Az okostelefon legyőzi a könyvet?

Illusztráció: Pixabay
J. Kovács Andrea
2021.09.08. 20:52

Nemrég ért véget az Ünnepi Könyvhét, amellyel egy időben volt a Gyermekkönyvnapok is. Számos óvodást és iskolást csalogatott a rendezvény a könyvek közelébe, és a vásári forgatagban örömmel lapozták az újdonságokat. Vajon lesz-e belőlük olvasó felnőtt? Szabó Juditot, a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér olvasószolgálatának vezetőjét kérdeztük.

A szülő mit tehet azért, hogy a gyermekének természetes szükséglete legyen az olvasás?
– Az olvasóvá nevelést a legkisebb korban érdemes kezdeni. A kicsi lássa a szülői mintát, hogy apa, anya olvas, könyvet, újságot vesz a kezébe. Sokat számít a közös élmény, ha együtt lapozgatják a könyveket, együtt mennek el könyvtárba, akkor hosszú távra meg lehet alapozni a későbbieket. Hozzáértők azt mondják, tízéves korra eldől, hogy valakiből olvasó lesz vagy sem. Van ahol családon belül is az egyik gyerek az olvasóközönséghez tartozik, míg a másik nem szeret olvasni.

– A gond nem is kisgyermekkorban, hanem később jelentkezik. Amikor a már olvasni tudó iskolás nem akar könyvet venni a kezébe…
– Az alapvető probléma az okos eszközök használatával kezdődik. Harmadikos korban megkapják az okostelefont, s ettől kezdve a gyerekek picit elvesznek. Amikor ezek az eszközök mindennapossá válnak az életükben, akkor szerintem az olyan népszerű könyvek lehetnek esélyesek, mint húsz éve volt a Harry Potter, vagy a Gyűrűk Ura. Vagyis ha sikerül olyan olvasmányt találni, ami érdekli és leköti őket, ami közel áll az életvitelükhöz, akkor tartósan rá lehet irányítani a figyelmüket.

Melyik gyermekkorosztály szeret leginkább könyvtárba járni?
– Az alsós kisiskolások. A felsősöknél és a középiskolásoknál már nem ilyen jó a helyzet. Nekik úgy próbáljuk népszerűsíteni az olvasást, hogy olyan vetélkedőket, online játékokat állítunk össze, amelyek könyvekhez kapcsolódnak, és köthetők a tanulmányokhoz is.

Melyek azok a könyvek, amelyek a kölcsönzési toplistát vezetik?
– Bartos Erika meséi, a Bogyó és Babóca, Brúnó Budapesten, Anna, Peti és Gergő állnak legelöl. Rögtön utánuk következik Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk. Népszerűsége régóta töretlen. Szintén az élvonalban találjuk az Egy ropi naplóját, és a Geronimo Stilton sorozat darabjait. A kisebbek szívesen lapozzák Bori, illetve Berci különböző történeteit, míg az iskolások gyakran kölcsönzik Leiner Laura könyveit.

Kapcsolódó témák: #iskola | #Kultúra | #nevelés | #Oktatás | #társadalom |