Járjuk végig a belvárosi kálváriát

Fotó: Marcali Gábor
Földvári Gabriella
2021.04.02. 14:46

A vírusjárvány miatt akár egyedül is végigjárhatjuk a maga nemében egyedülálló, belvárosi, szabadtéri keresztutat. Még akkor is megér egy sétát, ha nem vagyunk vallások, hiszen kortárs alkotók munkáiban gyönyörködhetünk.

Az új győri kálváriát két éve, nagyhétfőn szentelte fel dr. Veres András megyés püspök. A belvárosi keresztút 14 stációját győri művészek készítették, különböző technikákkal.

Az útvonala egy kilométeres kört zár be a Káptalandombról, a Nagyboldogasszony-székesegyháztól indulva, érinti a Dunakapu teret, a Széchenyi teret, a Bécsi kapu teret, majd a székesegyházhoz érkezik vissza. A keresztút állomásait hét dombormű, két grafika és öt festmény alkotja. Az alkotók: Babos Ágnes, Babos Éva, Borbély Károly. Csizmadia István, Csurák Erzsébet, Horváth Ákos, Kis Péter, Kurcsis László, Lebó Ferenc, Lipcsey György, Lipovics János és Szabó Márton.

Tavaly sem volt rá mód, és idén sem lehetséges a csoportos keresztútjárás. Dr. Borbély Károly festőművész, a Jézus meghal a kereszten a 12. stáció készítője szerint azonban egyedül is érdemes megnézni a stációkat, és nem csak az ünnep előtt, hiszen sokak számára örömet jelentenek ezek az alkotások. Ő maga is, ha a belvárosban jár, újra és újra felfedezi a keresztutat és „örvendezik” neki, a sötétben, kivilágítva pedig még nagyobb élményt nyújt. Mint mondja, a járvány miatt nála az idei ünnepi készülődés, a hangolódás, azzal telik, hogy az 1995-ben általa készített és a ravazdi templomban felszentelt keresztút-stációkat „frissíti” fel. „Idén ez a keresztútjárásom, a húsvétom” – hangsúlyozta a festőművész.

A belvárosi, egyes stációkon négy nyelven olvasható a felírat, valamint a mai kor kihívásainak megfelelően, annak érdekében hogy az érdeklődők minél pontosabb és részletesebb információkat kaphassanak, QR-kód is készült, amelynek használatával az egyes stációkhoz kapcsolódó internetes tartalom érhető el.

Kapcsolódó témák: #húsvét | #Kultúra |