Isten veled, Székely Márta!

Havassy Anna Katalin
2023.12.08. 18:49

Csak telnek a napok, de még mindig kérdezgetjük egymástól: tényleg meghalt Székely Márta? Egyszerűen nehéz elfogadni azt, amit sajnos kénytelenek leszünk. Győr rengeteget kapott Mártától, akinek a neve egyet jelentett a segíteni akarással, na meg a Méhecske Közhasznú Alapítvánnyal, amelynek elnöke volt. S most búcsúznunk kell…

„Hosszan tartó, súlyos betegség után elhunyt Székely Márta, a Méhecske Közhasznú Alapítvány kuratóriumi elnöke, a hazai para evezés egyik legelhivatottabb vezéregyénisége. Saját alapítványában az elesetteknek nyújtott segítő kezet, coachként pedig hiteles emberként segített megtalálni a kiutat a nehéz élethelyzetekből. Emlékét megőrizzük!”  – írta november 27-én reggel a Magyar Evezős Szövetség a hivatalos honlapján.

Száraz tények ezek, amelyek összefoglalják, milyen összetett és szerethető, másokért tenni akaró személyiség és szakember volt Székely Márta, akit nemcsak a családja, a barátai, hanem a város is gyászol. Mert Márta emberségből olyan példát adott a győrieknek, amelyért örökké hálásak lehetünk. Pedig nem volt könnyű élete, sőt! Ám nála őszintébben nem sokan mosolyogtak beszélgetés közben… A titok a hozzáállásban, a szeretetben és a másokon való segítésben lakozott.

Székely Márta és családja közel három évtizede költözött Marosvásárhelyről Magyarországra. A kisebbik fiúk oxigénhiánnyal született, hatéves koráig nem járt és nem beszélt. Gondoltak egy merészet a szülők és elhatározták, hogy Magyarországon szeretnék kivizsgáltatni fiúkat. Igen ám, de akkoriban csak kétévente lehetett hivatalosan átjönni a határon, így bevállalták a zöldhatárt… A bicskei menekülttáborban kötöttek ki, s egyből megtapasztalták a szegénységet, a nélkülözést. A politikai menekültstátusz megszerzése után Győrben telepedtek le: itt működött fogyatékkal élők iskolája és a folyók is vonzották a családot. Márta férje evezős edzőként helyezkedett el, az asszony pedig minden egyes nap a beteg fia fejlesztésen dolgozott. Soha nem adták fel a reményt…

Édesanyja áldozatos munkájának és persze a szakemberek segítségének, a sok-sok fejlesztő foglalkozásnak köszönhetően Székelyék kisebbik fia ma már jár és beszél néha, a maga módján pedig ír és olvas. A vele való foglalkozás soha nem ért véget, ötletes megoldásokkal, kreatív feladatokkal tartják formában a fiút. Szülei legnagyobb büszkeségére Zsolt volt az első fogyatékkal elő, aki a Magyar Evezős Szövegségnél elindulhatott egy versenyen. Innentől pedig nem volt megállás, hiszen a sportos családot egyre jobban foglalkoztatta az a kérdés, hogy más fogyatékkal élőknek is szüksége lehet a sportra: sikerélményt adhat és összekovácsoló ereje is lehet.  

2007-ben ebből a célból is hívták életre a Méhecske Közhasznú Alapítványt, amelynek mindvégig Márta volt a kuratóriumi elnöke. Ahhoz, hogy megvalósíthassák az álmukat, a férjével együtt rengeteget tettek, önként, a szabadidejükben. Mert szerették volna, hogy Győrben is legyen egy olyan alapítvány, amely a hátrányos helyzetű, valamit a fogyatékkal elő gyermeket nevelő családokat támogatja.

 „A szervezet az én életem leképezése. Minél több emberen szeretnék segíteni, mert a fogyatékkal élő gyereket nevelő családok élete nagyon nehéz.” A segítő szándékot még a dédnagymamamája ültette el benne, akit rendszeresen felkerestek a környéken élők, ha valamire szükségük volt.Képes volt az utolsó csipet sót is odaadni másoknak, még akkor is, ha nekünk is hiányzott az asztalról. Arra tanított, hogy amire szükségünk van, azt a jóisten megadja” – mondta Márta egyszer a Győr+ Médiának, s valóban, az egész életét ennek szellemében élte. Mindig ötletelt valamin, amivel jobb, amivel egy kicsit könnyebb lehet azoknak, akiknek szükségük volt rá. A fogyatékkal élők országos ergométer versenye nagy siker, ahogy a pótvizsgára-felkészítő programjuk is.

Márta mindig a legjobbat akarta nyújtani a családjának és azoknak is, akikkel kapcsolatba került. Ezért folyamatosan képezte magát: már itt, Győrben szerezte meg az érettségijét, majd elvégezte az EU-s pályázatíró tanfolyamot, beleásta magát az informatika világába és a jelnyelvet is elsajátította. Sőt, sportszervező és pedagógiai asszisztens képesítést is szerzett, majd beköszöntött életében a life coach képzés, amelyet szintén teljesen odaadással teljesített. Minden egyes lépését az vezérelte, hogy segíthessen az embertársain, mert vallotta: „Lelkileg is fel kell rázni az embereket. Az elmúlt évtizedekben megtanultam, hogy mindig a jóra összpontosítsak. Ma már az a természetes számomra, hogy mosolygok és boldogságban élem az életemet”. S valóban Márta ajtaja mindenki előtt nyitva állt…

Ám sajnos ez az ajtó nemrég örökre becsukódott… Volt, amivel még Márta sem tudta felvenni a versenyt: a betegség, amely kíméletlenül elszakította őt családjától, szeretteitől, barátaitól, az alapítványától és attól a várostól, ahol otthonra leltek. Székely Márta elment, kínzóan fiatalon. Hatalmas űrt hagyott maga után…

El kell fogadni a sokszor elfogadhatatlant és ígéretet tenni rá, hogy nem hagyjuk veszni a munkásságát, ápoljuk az emlékét és a tőle tanult szellemiségben fordulunk nem csak a fogyatékkal élőkhöz, hanem minden egyes embertársukhoz… Isten veled, Székely Márta. Köszönjük, hogy velünk és értünk voltál!