Győr vára Győré

P. Csapucha Adrienn Fotó: MekliZ Fotó/Kasza Fruzsina
2024.03.29. 12:47

Két szempontból is különleges alkalom volt a nyílt bástyanap csütörtökön. Egyrészt azért, mert egy kivételes jubileumot ünnepelhettünk, hiszen Győr 1598-as visszafoglalása március 28-áról 29-ére virradóra történt, másrészt pedig azért, mert azzal, hogy a város visszavásárolta az egykori Vaskakas Taverna épületét, ismét Győré lett Győr vára. A szervező Arrabona Városvédő Egyesület eseményén várkapitányként köszöntötték dr. Dézsi Csaba Andrást, a polgármester beszédében elmondta: napjainkban különösen fontos a hagyományok ápolása és magyarság tudatunk erősítése.

Történelmi túrát tettünk az ódon falak között, bejártuk a taverna teraszát, majd a titkokat rejtő kőtár mélysége is magával ragadott minket. És valószínű mindenki mást is, aki részt vett a Bécsi kapu téri reneszánsz kazamata nyílt napján. Annyi harc és küzdelem, viszontagság után ma is nagyszerű állapotban van az épület, ezért, és az értékek őrzése miatt is tartotta fontosnak a város vezetése, hogy ismét Győr tulajdonába kerüljön az ikonikus intézmény.

„1598-ban mikor visszafoglaltuk a várat a töröktől mi voltunk Európa védőbástyája, és nem lehet megtenni azt, hogy ne vonjunk párhuzamot a mai kornak a jelenségeivel, hiszen Magyarország ma is Európa védőbástyája” – kezdte köszöntőjét dr. Dézsi Csaba András a nagy tömegeket vonzó eseményen.

Ritkaság és kuriózum egyébként, hogy a győri vár visszavételét 1599-től egészen az 1896-os milleniumi évig számos helyen ünnepelték. Hajdanán a várvédő katonák és a polgári lakosság zászlókkal járta végig a bástyákat, hogy így emlékezzenek meg a Pálffy Miklós és Adolf von Schwarzenberg által vezetett csapatok nevezetes haditettéről, amelynek Európa-szerte Győr-keresztekkel állítottak emléket.

A városvezető az Ausztriában található, Győr nagyságát jelképező keresztekről is szólt, melyek II. Rudolfhoz köthetők. A szakrális alkotásokat Győr várának visszafoglalása emlékére emeltette a császár, mikor ismét keresztény kézbe került városunk.

„Nem kérdés, hogy Győr várának Győr tulajdonában kell lennie. A felújítására forrásokat szeretnénk szerezni, az értékes belvárosi ingatlan a terveink szerint a jövőben is a győrieket fogja szolgálni, egyfajta kulturális központként, közösségi térként. Kötelességünk megóvni az értékeinket, tárgyi emlékeinket úgy, hogy közben funkciójukat megőrizve megfeleljenek a mai kor igényeinek” – vázolta a terveket a Győr+ Médiának a polgármester. „A hagyományok ápolása nélkül nincs jövőnk. Szükségünk van a magyarság tudatunk, és lokálpatrióta szemléletünk erősítésére” – emelte ki dr. Dézsi Csaba András.

A meghirdetett több órás programban a Gartáért Hagyományőrző Egyesület végvári vitézei is bekapcsolódtak, de a Dressing Room zenekar műsora is színesítette a rendezvényt. A formáció több száz éves győzelmi hálaadó énekkel, de a többi között Balassi Bálint versfeldolgozásával is egy fantasztikus időutazásra csábította a felfedezőket, majd közös misével emlékeztek a hősökre az ünneplők.

„Autentikus helyszínen állunk most, öröm számunkra, hogy délelőtt óta több mint ezren keresték fel a kazamatát. Szakemberek, így a levéltár és a múzeum igazgatójának segítségével tárlatvezetést is tartottunk, amit ugyancsak nagy érdeklődés övezett. Szeretnénk, ha folytatódna ez a sorozat, legyen ez a győri nemzeti ünnep és ne vegye el tőlünk senki” – mondta búcsúzóul Szabó Gyula a szervező Arrabona Városvédő Egyesület elnöke.

Galéria: MekliZ Fotó/Kasza Fruzsina

Televíziós szerkesztő: Kárpát Zsolt