
A Kiserdő kapcsán több témában is szavazást indítana március közepén Pintér Bence. A Szent Anna Otthonnál található mintegy 2600 négyzetméteres rész jövőjének, valamint egy rekortán futópálya kiépítésének kérdése mellett most arra is kíváncsi lenne a polgármester, hogy hogyan vélekednek a marcalvárosiak egy, a Pápai út mellett építendő kerékpárútról, mely a Kiserdőt is érintené. Mindeközben az egyébként már, a korábbi városvezetés által komoly munkával előkészített, TOP pluszos projektek közé sorolt beruházás pályázatát március végéig be kellene nyújtania az önkormányzatnak. A téma több kérdést vet fel...
Pintér Bence február 24-én, hétfőn a Győr+ Rádióban is többször beszélt mind a Kiserdő jövőjéről, mind pedig a TOP pluszos (Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz) projektekről. Marcalváros vonatkozásában e két dolog most összefonódik, hiszen az elmúlt időszakban több fórumon is fókuszba került a Kiserdő. Pintér Bence korábban a terület teljes levédése mellett kampányolt, minden lehetséges fejlesztést elvetve, sőt az „Élhető Győr”-ért felelős polgármesteri főbiztosa, Jenei Ferenc is azt hangoztatta, hogy a Kiserdőben semmilyen műtárgy nem épülhet. Adódik az első kérdés: akkor egy kerékpárút sem?

Ez különösen annak fényében kérdéses, mert Győr önkormányzatának 2021–2027 közötti TOP Plusz Városfejlesztési Programtervének tematikus céljai között szerepel a kerékpáros és gyalogos közlekedés infrastrukturális fejlesztése. Ezen belül is a Pápai út melletti, közel 1,5 kilométernyi kerékpárút létesítése, melyre a tervek szerint 600 millió forintos forrásigényt nyújtana be az önkormányzat. Persze könnyen lehet, hogy az elbírálásig el sem jut Győr városa, a projekt benyújtási határideje ugyanis március 31-e. Ráadásul azon közgyűlést, melyen a TOP pluszos projekteket is tárgyalta volna a testület, Pintér Bence berekesztette és elnapolta. Adódik tehát a második kérdés: vajon nem csúsznak ki a határidőből? Ha igen, akkor csak a kerékpárút vonatkozásában százmilliókat, és egy infrastrukturálisan jelentős beruházást is bukik Győr és annak kerékpáros társadalma. És érdemes még egy szempontból megvizsgálni ezt a kérdéskört: ha a marcalvárosiak úgy döntenek, akkor a városvezetés nem nyújtja be a pályázatot? Mert úgy viszont felesleges forrásokat költött Győr a tervezésre, az előkészítési munkákra.
2024-ben egyébként városunk elnyerte a „Kerékpárosbarát település” címet az Építési és Közlekedési Minisztérium pályázatán. A megmérettetésen 29 település indult, közülük tízen kapták meg a megtisztelő díjat. Győrben 2020 és 2023 között majdnem 30 kilométer kerékpárút újult meg, ebből 2022-ben közel 7 és fél kilométer.
Pintér Bence a hétfői rádióinterjúban a leendő, Pápai úti kerékpárútról a következőket mondta: „Ez az egyik legjobban előkészített projekt, nem én intéztem az előkészítését, hanem még az elődöm. A következő a helyzet: szavazni fogunk róla, március közepén a marcalvárosiakat szavazásra fogjuk hívni, az Illyés Gyula utcától egészen a Möbelix áruházig, aki ezen a területen lakik, szavazni fog: a zöldterületről a Szent Anna Otthon mellett, illetve a futópálya betonozásáról, rekortánnal borításáról, illetve a bicikliút is belekerült ebbe a körbe, pontosan ezért, mert ugyanúgy építkezés a Kiserdőben. Nyilván annyival talán több értelme van, hogy hálózatosan egy bicikliút ugye így összeköti Ménfőcsanakot a belvárossal, illetve lehetőséget biztosít arra, hogy a jövőben Győrújbarátot is bekössük a győri kerékpáros hálózatba, tehát ennyi értelme van. De mivel a Kiserdőben megvalósuló fejlesztésről van szó, be fog kerülni a szavazólapra és szavazni lehet, hogy mit gondolnak róla a marcalvárosiak” – nyilatkozta a polgármester. Mivel a kerékpárút nemcsak a városrészben élők közlekedését könnyítené meg, hanem az agglomerációból ingázókét is, jön a negyedik kérdés: ez ügyben tényleg csak a marcalvárosiak véleményét szükséges kikérni?

Az ötödik kérdés nagyjából már adja is magát: ha kerékpárút épülhet a Kiserdő területén, akkor egy, az idősgondozás terheit könnyítő otthon miért nem?
„Hogy mi lesz a területtel, az egy következő kérdéskör, van egy ilyen projekt, hogy idősotthon legyen, ezt adott esetben, ha így döntenek a marcalvárosiak, megvizsgáljuk, hogy hogyan lehet támogatni, de igen, ez a lényeg, hogy a marcalvárosiak fognak erről dönteni” – utalt a szavazásra a Győr+ Rádióban Pintér Bence.