
A világ legjobb termőterületeiről szerzi be a kávébabot Németh János, aki mindent tud a kávéról, amit tudni érdemes.
Emlékszik még az első kávéra, amit kóstolt? Milyen volt? – kérdezzük a Sarló közben működő Kapucziner Kézműves Kávépörkölő tulajdonosát.

Keserű. Azóta megtanultam persze, hogy az igazán jó kávé véletlenül sem lehet az. Ehhez arra van szükség, hogy a kávébab a világ legjobb magaslati termőterületeiről származzon, kézzel szüreteljék, gondosan átválogassák, szárítsák, és így kerüljön forgalomba. És ezután még hátravan a szakszerű pörkölés is. Az élő kávécserjének az az ideális, ha nappal a levegő hőmérséklete nem kúszik 25 fok fölé, éjjel pedig nem esik 20 fok alá. Ez kevés helyen adott. Fontos az is, hogy magaslati termőhelyeken kevesebb a bogár, így a növénynek nem kell annyi koffeint termelnie, hogy távol tartsa a kártevőket, ami szintén a kiváló minőséget segíti.

Hogyan csöppent bele ebbe a világba?
A nyolcvanas években a győri Zöldértnél dolgoztam kereskedelmi főosztály-vezetőként. Egy alkalommal Hamburgban eljutottam a világ legnagyobb kávéimportőr cégéhez és három napot tölthettem el egy helyi kávépörkölő manufaktúrában, ahol még az 1920-as évekből származó, régi fatüzeléses pörkölőgéppel dolgoztak. Itt kóstoltam először guatemalai kávét, ami lenyűgözött, olyannyira, hogy egy életre elköteleződtem a minőségi kávé mellett. Néhány év múlva Győrben megnyitottam a saját pörkölő manufaktúrámat és kávézómat, majd több évig tagja voltam a Magyar Kávé Szövetség elnökségének.

Azt mondják, mindig éjjel pörköl. Miért?
Általában hajnali kettőkor kezdek, mert ilyenkor sokkal több az oxigén a levegőben. A pörkölőgép beszívja ezt az oxigénben gazdag, dús levegőt, ami optimális az égéshez. Fontos az is, hogy ne legyen nagy szél, ne vigye el a huzat az oxigént, és a páratartalom 75-80 százaléknál ne legyen magasabb. Az előmelegítéssel és a pörköléssel együtt nagyjából fél óra alatt készül el egy friss adag. A pörkölőgépben mérhető a levegő és kávébab hőmérséklete is, amelyet egy számítógép segítségével folyamatosan ellenőrzünk.

A Bakancslista című film révén vált világhírűvé a cibetmacska ürülékéből válogatott kávébabból készült Kopi Luwak kávé. Még mindig ez a legdrágább a világon?
Sokáig a Kopi Luwak volt a legdrágább, amely valóban az említett különleges eljárással készül. Magyarországon 120 és 180 ezer forint között mozog egy kiló Kopi Luwak ára, amely nálunk is kapható. Árban időközben azonban már letaszította a trónról egy thaiföldi különlegesség, ahol nem cibetmacskák, hanem elefántok bélrendszerén vándorol keresztül a kávébab, lényegesen meghosszabbítva ezzel a fermentációs időt. Ebből a Black Ivory nevű kávéból egy csésze idehaza nagyjából 20 ezer forintba kerülne, de évente csupán néhány kilót készítenek belőle.