Ne hagyjuk, hogy egészségünk útjába álljon a pajzsmirigyünk!

Fotó: Emily frost / Shutterstock.com
Győr+
2019.11.06. 16:06
Hirdetés

„A pajzsmirigy belső elválasztási mirigyünk, melynek élettani feladata a pajzsmirigyhormon termelése. Ez szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális és az agyi működésben is. Szinte nincs olyan szervünk, amely funkcióját ne befolyásolná a pajzsmirigyhormon, termelődése elengedhetetlen az élethez” – mutatott rá dr. Feng Xiao Ping, a Harmónia Akupunktúra Centrum akupunktúrás szakorvosa.

Éppen a bonyolult működése és a szerteágazó tünetek miatt nem, vagy csak későn ismerik fel a pajzsmirigyproblémákat. A betegség feltárásában labor- valamint ultrahangvizsgálat nyújt segítséget.

Dr. Feng Xiao Ping elmondta, a pajzsmirigy rossz működésének tünete lehet a gombócérzet a torokban, ami a pajzsmirigy megnagyobbodására utal. Nyelési vagy légzési nehezítettség, időszakos rekedtség is jelentkezhet. Fáradtság, álmatlanság is felléphet, mert a pajzsmirigy alulműködése esetén napi 8-10 óra alvás után is fáradtan, erőtlenül ébredünk. Túlműködés esetén ennek oka az éjszakai álmatlanság. Az anyagcsere szabályozása által a testsúlyunkra is hatással van, alulműködés esetén hízás jelentkezhet, a túlműködés pedig súlyvesztést okozhat. A rendellenesség a hangulatra is hathat: idegesség, depresszió, pánikbetegség is jelentkezhet a pajzsmirigy rendellenes működéséből. A koleszterinszint is jelezheti, hogy baj van. Ha a rendszeres mozgás, diéta hatására sem csökken, alulműködésre gyanakodhatunk, ellenkező esetben pedig alacsony lehet a koleszterinszint. A korábbinál erősebb, elhúzódó menstruáció pajzsmirigy-alulműködést jelezhet. A ritkábbá váló vérzések, a hosszabb ciklus túlműködésre utalhat. Jelentkezhetnek bélproblémák, a székrekedés az alulműködésre enged következtetni, míg a hasmenés és az irritábilis bélszindróma okozója a pajzsmirigy túlműködése is lehet. A problémák esetén hullhat a haj, töredezetté válhat, és a bőr is kiszáradhat. Izom- és ízületi fájdalmak ugyancsak felléphetnek: az úgynevezett kéztőszindróma tünete lehet a mutatóujj és a középső ujj zsibbadása.

A pajzsmirigyműködés zavarának esetén az elváltozások egyik formája a pajzsmirigygöbök megjelenése lehet. E mögött számos zavar állhat, egyes típusai pajzsmirigy-túlműködést okoznak, mások a jódhiányos alulműködéssel állnak összefüggésben, esetleg pajzsmirigyrák gyanúját vethetik fel.

A hagyományos kínai orvoslás szerint, ha a csatornákban a nyálka és a folyadék általi áramlásban zavar keletkezik, az érintett szerv a csí, vagyis életenergia dinamikus áramlását nem tudja akadálytalanul végezni. Ha a csí gyenge, a szervi funkciók alulműködnek.

A pajzsmirigy kezelése nagyon fontos. A kínai orvoslásban ez a méregtelenítést, a fennálló anyagcserezavar és a tünetek általános kezelését jelenti. Alulműködés esetén lényeges az immunrendszer erősítése, antioxidánsok pótlása. Jótékony hatásúak a citrusfélék és a kivi, zöldségek közül a karfiol, a brokkoli és a zeller. Ajánlott a dió és a magfélék fogyasztása, valamint a barna rizs és a fafülgomba. Túlműködő pajzsmirigy esetében szintén fontos az immunrendszer erősítése, antioxidánsok bevitele. Kerülni kell a tengeri élelmiszereket, az epret, a barackot és a koffeint. Mindkét pajzsmirigy-rendellenességnél fontos a megfelelő mennyiségű mozgás. Figyeljünk a koleszterinszintünkre, az izomzatra. „Betegeimet arra ösztönzöm, hogy figyeljenek a testük jelezéseire, legyenek önmaguk első számú orvosai, fordítsanak nagyobb figyelmet az életmódjukra” – hangsúlyozta dr. Feng Xiao Ping. (x)

HARMÓNIA AKUPUNKTÚRA CENTRUM
Gyógyuljon természetes, gyógyszerek és mellékhatások nélkül!
Próbálja ki Ön is!

Mosonmagyaróvár, Városkapu tér 9.
+36-30/790-1248

Győr, Bartók Béla út 5.
+36-30/391-8648