Kékfestő, fazekas, gyöngyfűző, höveji csipkekészítő

Büszkeségeink a kisalföldi népművészek

Fotó: Kisalföldi Népművészek Egyesülete
Földvári Gabriella
2020.08.27. 10:51

A Kisalföldi Népművészek Egyesülete ismét büszke lehet tagjaira, néhányuk alkotása Budapesten, a Népi Iparművészeti Múzeumban, valamint a Hagyományok Házában rendezett kiállításon láthatók ezekben a hetekben.

A Népművészet Ifjú Mestere pályázatra az egyesületből dr. Bajcsai Brigitta kékfestő pályázott. Munkáit beválogatták az Ifjú Mesterek Remekei pályázatra, jelenleg Budapesten a Népi Iparművészeti Múzeumban rendezett kiállításon láthatóak. Brigitta a győri kék- és kelmefestéssel foglalkozó család ötödik generációját képviseli. „A kékfestés egyedülálló szellemi kulturális örökségünk, megőrizni, ápolni kötelességünk. Feladatomnak tekintem továbbadni ezt az ükapámtól örökölt, ritka mesterséget a következő generációknak, hogy megismerhessék, megtanulhassák, tovább éltessék. Munkáimmal szeretném a kékfestés technológiáját és mintakincsét olyan mai korban is viselhető ruhadarabokon átörökíteni, amit mi fiatalok is szívesen látunk, viselünk.” – vallja a fiatal kékfestő.

dr. Bajcsai Brigitta kékfestő

A Népművészet Ifjú Mestere díj egyébként azoknak a fiatal, 15 és 35 év közötti alkotó- és előadóművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik az egyes népművészeti ágakban, népzene, néptánc, népmese és népi alkotóművészet területén kiemelkedő egyéni teljesítményt értek el. A díjat 1969-ben alapították, melynek odaítélése pályázat útján, bírálóbizottság értékelése alapján történik. 2020-ban húsz előadóművész és tíz tárgyalkotó nyújtott be pályázatot, akik közül összesen öten nyerik el a kitüntető címet. Az idei kiállításban fiatal nemezkészítők, szövők, bútorfestők, viseletkészítők és fazekas mesterek mutatkoznak be. A tárlat szeptember 25-ig, keddtől péntekig 10 és 18 óra között tekinthető meg.

Káldi Károly fazekas sütő és főzőedényei

A XXI. Országos Fazekas-pályázaton Káldi Károly fazekas, kályhás, a Népművészet Ifjú Mestere, Népi Iparművész elhozta a nagydíjat, első helyezett lett. Ángyán Csilla fazekas, népi iparművész pedig második helyezést ért el. A háromévente megrendezésre kerülő országos fazekaspályázat a szakág legfontosabb megmérettetése. A pályázat célja a népi fazekasság hagyományainak ápolása, a nagy múltú fazekas-központok tárgyi művészetének megőrzése, továbbfejlesztése, a mai lakáskultúrába történő beillesztése, a mai ételkészítési és konyhai eljárásoknak megfelelő alkotások létrehozása.

Ángyán Csilla fazekas munkái

Az idei pályázatra sütő és főzőedényeket várt a zsűri. A számos magas színvonalú beérkezett alkotás közül a legkiválóbbakból mutat be reprezentatív válogatást a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban (Budapest, Fő utca 6.) rendezett tárlat, amely december 12-ig, keddtől szombatig 10-18 óra között látogatható.

Véghné Lőrincz Ágnes höveji csipkekészítő alkotása

A ”Fejrevaló viseletek Újragondolása” címmel hirdetett pályázatot a Népművészeti Egyesületek Szövetsége  a női és férfi fejfedő készítés tudásának átörökítésére, újragondolására, hazai és nemzetközi népszerűsítésére. A felhívásra közel 60 alkotás érkezett, a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt pályamunkákból kiállítást rendeztek a Hagyományok Házában. Ezen Kiss Ágota népi gyöngyfűző, Tóthné Kőrösi Zsófia és Véghné Lőrincz Ágnes höveji csipkekészítő Népi Iparművészek alkotásait is láthatjuk.