„Haj, ki kisze haj, kivisszük a betegséget, behozzuk az egészséget…”

P. Csapucha Adrienn Fotó: Ács Tamás
2024.03.24. 14:09

Győrben kiemelten fontos a hagyományok, népszokások ápolása, azoké is, melyeket országszerte is csak elvétve tartanak. Ilyen a téltemetés régi rituáléja, a húsvéti ünnepkörhöz tartozó kiszebáb égetés, melyet a Győri Művészeti és Fesztiválközpont szervezésében, a Csobolyó Néptáncegyüttes fantasztikus előadásában eleveníthettünk fel március 24-én, Virágvasárnapon.

Ha már hagyományok, kezdjük is gyorsan azzal, mi az, hogy Virágvasárnap. Ez a Húsvét előtti vasárnap, a nagyhét kezdete. A Húsvét előtti 7. nap, míg a farsangi időszak utáni 40. nap. A katolikusoknál a nagyböjt utolsó, legfontosabb hetének kezdete, ilyenkor a templomban barkaszentelést, barkás bevonulást vagy körmenetet szoktak tartani. Hogy miért? A hiedelem szerint ugyanis rontás, betegség, vihar, jégeső ellen is segít e különleges szeánsz. De Virágvasárnapra egyébként is gazdag népszokáskincs épült. Győrben a kiszebáb égetést talán már nem kell bemutatni…

A kiszebábú, vagy kiszebaba egy szalmából készült báb, amit kici, kiszőce, kicevice, vagy banya néven is emlegetnek, és általában egy menyecskét ábrázol. Ez szimbolizálja a telet, a betegségeket, a bajokat és a rossz szellemeket. Régiónként eltérő, hogy mivel egészítik ki a népszokást: van, ahol papírra írt gondokat is a tűzbe dobnak, míg máshol inkább az éneklés kap nagyobb szerepet.

Már tavaly is nagy sikere volt városunkban a rendezvénynek, és nem volt ez másként idén sem. Rengetegen látogattak el a muzsikától, népi rigmusoktól hangos belvárosi utcákba, ahol a Csobolyó Néptáncegyüttes negyven táncosa hívta télűző sétára a győrieket és a városba látogató közönséget. A Baross úti Sárkányölő Szent György szobortól induló menet egészen a Rába partjáig haladt, ahol a produkció szereplői az égő szalmabábot végül a vízbe dobták.

Bár az időjárás elég szeszélyes, Virágvasárnap még egy hirtelen lezúduló jégeső is bosszúságot okozott vármegyeszerte, reméljük hatásos lesz a bábos rituálé, felébred a természet a téli álmából és felhőtlenül élvezhetjük a tavaszt, a napsütést.

“Jöjjön a tavasz, vesszen a tél!”

Galéria: Ács Tamás