhelyeinken.

Nutriát fotózott tegnap a Radó szigeten kollégánk, Nagy Viktor. Az elmúlt hetekben a Dózsa rakparton is többen láttak ilyen állatot.

A nutria vagy hódpatkány Dél-Amerikából származó, nagytestű rágcsáló faj, mely mára a világ számos pontján elterjedt, idegenhonos inváziós fajjá vált. Elsősorban állandó vizek mellett nádasok és mocsarak környékén él, a víztől 100 méternél távolabb nem merészkedik. Európába gazdasági céllal telepítették be, az 1930-as években prémje és húsa is népszerűnek számított, sok országban tenyésztették nagy mennyiségben. Mára számos európai országban elterjedt, köztük Magyarországon is.

Győrben is megjelent a nutria. Fotó: Nagy Viktor

Hazai állományai a bezárt állattartó telepekről elengedett példányokból, valamint a szomszédos országokból bevándorló egyedekből alakultak ki. Elsősorban sík- és dombvidéki területeken fordul elő. Állandó vizű folyók, patakok, tavak, mocsarak lakója, leginkább a növényzettel sűrűn benőtt vizeket kedveli. Kitűnő úszó, a szárazföldön igen esetlenül mozog, ezért ideje nagy részét a vízben tölti. A part közeli területet csak akkor hagyja el, ha a víz környékének más részeire szeretne áttelepedni. Territoriális állat, de alapvetően békés természetű, veszély esetén azonnal a vízbe veti magát. Növényevő, főként a vízi és vízparti növényzetet fogyasztja, télen fakéreggel, gyökerekkel táplálkozik. 3-4 hónapos korára válik ivaréretté, évente 1-2 almot nevel fel, egy-egy alkalommal akár 9 kölyköt is világra hozhat.

Jelentős károkat okozhat a partfalak ásásával, különböző paraziták terjesztésével, valamint táplálkozása során. Naponta testtömege 25%-ának megfelelő tömegű növényi részt képes elfogyasztani, emellett táplálkozása közben a fennmaradó növényzetet is elpusztítja, komoly károkat okozva ezzel az őshonos növényközösségben.

 A nutria 2016-ban került fel az Európai Unió számára veszélyt jelentő idegenhonos inváziós fajok jegyzékére. Jelenleg hazánkban természetes környezetben megtelepedett, ritka fajként tartják számon.

Kapcsolódó témák: #állatok |