
Pintér Bence döntése következtében továbbra is úgy tűnik, hogy idén nem adnak át díszpolgári címeket és Pro Urbe-díjakat sem március 15-én. A polgármester néhány hete azzal indokolta elhatározását - miszerint nem hajlandó előterjeszteni a Fidesz-frakció javaslatait - hogy szerinte a személyek többsége méltatlan az elismerésekre. A Győr+ Média most díszpolgárokat kérdezett az ügyről, hiszen ha az ősz óta regnáló, baloldali városvezető valóban felrúgná a komoly gyökerekkel bíró hagyományokat, akkor a rendszerváltás óta először fordulna elő ilyen eset a város történetében.
Bogisich Ferenc 2018-ban vehette át a díszpolgári címet. Azóta is igazi lokálpatriótaként tevékenykedik a városáért, a közösségéért. „Ez a díj nem csak egy személynek szól, hanem egy személyen keresztül egy egész közösségnek, esetemben is azoknak, akik az életem részei, így tényleg nagy elismerés volt ez a kitüntetés. Mi, akik valamivel talán többet tettünk, vagy teszünk Győrért és a győriekért, nem egyedül végezzük a tevékenységünket. Jó emlékként gondolok vissza arra a napra, és azóta is méltó helyen van a kitüntetés” – emlékezett vissza a vállalkozó, aki egyúttal hangsúlyozta, hogy ha valóban nem találnak idén gazdára a díjak, az számára teljesen érthetetlen és elfogadhatatlan.

„Úgy vélem, Pintér Bencének mint polgármesternek kell tennie leginkább azért, hogy az ügyben konszenzus szülessen. Újabb kezdeményezés kell, újabb és újabb megállapodásra való törekvést kell tanúsítania. Ha ez előfordul ebben a városban, hogy ilyen kérdésben nem tud megegyezni, és ezért nem tesz meg mindent, az komoly kérdéseket vet fel” – hangsúlyozta Bogisich Ferenc, hozzátéve: ha hirtelen lehet ilyen méltatlan döntést hozni, akkor ugyan ilyen gyorsan lehet tenni azért is, hogy egy ilyen hagyomány ne szakadjon meg. Bogisich Ferenc bízik benne, hogy Győr nem éri meg ezt a szégyent.

2021-ben választották Győr díszpolgárának dr. Földesi Pétert. Mint mondja, Győr egy rendkívül szerencsés város, adottságai okán nem jellemző a nagyvárosi elidegenedés, de megfelelően nagy ahhoz, hogy sokszínű legyen, hogy virágozzon a kultúra, hogy kiváló legyen az oktatás, de példaként említette az egyetemet, mely dinamikusan fejlődő, innovatív intézményként öregbíti a város jó hírét. „Vannak különböző ideológiák, különböző elméletek, de egy klasszikus értelemben vett polgári közösség működik Győrben, amire büszkék lehetünk. Polgári létünket próbáljuk egy kicsit saját magunknak is, meg a világnak is megmutatni azzal, hogy vannak díszpolgáraink, ez valahol szimbolizálja Győr sokszínűségét, és elkötelezettségét a polgári értékek mentén, ezt pedig nem szabad eltékozolni” – kezdte beszélgetésünket dr. Földesi Péter.
Dr. Földesi Péter hozzátette: érdekes politikai helyzet állt elő a városvezetésben, ez azonban nem befolyásolhatja az ilyen jellegű kérdéseket. „A győri polgárok arra szavaztak, hogy a város értékeit vigyük tovább, és erősítsük tovább azokat. Ezt nagyon fontosnak tartom. Azt hiszem, itt mindenkinek, polgármester úrnak, a közgyűlésnek, mindenkinek egyetlen egy feladata lehet csak, hogy az egyeztetéseket minél hamarabb lefolytassák, hisz a díszpolgári címek és a Pro Urbe-díjak átadása nekünk, győrieknek rendkívül fontos. Ha van olyan hagyományunk, melyre támaszkodhatunk és amelyre példaként tekinthetünk, akkor március 15-e az biztosan ilyen ünnep.” Mint azt dr. Földesi Péter kiemelte: ezek fontos, szimbolikus események, ezeket őriznünk és ápolnunk kell. „Jövő héten ünnepel a város, ünnepel az ország, ha van egyetértés és akarat, akkor húsz perc alatt el lehet intézni dolgokat. Bízom benne, hogy ezt is, várjuk a megoldást” – tette hozzá a díszpolgár.

Benkovich Ferenc öt évvel ezelőtt, a koronavírus-járvány terhelte időszakban érdemelte ki a díszpolgári kitüntetést. Az atya úgy véli: szükség van a talentumokra és az elismerésekre. „Mindenkinek jól esik a méltatás, kiváltképp olyankor, mikor egy jelentős ünnephez, egy kiemelkedő hagyományhoz kapcsolódik. Ezen visszaigazolások tovább ösztönzik a díjazottakat, az arra érdemeseket, hogy még inkább önzetlenül dolgozzanak. Azoknak, akiknek ily módon vigyázzák a munkálkodását, azt egyúttal példaként állítják a többi ember elé. Szükség van a példaképekre, ez egy nagyon régre visszanyúló hagyomány, nem szabadna különböző politikai okok miatt megszakítani” – fogalmazta meg véleményét Benkovich Ferenc.

Hasonlóan vélekedik Németh Tibor is. A Kazinczy-gimnázium korábbi igazgatóját még 2017-ben választották be a díszpolgárok illusztris társaságába. „Azt gondolom, hogy azért, mert valamilyen szinten a kitüntetettek személyén esetleg nem tudnak megegyezni a felek, azért felesleges elhalasztani a díjátadót. Nem csak azért, mert több száz éves hagyományról van szó, hiszen 1837 óta él Győrben, hanem azért is, mert egy ekkora városban mindig vannak olyan emberek, akik megérdemlik a dicséretet, a köszönetet, hogy tesznek a városunkért, a közösségért. Aki részesül ezen kitüntetésekben, az mérhetetlenül megtisztelt személy ebben a helyzetben, de komolyan is kell, hogy vegye ezt a feladatát. Ez nagy megtiszteltetés annak is aki kapja, de annak is, aki adja! Biztos lehetne találni jelölteket, nem pedig elvágni a kezdeményezés gyökereit” – árulta el kérdésünkre Németh Tibor.

Nemcsak Győr, hanem Acsalag, Rábasebes és Vág települések díszpolgára is Gasztonyi László, akit korábban a többi között a megyei Kék Szalag-címre is érdemesnek találtak. A vállalatvezető hangsúlyozta: semmilyen politikai megnyilvánulást nem szeretne tenni ebben a kérdésben, „én magam például a Pro Urbe-díjat Balogh polgármestertől vehettem át, a díszpolgári címet pedig Borkai Zsolttól”. Fontos volt számára, hogy mindkét címre civil szervezet javasolta őt, politikától mentesen. „Az én esetemben is a közgyűlés tette rá a végső pontot, de amire büszke vagyok, hogy tulajdonképpen mind a három oldal egyhangúlag szavazta meg a kitüntetés átadását.”
Gasztonyi László áldásosnak tartaná, ha ez a rendszer visszatérne. „Mindenkire lehet jót és rosszat mondani, de azt gondolom, hogy olyan személyek tartoznak a díjazottak közé egytől-egyig, akik méltán kapták meg az elismerést. Nem örülnék neki, hogyha abban a korban, amiben mi élünk, alkotunk és dolgozunk, vége lenne egy ilyen fontos hagyománynak” – emelte ki Gasztonyi László.

A Kossuth-díjas Kiss János szerencsésnek tartja magát, hiszen a Győri Balett igazgatása alatt is nagyon sok elismerésben részesült. Természetesen a díszpolgári címre a legbüszkébb. „Nem kérdés, hogy ez a díj áll a legközelebb a szívemhez, hiszen megtiszteltek azzal, hogy elismerték azt, amit én nagyon nagy örömmel tettem. Akkor is úgy gondoltam, hogy a díszpolgári cím az nem csak nekem jár, hanem ugyan úgy szól a Győri Balett múltjának, jelenének és jövőjének is. Amikor értesültem a hírről, hogy polgármester úr bejelentette, idén márciusban nem tartanak díjkiosztót Győrben, megmondom őszintén, először nem is nagyon akartam elhinni. Nagyon fájdalmasnak tartom. Arra szeretném kérni a polgármester urat és az önkormányzati képviselőket, hogy ezt a fajta több száz éves hagyományt ne törjék meg! A lehető legrosszabb üzenete lenne. Ez azt jelentené, hogy Győrben nincs békés egymás mellett élés, nem tudunk megegyezni bizonyos kérdésekben. Igenis, hogy vannak bizonyos dolgok, melyek kapcsán felül kell emelkedni Győr város érdekében. Tisztelettel kérem a döntéshozókat, hogy próbáljanak megállapodni, próbáljanak meg konszenzusra jutni! Óriási szégyen lenne a város polgárainak, hogy ez a hagyomány megtörik” – zárta beszélgetésünket a Győri Balett alapító tagja, korábbi direktora.
A díszpolgárok méltán elismert társasága tehát bízik abban, hogy Pintér Bence átgondolja döntését, és sikerül megállapodniuk annak érdekében, hogy a történelmében és hagyományaiban gazdag város fénye tovább ragyogjon, a tettre kész, lokálpatrióta polgárok jóvoltából.