Nem változik a magyar? Még mindig sok az ittas vezető, jön a fokozott ellenőrzés!

Havassy Anna Katalin Fotó: Pixabay
2023.11.17. 12:25

Tény, hogy sok területen javul a magyar baleseti statisztika, ám még mindig elmondható, hogy van mit tanulnia az autóvezetőknek. Például azt, hogy hazánkban az alkohollal szemben zéró tolerancia van! Azért, hogy ez még jobban tudatosuljon a sofőrökben, a rendőrség a jövőben kiemelt figyelmet fordít az ittas vezetők kiszűrésére. Elsősorban a többi közlekedő érdekében.

„Az iszik vagy vezet?!” egy egyszerű eldöntendő kérdés, mégsem sikerül sokaknak megugrani. Ugyanis az is-is nem létezik a Magyarországon érvényben lévő szabályok szerint. Semennyi alkoholt nem tolerálnak az előírások akkor, ha valaki gépjármű volánja mögé ül! Persze rengeteg vita alakult már ki a téma körül, de míg nem történik jogszabály módosítás, zéró toleranciát alkalmaznak a rendőrök, nekünk pedig be kellene tartani az előírásokat és felelősen kellene viselkednünk…

Ám úgy tűnik, meglehetősen nagy szükség van a teljes szigorúságra, mert annak ellenére, hogy hazánkban és Győr-Moson-Sopron vármegyében is javulnak az összevont baleseti statisztikák, az ittas vezetéssel kapcsolatos tapasztalatokról ez nem éppen mondható el.

A részletekről Perjámosy István rendőr alezredessel, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Osztályának vezetőjével beszélgettünk.

A balesetek száma a tavalyi évhez képest kedvezően alakul, mintegy 5 százalékos csökkenésben vagyunk. Ha visszamegyünk a 90-es évekbe, akkor 16-20 százalékos ittas baleseti arány fordult elő a járművezetők körében Győrben, s ez még egy jó tíz evvel ezelőtt is bőven 10-15 százalék volt. Ez a szám a jelenkorra lement 6-7 százalékra, ami látjuk, hogy egy csökkenő tendenciát mutat a városban. Ha közérthetőbben akarok fogalmazni: míg korábban minden tizedik személyi sérüléssel járó balesetben volt ittas az okozó, addigra most már csak minden 15-re mondhatjuk ezt. Ez a javulás köszönhető a rendőrség meglehetősen erős ellenőrző és prevenciós munkájának is.”

Az alezredes hozzátette, hogy sajnos a kedvező tendencia 2023 augusztusában valami miatt megtorpant, szeptember és november között pedig emelkedésnek indult. Olyannyira megugrott az ittas balesetek száma a vármegyében, hogy tavalyhoz képest már 16 százalékkal több esetben kellett helyszínelnie a rendőröknek olyankor, amikor jelzett a szonda. Ezzel szemben az összes sérüléses balesetek száma pedig csökkent…  

„Sajnos ezek az adatok indokolták azt, hogy még szigorúbban és gyakoribb ellenőrzéseket elrendelve lépjünk fel az ittas vezetőkkel szemben vármegyeszerte, s kiemelten a győri járásra figyelve; hangsúlyozottan a jogkövető magatartást tanúsító sofőrök védelmét szem előtt tartva. Tehát nem egy terrorkampányt indítunk az ittasok ellen, hanem szeretnénk megvédeni a szabályosan közlekedőket.” – emelte ki a közlekedési osztályvezető.

S hogy erre miért van tényleg nagyon-nagy szükség? Nos, november 8-án Győrzámolyon történt egy sajnálatos baleset, amely során egy alkoholos befolyásoltság alatt lévő sofőr saját magát veszélyeztetve autójával kivitt két reklámoszlopot, a szétrepülő betontörmelékek pedig eltaláltak és sérülést okoztak egy 82 éves, vétlen gyalogosnál.   

Az is el kell mondani ugyanakkor, hogy az ittas állapotok zöme nem a súlyos kategóriába tartozik, ám az enyhe ittas vezetés is komoly közlekedésbiztonsági veszélyokozást jelenthet. Hiszen ittasság esetén nő a kockázatvállalási hajlandóság és csökken a reagálóképesség. Saját magunkat is veszélyeztetjük és másokat is! De ne csak a balesetek okozására gondoljunk, hanem mondjuk egy italozás után elvett hivatásos jogosítvány befolyásolhatja az egész jövőt, s akár egy életre megnyomoríthat egy teljes családot. Pedig csak egy rossz döntést hozott az illető, amikor úgy ült a volán mögé, hogy alkoholt fogyasztott. Kinek éri meg tulajdonképpen az a pár pohár?!” – tette fel a költői kérdést a rendőr alezredes…

Az év hátralévő részében tehát gyakori látvány lesz az utakon a szondával ellenőrző rendőr, az akcióban részt vesz a Győri, a Mosonmagyaróvári, a Csornai, a Kapuvári és a Soproni Rendőrkapitányság is. Sajnos kell az egész vármegyére kiterjedt fokozott fellépés, hiszen országos viszonylatban Győr-Moson-Sopron benne van abban az első három vármegyében, ahol megnövekedett az alkoholos befolyásoltság miatt elkövetett balesetek száma. Ezzel a dobogós helyezéssel pedig aligha dicsekedhetünk…

A józanság mellett a passzív biztonsági eszközök használatát is minden esetben ellenőrizzük majd, hiszen éves szinten 65 ember életét menthette volna meg az, ha bekapcsolják a biztonsági övet. Ezzel is az a célunk, hogy önmaguktól is megvédjük az embereket; illetve hogy egy közlekedésbiztonságos tudatot ébresszünk a lakosságban. S bízom benne, hogy nagyon sokan partnereink lesznek ebben.”

Perjámosy István rendőr alezredes arra is kitért, hogy az ellenőrzési pontok felállításánál minden alkalommal figyelembe veszik, hogy a közlekedés ritmusát a lehető legkisebb mértékben befolyásolják, de természetesen tömeges ellenőrzésekre is lehet számítani, a városokban és a kisebb településeken is. Ez azt jelenti, hogy adott esetben egy adott útszakasz teljes forgalmát megvizsgálják, a már jól ismert hatékony és gyors Finn-módszer segítségével. Ehhez persze a közlekedők türelmét is kérik és köszönik. S ha valaki mégis méltatlankodna, javasoljuk neki, hogy gondoljon bele abba: egy szondáztatás, vagy egy ittasság miatt okozott baleset tartja-e fel hosszabb időre a forgalmat?!

Fotó: police.hu

„Az idei évben nagyságrendileg 600 személyi sérüléses balesetnél járunk Győr-Moson-Sopron vármegyében. Tavaly ugyanekkor már 650-nél tartottunk. Van csökkenés tehát, viszont a halálos balesetek számában ugyanúgy 21-nél tartunk. Az ittasság esetén ezt viszont már nem mondhatom el, mert míg 2022 őszén 38 esetnél tartottunk, addigra mostanra már 44 esetnél vagyunk. Összességében tehát tavaly magasabb személyi sérüléses baleseti számnál kevesebb ittas résztvevő volt: 5.8 százalék, addig idén kevesebb személyi sérüléses balesetnél magasabb, 7.2 százalék volt az ittasság aránya, s ez sajnos meglehetősen jelentős növekedés. 1044 ittas balesetből 27 a győri járáshoz köthető, tehát majdnem az események kétharmada. Ezen mindenképp szeretnénk faragni!”

Szóval a rendőrség az év hátralévő időszakában és jövőre is fokozott figyelmet fordít azokra a sofőrökre, akik nem foglalkoztak azzal, hogy Magyarországon tilos az alkoholfogyasztás akkor, ha valaki gépjárművet kíván vezetni. Különösen fontos ezt észben tartani így év végéhez közeledve, amikor jönnek a különféle céges bulik, a karácsonyi ünnepségek, a rokonlátogatások és a tumultus a bevásárlóközpontokban…

Az alkohol ne legyen se örömforrás, se feszültségoldás! Ha már fogyasztjuk, tegyük felelősséggel! Ha pedig azt tapasztaljuk, hogy környezetünkben bárki ittasan akar volán mögé ülni, akadályozzuk meg benne: vegyük el tőle a kulcsot, rendeljünk neki taxit, s legjobb, ha gondoskodunk róla, hogy épségben hazaérjen. Mert igaz, hogy „Ön dönt: iszik vagy vezet?!” de embertársainkért is sokat tehetünk, ha vigyázunk egymásra!