
Némáné Staar Ella dúlaként több mint félezer szülést kísért végig, támogatva az édesanyákat életük legszebb, ugyanakkor legnehezebb óráiban. Időnként a fényképezőgép is előkerült, hogy megörökítse a megismételhetetlen pillanatokat. A fotókból a napokban nyílt kiállítás a Triangulum Galériában.
Mit csinál, hogyan tud segíteni a dúla a szülésnél?
A dúla nem egészségügyi szakember, hanem érzelmi, fizikai és információs támogatást nyújt a szülés előtt, alatt és utána. Azt jelenti: melletted állok, kísérőtárs vagyok az utadon. Kicsit olyan, mint egy barátnő, kicsit mint egy pszichológus. Speciális segítő hivatás, amit lehet professzionálisan űzni vagy akár laikusan is.
A nyugati kultúrákban elszakadtunk a hagyományainktól, az ősi tudás nagy része elveszett, nincs folytonosság az elmúlt századokhoz képest. Csak a ’90-es évek óta kezdjük újra felfedezni a szülés természetes folyamatát. Szerencsére a női tapasztalaton kívül a tudomány is segít ebben. Például bebizonyosodott, hogy az újszülöttnek mennyire fontos a bőrkontaktus az anyával, az apával. Az aranyóra nemcsak a kötődés folyamatát erősíti. Az érzelmi hatáson kívül egészségügyi jelentősége is van, serkenti a baba immunrendszerét.

Egy nő életében az egyik legfontosabb életesemény és legnagyobb kihívás a szülés. Ezen a jelentős napon apróságokkal tudunk segíteni abban, hogy pozitív szülésélménye legyen. Mert kijöhet negatív élményekkel is a szülésből. Úgy, hogy soha többé nem akarja átélni, mert olyan borzasztó volt, és nem is beszél róla. Neki a szülés azt a kötelező rettenetet jelenti, amit túl kell élni a gyerekért. Ugyanakkor jó esetben úgy érzi, hogy csodálatos szülése volt! Megélte a teste intenzív működését, azt, hogy mekkora erő van benne. Bár óriási kihívás volt, de megtette, képes volt rá. A pozitív szülés önbizalmat ad, megerősíti a nőt. Dúlaként ehhez folyamatos jelenléttel, fájdalomcsillapító vagy relaxáló masszázzsal, frissítéssel, erőt adó szavakkal tudok hozzájárulni.

A kórházak hogyan viszonyulnak a dúlákhoz?
Az egészségügyi intézményekkel általában jók a tapasztalataim, bár ma is van olyan hely, ahová nem engednek be bennünket. Ha egy kórház vezetése családbarát, nőközpontú, akkor érti, hogy a dúla mit tesz hozzá a család érzelmi biztonságához és ezt az igényüket elfogadja.

Hogyan jött a fotózás, hiszen ilyenkor nem igazán erre vágyik az ember lánya…
Az első képeket egy család kérésére készítettem. Aztán rájöttem, hogy meg tudom ragadni a szépet, és ezt vissza tudom adni. Ez az én ajándékom. Amikor elviszem a fotókat a családoknak, azt látom, hogy örömmel nézegetik a vajúdás képeit. Pedig azt gondolhatnánk, hogy ki szeretné így viszontlátni magát… De ők nem az egészségügyi eseményt, hanem az ünnepet látják benne, amit együtt éltek meg, mint anya és apa. Én az együttérzést, a bátorítást, az egymásba kapaszkodást, a szülés, a születés, a párkapcsolat érzelmi oldalát mutatom be. Az én hivatásom a dúlaság, nem vagyok és nem is akarok profi fotós lenni.

Ella négy nagy gyermek édesanyja, öt kicsinek pedig boldog nagymamája. Gyermekei születése előtt tolmácsként tevékenykedett, majd főállású anya lett. Másfél évtizede dolgozik segítőként, közben folyamatosan képezi magát. Kiegyensúlyozott, kedves, derűs, empatikus személyisége, hite, valamint szociális munkás, gyógymasszőr, tréner és coach tanulmányai által vált a kismamák biztos támaszává.