Ön kérdez, a polgármester válaszol

Demenciaközpont épül Győrben

Illusztráció: Pixabay
Győri Önkormányzat
2021.09.24. 11:49

A várost érintő közérdekű kérdésekre nyilvánosan válaszol hetente a Győr+ című hetilapban dr. Dézsi Csaba András polgármester. Online is mutatjuk az új rovat legfrissebb, most megjelent részét.

Miért vált meg a jegyzőtől, miben nem értettek egyet?

Lehet, hogy nem mindenki tudja, de a polgármesteri hivatal jó működéséért a mindenkori jegyző a felelős. Leültünk jegyző úrral, értékeltük a hivatal eddigi működését, amelyben én több szempontból is kivetnivalókat látok. Ezért a város érdekében közös megegyezéssel elváltak az útjaink. Most egy olyan jegyzőt keresünk, aki építő jelleggel, a nyitott városháza programjának megfelelően hajlandó és képes a hivatalt vezetni, működését koordinálni. Számos kihívás előtt állunk, amellett, hogy 2022-ben országgyűlési választások lesznek, nekünk a pártpolitika fölé kell emelkednünk, és a város érdekeit kell szem előtt tartanunk, a polgármesteri hivatal hatékony működését kell szolgálnunk.

Polgármester úr, a kúria döntése után mi lesz az építési tilalommal?

A kúria döntése szerencsére már írásban is megjelent, ezért a tényeken nem kell vitatkoznom. A kormányhivatal beadványában az szerepelt, hogy a változtatási tilalmat azonnali hatállyal és visszamenőlegesen semmisítsék meg. Ezzel szemben a kúria bölcs döntése úgy szól: egy városnak joga van a saját szabályait megalkotni, ezért október 31-re kitolták a tilalom törlését. Megfelelő időt hagytak tehát új szabályozás elindítására. Amennyiben a kormányhivatal nem gátolja indokolatlanul az egyszer már elindított szabályozási folyamat hivatali útját, akkor nem leszek kénytelen ismételten visszatérni a tilalomhoz. Ha a kormányhivatal vezetője úgy dönt, nem támogatja hatékonyan az új szabályozás bevezetését, akkor sajnos miatta kell újra elrendelni a változtatási tilalmat, annak minden gazdasági következményével együtt. Őszintén remélem, erre nem kerül sor, hiszen miért is cselekedne így a kormányhivatal?

Korábban azt nyilatkozta polgármester úr, hogy szándéka szerint idősek otthona épülhetne a Zrínyi utcai kórház helyén az önálló életvitelre alkalmas idős embereknek. Továbbra is van erre esély? Lehet tudni, mi lesz a kórházként nem működő Zrínyi utcai telephellyel?

A Zrínyi utcai kórházat a Széchenyi István Egyetem működteti, tudomásom szerint rekreációs központot terveznek oda. A klasszikus idősellátásban van egy nagy hiány, mégpedig a demenciában szenvedők gondozása. A magatehetetlen, önmagukról szinte már semmit sem tudó, teljes ellátást igénylő idős emberek kiszorultak az idősellátás rendszeréből. Ezért mi egy ilyen központ létrehozását kezdtük meg Győrben, a Mónus Illés utcában. Ha minden a tervek szerint alakul, akkor a jövő év végére el is készül, aztán haladunk tovább az idősellátásban.

Azt ígérte, jövőre Győr lesz a legtisztább város. Látja már ennek az előjeleit?

Teljesen őszinte leszek – ahogy máskor is –, ezen a területen csalódott vagyok. Egyrészt a hulladékgazdálkodás jelenlegi finanszírozása ebben az átmeneti időszakban, míg a koncessziós szerződések meg nem születnek, anyagilag nehéz helyzetbe hozta az önkormányzatokat, amit a Covid-járvány csak súlyosbított. Itt nemcsak a kiadásokra kell gondolni, hanem paradox módon jelentősen megnőtt a szemét mennyisége is. Emellett a győri szolgáltató és a nagytérségi hulladékkezelő között évekkel ezelőtt megkötött, Győr számára rendkívül előnytelen, egyoldalú megállapodás következményei is sújtanak bennünket. Ezek az anomáliák nem voltak ilyen élesen láthatók, míg a hulladékszállító, kezelő szolgáltatót nem választottuk le a Győr-Szol komplex rendszeréről. Azt is be kell látnunk, hogy sokkal intenzívebb és hatékonyabb szabályozás szükséges az illegális szemétlerakókkal szemben is, mert van egy olyan embertípus, aki csak a kemény szankciókból ért. Szóval ez egy komplex feladat, és sajnos annak ellenére, hogy számos területen javulás tapasztalható, egy biztos: a kevesebb pénzből nem lehet tisztább várost működtetni.

Az Iszkápa-köz előtte
Az Iszkápa-köz utána

Egy internetes oldal azt sugallja, hogy ön vette meg az Iszkápa-köz korábban illegális szemétteleppé züllött területét. Mihez kezd vele?

Egy városvezető számára fontos, hogy ne hagyja magát befolyásolni a bulvárlapok szenzációhajhász cikkei által. Az Iszkápa-közben illegális szemétlerakó működött már egy évtizede, amit sikeresen felszámoltunk, és megszüntettük a további szemétlerakás lehetőségét. Bekerítettük a területet, ami magántulajdonból ingyenesen az önkormányzat tulajdonába került. A sikersztorinak itt akár vége is lehetne, és az, hogy miként alakul a telek sorsa, függ az önkormányzati telekösszevonások lehetőségétől. De az Iszkápa-köz sorsában van még egy csavar, amit nem árulok el, míg meg nem valósul. Annyit azért elmondok, hogy a környék közbiztonságának további javulását eredményezi.

A rovat jövő héten újabb olvasói kérdésekkel folytatódik! A kérdéseket továbbra is a lakossag@gyor-ph.hu címre küldhetik, a válaszokkal pedig a minden héten pénteken megjelenő Győr+ Hetilapban, valamint a hetilap megjelenését követően online is jelentkezünk!