Félnek dolgozni a fodrászok, de akad kivétel

Illusztráció: Pixabay
Tóth Vivien
2020.03.31. 19:58

A fodrászok is félnek dolgozni járvány idején, a sikeres vállalkozók most a megélhetésükért küzdenek.

Négy győri fodrásszal is beszélgettünk. Érdeklődtünk, hogy dolgoznak -e még, és ha nem, akkor miért zártak be?

Pincési Nikolett egy szalonban székbérlő, hat éve fodrász, vendégei többsége vegyes korosztályból kerül ki, de főleg fiatalakból áll. Tíz napja még nyitva voltak, maszkban, gumikesztyűben dolgoztak, minden vendég előtt és után fertőtlenítettek, és tőlük is kérte, hogy ne érkezzenek betegen, érkezéskor mossanak kezet, és viseljenek maszkot. Olyan esetben, ha a vendég nem tudta beszerezni a maszkot, akkor adott neki, de készlethiány esetén maszk nélkül is elvállalta kliensét.

Nikolett, mint mondta, a másfél méteres távolság betarthatatlan a fodrász és a vendége között, ezért is döntöttek úgy, hogy bizonytalan ideig bezárják a szalont.

Többen kérték, hogy házhoz menjen ki dolgozni, de ezt nem tartja helyesnek, hiszen ruhaneműn, cipőn is be lehet vinni a vírust, és a kontakt így is létrejön.

Mezei Gyula három éve dolgozik borbélyként. Vállalkozása sikeresen működött a mai napig, de neki is fel kellett adnia a szeretett hivatását. A higiéniás szabályokra, és egészségvédelemre ő is kiemelten ügyelt, maszkban, kesztyűben és egyszer használatos beterítőkendővel dolgozott, emellett alaposan fertőtlenített. Vendégei száma a járvány idején nem hogy csökkent volna, sőt még növekedett is.

Ennek ellenére saját maga, a családja, és a kliensei érdekében ő is úgy döntött, hogy bezárja ideiglenesen a szalonját, és a házhoz kijárást ő se pártolja, hiába kérték többen, véleménye szerint ugyanolyan veszélyeket hordoz magában, mint a szalonban dolgozni.

A telefonos interjú után, váratlan fordulattal, Mezei Gyula a Facebookon szavazásra bocsájtotta a szalon újbóli megnyitását, ennek az eredménye alapján már újra várja egészséges vendégeit.

Nagyné Munkácsi Erzsébet fiatal anyukával is beszélgettünk, ő már hét éve fodrász, és szintén szépségszalonjának bezárása mellett döntött.

Az ő tapasztalatai azt sugallták, hogy a vendégek félnek a járványtól, sokan lemondták az időpontot. Több idős vendége a veszélyeztetett korosztályhoz tartozik, így hiába tett meg ő is mindent az üzlet fertőtlenítéséért, az ügyfelei teljesen megértően fogadták a hírt a bezárásról.

Anyaként nagy teher nyomta a vállát, az egész családjára hatással van keresőképtelensége, de a közvetlen környezete a legfontosabb, és a vendégei védelme. Bízik benne, hogy április végére helyreáll a rend, és a világ visszaáll a régi kerékvágásba.

A jelenlegi helyzet ellenére is akadnak azonban olyan szakemberek, akik folytatják hivatásukat.

Máté Tünde szalontulajdonos 1987 óta fodrász, a mai napig várja az ügyfeleit, és nem is tervezi a bezárást. Idős rokona nem él, párja a vendéglátásban dolgozik, így mindketten talpon vannak és folytatják munkájukat ameddig csak lehet.

Vendégei főleg most fiatalok, az idősek a járványveszély miatt, tapasztalata szerint nem járnak fodrászhoz. A fertőtlenítésre, a higiéniára kiemelten ügyel, de a maszkot nem várja el a vendégektől, ő se hordja, viszont természetesen nem jelent gondot, ha az ügyfél viselni kívánja. Szalonja délelőtti órákban várja a vendégeit a kormányrendelet alapján, napi 2-3 vendéggel számol, és csak az előjegyzett időpontokban van nyitva az üzlet.

Rajta kívül egy manikűrös dolgozik a 43 négyzetméteres szalonban, aki ritkán tartózkodik csak ott.

Szerkesztőségünknek nyilatkozó fodrászok szerint az állam segíti őket azzal, hogy június 30- ig a KATÁ-t nem kell fizetniük, viszont ezért cserébe hivatásuk felfüggesztését várja el a kormány.

A bérleti díj viszont terheli őket az üzlet tulajdonosai felé, de akadt olyan, aki ennek a felét elengedte. Reménykednek abban, mielőbb elkezdhetik üzletük sikeres működtetését.

Kapcsolódó témák: #koronavírus |