Arrabona – Jaurinum – Giavarino – Raab – Győr

Egy város emlékezete metszeteken és képeken

Fotó: MekliZ Fotóstúdió/Raczenböck Alíz
Földvári Gabriella
2021.08.19. 12:33

A káptalandombi fejlesztések kapcsán megújult Egyházmegyei Könyvtár és Kincstár kiállítótereiben az Egyházmegye alapításának 1020. és Győr várossá válásának 750. évfordulója alkalmából rendezett közös tárlatot a Győri Egyházmegye és az Országos Széchényi Könyvtár.

A csütörtöki ünnepélyes megnyitón dr. Veres András győri megyés püspök köszöntőjében arról beszélt, hogy nem véletlen a megnyitó időpontja, hiszen államalapításunkra, Szent Istvánra emlékezünk, aki ezer éve tíz egyházmegyét, köztük a győrit is alapított, és az országot olyan alapokra helyezte, amely máig tartósnak bizonyult.

Fotó: MekliZ Fotóstúdió/Raczenböck Alíz

Kitért arra is, hogy napjainkban háborúk dúlnak, ideológiai küzdelmek folynak a világban, ezért is meg kell becsülni ezeréves múltunkat, és arra is büszkék lehetünk, hogy városunk 750 évvel ezelőtt kiérdemelt kiváltságleveléért akkor is és azóta is sokat kellett küzdenünk, de máig áll Győr és áll az egyházmegye.

Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter hangsúlyozta: Győr története 750 évvel ezelőtt hősiesen kezdődött, a város megvédte azt, ami az övé volt, ezért V. Istvántól városi jogot kapott. A város azóta is a tudományos, a kulturális, a gazdasági és az egyházi élet meghatározó városa, egyetemi és innovációs központ.

Fotó: MekliZ Fotóstúdió/Raczenböck Alíz

A politikus beszélt arról is, hogy hazánk és Európa története összefonódott a kereszténység történetével. „Napjainkban, amikor a keresztény kultúra megőrzésért és megerősítéséért kell tennünk, akkor egyszerre szolgáljuk az ezeréves Magyarország, a magyar nemzet megmaradását, Európa túlélését, szabadságunk és életmódunk fenntartását. Ez a kiállítás mindennek méltó lenyomata” – fogalmazott a miniszter.

Fotó: MekliZ Fotóstúdió/Raczenböck Alíz

A tárlat a kettős évforduló kapcsán a győri egyházi jelenlétet és a város életének, történetének néhány fontos eseményét mutatja be, több mint három évszázad metszetein, térképein, alaprajzain és néhány műtárgyon keresztül.

A kiállítás január 9-ig látogatható naponta 10 és 18 óra között.

Galéria: MekliZ Fotóstúdió/Raczenböck Alíz

Televíziós szerkesztő: Kárpát Zsolt

Kapcsolódó témák: #fejlesztés | #Győri Egyházmegye |