Elhunyt dr. Szalay Gyula, gyászol az egyetem

Győr+
2022.06.18. 15:57

Gyászhírt közölt a Széchenyi István Egyetem, elhunyt dr. Szalay Gyula.

Nagy tudású, szerény, rokonszenves ember volt dr. Szalay Gyula professzor emeritus, az állam és jogtudományok kandidátusa, a győri jogászképzés alapító személyisége, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar első dékánja, az egyetem volt oktatási rektorhelyettese. 1977-ben megbízott előadóként, majd 1978-tól főállású főiskolai docensként kezdte el oktatói pályafutását az egyetem jogelődjénél, a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolán.

1992-től aktív szerepet vállalt a Széchenyi István Főiskola és az Universitas-Győr Alapítvány egyetemi programjának kidolgozásában, a fejlesztési terve megvalósításában. Ennek első eredményeként 1995- ben – Győr Város Önkormányzata és az Universitas-Győr Alapítvány hathatós támogatásával – létrejött az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar – Széchenyi István Főiskola közös alapítású Oktatási Intézete. Az 1995. szeptemberi induláskor igazgatóhelyettesként, majd igazgatóként vett részt a győri jogtudományi képzés megalapozásában, feltételeinek megteremtésében, majd az oktatásszervezésben.

A jogász szak 2002-ben, a sikeres akkreditációt követően lett a győri egyetem saját jogon indítható szakja. Dr. Szalay Gyula életútjának, életművének meghatározó értéke a győri jogászképzés megvalósítása, kiteljesítése, szellemiségének gyarapítása. Az intézmény a Magyar Országgyűlés döntése szerint 2002. január 1-jétől egyetemként működik, s az első oktatási rektorhelyetteseként dr. Szalay Gyulának meghatározó szerepe volt az egyetem oktatási rendszerének az átalakításában.

Kandidátusi disszertációját 1995-ben védte meg a Magyar Tudományos Akadémián. A Magyar Tudományos Akadémia Köztestületének tagsága mellett a Magyar Jogász Egylet Győr-Moson-Sopron megyei szervezetének aktív tagjaként több cikluson keresztül annak elnökeként, s egyúttal a Magyar Jogász Egylet elnökségének tagjaként vett részt a szakmai közéletben. Számos szakmai és közéleti elismerés birtokosa, így a Magyar Érdemrend Tisztikeresztje és a Széchenyi István Egyetem közösségének legmagasabb elismerését, a „Pro Universitate” díjat is megkapta. Győri közéleti tevékenységét Győr Pro Urbe díjjal ismerte el.

Sportszervezői tevékenysége a lovassporthoz köti, 2008-ban a „Fogathajtásért” arany emlékérmet vehette át. A közelmúltban fejezte be szeretett városa, Győr történetének újabb monográfiáját. Már készült a következő kötet kiadására. Emlékét megőrizzük, nyugodjon békében!

Kapcsolódó témák: #Gyászhír | #Széchenyi István Egyetem |