Biztonságos fürdőzés

Farkas János: Mindenkinek meg kellene tanulni úszni!

Illusztráció: O. Jakócs Péter
Szigethy Teodóra
2021.06.14. 09:56

Játsszon a szülő sokat a vízben gyermekével, így megszeretik ezt az amúgy is kellemes közeget, amire elkezdenek úszni tanulni – mondta Farkas János úszó szakedző, úszásoktató amikor arról beszélgettünk vele, hogyan készüljünk fel egy biztonságos vízparti pihenésre gyerekekkel. A szakember hangsúlyozta, fontos a vízbiztonság, de a legfontosabb a szülői figyelem.

Hogyan kell felkészülni a biztonságos vízparti tartózkodásra?

Fel lehet egyáltalán? Természetesen igen. A szülő felelőssége a döntő, hogy ő mennyire vigyáz a gyereke életére, aminél nagyobb értéket nem tudok elképzelni.

A legjobb az lenne, ha mindenki biztos úszástudással menne vízközelbe. Ez megvalósíthatatlan, hiszen vannak kisebbek, akik nem tudnak úszni, és vannak nagyobbak, akik átestek valamilyen oktatáson, de vagy tudnak úszni vagy nem.

Mikor érdemes elkezdeni úszni tanulni?

A nagycsoportos óvodásokat már el kell vinni úszni tanulni, ismerkedjenek az első lépésekkel, legyenek túl a vízhez szoktatás folyamatán, ismerkedjenek meg az első úszásnem alapjaival. De természetesen később is lehet kezdeni a tanfolyamot. Az oktatást mindig bízzuk szakemberre!

Szerencsére Magyarországon, így Győrben is nagy hagyományai vannak az úszásoktatásnak. Egy Magyar Úszó Szövetségi projekt jóvoltából rövidesen még az eddigieknél jobb oktatási rendszerben végezhetik „tanulmányaikat” a gyerekek, Győrnek meglesz a lehetősége arra, hogy részt vegyen az Úszó Nemzet Programban, aminek keretében a nagycsoportos ovisok szervezett körülmények között, szakképzett oktatókkal kezdhetnek úszni tanulni. Ez a program óvoda nagycsoporttal kezdődik és kisiskoláskor második osztályában fejeződik be.

Mi tehet a szülő a fürdőzésbiztonságért azon felül, hogy tanfolyamra beíratja a gyermekét?

Ha egy család úgy dönt, hogy az időt vízpart mellett tölti el, gyerekbarát strandot válasszon, ahol nemcsak mély vizes, hanem kisebb vízmélységű medencék is vannak, ahol biztonságosabban tud a gyerek mozogni – hangsúlyozom – szülői felügyelettel.

Hagyjuk a kicsiket játszani a vízben, ezt végre egy olyan közegben tehetik meg, ami a szervezet számára kellemes. A vízhez szoktatást már az otthoni kádban el lehet kezdeni, ahol megtanulják a picik, hogy nem történik gond, ha a víz az arcukba folyik, ha a szemükbe megy, még az sem tragédia, ha lenyelnek egy-egy kortyot. Tapasztalatok szerzése közben megszeretik a vizet, pozitív lesz a hozzáállásuk, ha majd először mennek tanfolyamra. A nagyon negatív élményekből lesz a víziszony, ami az oktatás meghiúsulását eredményezheti.

Mik a tipikus veszélyhelyzetek?

Vannak szabályok, amiket be kell tartani. Például alapvető, hogy felhevült testtel nem ugrunk a vízbe. Nemcsak higiéniai okokból van szükség a medencébe lépés előtt a zuhanyra, hanem azért is, hogy a testünket hozzászoktassuk a víz hőmérsékletéhez. Kijövetelnél pedig azért kell lemosni magunkról a medence vizét, mert azt a használók érdekében vegyszerekkel kezelik, és azt nem mindenki bőre viseli el.

Egy kisiskolás már megérti, ezért el kell mondani neki, hogy a víz veszélyes lehet, már egy strand is, a nyílt vízről nem is beszélve. S szót kell ejteni bizonyos eszközök – például a vízibicikli – használatáról. Itt is sok múlik a szülő felelősségén. Aki nem tud úszni, ne válassza az élményt nyújtó eszközök használatát még mellény használatával sem.

Nagyon könnyen meg lehet fulladni, s egy fulladás nem úgy néz ki, ahogy a filmekben mutatják. De ne arra készüljünk, hogyan oldjuk meg a veszélyhelyzetet, hanem arra, hogyan előzzük meg azt. Minden korosztálynak megvannak a játékai a strandon, ha azt játsszák, akkor nem történhet baj.

A gyerekek életében most hosszú idő kimaradt, hiszen nem mehettek uszodába. Mennyi idő alatt lehet visszahozni a vízbiztonságot?

Ez attól is függ, milyen szinten tartott, mikor abbahagyta a tanulást. A szülő mindig győződjön meg arról, hogy a gyermeke valóban tud-e biztonságosan úszni. Mit jelent a biztonságos úszás? Aki 25-50 métert tud megállás és erőlködés nélkül teljesíteni, az tud úszni. A természetes vizek azért mások, a folyókhoz, tavakhoz sokkal több gyakorlat kell. Ha valaki most fejezett be egy tanfolyamot, inkább egy medencés strandon kezdjen, ahol látni a medence alját és a négy falát, ezek a támpontok biztonság érzetet adnak.

Kapcsolódó témák: #úszás |