Környezettudatos viselkedéskultúra – nemzeti identitás

Fotó: Marcali Gábor
Földvári Gabriella
2020.12.04. 13:06

Két győri ismert és elismert oktató, dr. Kováts-Németh Mária egyetemi magántanár és dr. Borbély Károly festőművész közös munkája eredményeként született meg a Környezettudatos viselkedéskultúra – Nemzeti identitás című könyv.

Milyen kapcsolatban van egymással a természet, a nevelés és a művészet? A közelmúltban megjelent kötet a magyar neveléstudományi és művészeti örökségünkkel kapcsolatos elméleti alapokat és gyakorlati mintákat kíván nyújtani a környezettudatos viselkedéskultúra, a nemzeti identitás megnyilvánulására és megvalósítására. A kétszerzős kötet azt is láttatni kívánja, hogy a különböző tudományterületek, a pedagógia és a művészet, miként gazdagítják egymást, mennyire fontos az ember számára az értelmi és érzelmi élmény a dolgok lényegének megértéséhez, a probléma felismeréséhez, s a feladat megoldásához.

A könyvben többek között arra is keresik a válaszokat, hogy hol ér véget a tudomány, és hol kezdődik az etika. A XXI. század első harmadában, az információk óceánjában, amikor a technikai és tudományos ismeretek a világmindenséget kísértik, különös aktualitása van annak, hogy a tanulás során megszerzett ismeretekkel mit kezd az ember, mire használja a tudást: jóra vagy rosszra, ön- és természetpusztításra, vagy az egyén és a természet harmóniájának kiteljesítésére.

A felnövekvő nemzedéknek szeretetre, harmóniára, érzelmi biztonságra is szüksége volna. A tudomány végtelen bőségét árasztja az ismereteknek, amelyek a kommunikáció széles skáláján jutnak el a tömegekhez. A követhetetlen ismeretmennyiséggel – hibás módon – megpróbál lépést tartani az iskola, ami súlyos problémák sorát zúdítja a pedagógusokra. Ebben a túlfűtött aktivitásban az egyén nem kap szót, passzív befogadóvá némul. A személyes gondolatcsere, az egymásra figyelés maradék lehetőségei nagyrészt digitalizálódnak, minimális esélyt hagyva a közvetlen emberi kontaktusnak – mutatnak rá a szakemberek.

„Az igazi értéket az egyéniség szabad kibontakozásában, az egészséges társadalom és kultúra harmóniájában, összhangjában találhatjuk meg. Ezt az egyensúlyt csak az erkölcs biztosítja” – hangsúlyozza a kötetben Kováts-Németh Mária.
„Az igazi műalkotás születése mindenkor a természet csodás rendje előtti tisztelgés nagy ünnepe. A művész élete, szenvedései és öröme, zárkózottan is feltárulkozó világa korának színbe, formába kódolt érzelmi lenyomata. Elrendelt sorsa és küldetése, hogy műveiben tovább éljen és lelkének teljes kincstárát az utókornak adja alkotásaiban” – erről Borbély Károly festőművész vall a kötetben.
Kapcsolódó témák: #könyvbemutató | #Kultúra |