A Vagongyár túlságosan fontos volt: könyvbemutató a nyugdíjas klubban

J. Kovács Andrea Fotó: Ács Tamás
2023.08.22. 18:53

A nagy hőség sem tartotta vissza az érdeklődőket attól a könyvbemutatótól, amit a Rába Győri Nyugdíjas Egyesület szervezett tagjainak. Érthető a fokozott érdeklődés, hiszen a kötet a jelenlévők egykori munkahelyéről szól.

Győr, a titkosszolgálatok hálójában – A Vagongyári MAN-program című könyvről a szerzővel, Vörös Csabával Bana József, a Városi Levéltár nyugalmazott igazgatója beszélgetett.

Vörös Csaba egy évig kutatta az Állambiztonsági Történeti Levéltárban lévő dokumentumokat, számtalan régi újságot és műszaki leírást tanulmányozott. Nagy időutazásként élte meg a munkát, hiszen gyermekkora egy része is megelevenedett. Villamosmérnök édesapja gyakran járt kiküldetésben nagy üzemekben és otthon mindig elmesélte élményeit, találkozásait. S bár Győrbe nem jutott el, fia évtizedekkel később mégis úgy érezte, ismerős terepen mozog.

„A Vagongyár egy hatalmas gyáregység volt és a megyei állambiztonság, vagyis a hatalom egész egyszerűen nem értette mi folyik itt. Mi az a dízelesítés, mi az a nyugati motor licence, amit megvásárolnak, mi lesz azzal a kétmilliárd forinttal, ami akkor elképesztőn sok pénz volt. Nem értették a nyugat felé való nyitást sem, csak annyit láttak, hogy sokan jönnek-mennek a határon át. Próbálták napról napra dokumentálni az eseményeket, illetve azt, hogy ki mivel foglalkozik. Rengeteg hiányosságot fedeztek fel a működésben. Ilyen volt például az, hogy a szigorún titkos katonai bázis közepén civil családok laktak a Vagongyárban. Nagy meghurcoltatásokról semmilyen dokumentumot nem találtam. Kevés volt az ügynökök száma, ezért mindig többet és többet akart beszervezni a hatalom.” – nyilatkozta a szerző a Győr Plusz Médiának.

Érdekes adalékokkal szolgált Bana József is: Kevesen tudják, hogy a potsdami egyezmény értelmében 1945 után a Vagongyár tulajdonképpen az oroszok tulajdonába került. Különböző tőkebefektetések miatt a II. világháborúban német tulajdonnak számított, ami az egyezmény értelmében automatikusan az oroszoké lett. Az ötvenes években végül is egy orosz iroda működtette. Túlságosan fontos gyár volt mindig. A kötet tulajdonképpen a Vagongyár szocializmusban élvezett fénykoráról, a tömeggyártás idejéről szól. S ha valami ennyire fontos, akkor értelemszerűen a titkosszolgálat figyelme is rávetül. Egyébként az iratoknak csak egy része maradt fenn. Negyvenhárom évvel ezelőtt áttekintették a III/III-as dokumentumokat és a nyolc kötegből hatot megsemmisítettek. A maradék kettőből keletkezett a könyv.” -mondta Bana József.

A bemutató után a szerző dedikálta kötetét, a klub tagjai pedig frissítő és pogácsa mellett elevenítették fel vagongyári emlékeiket.

A könyv kapható a Lokálpatrióta Könyvesboltban és a Győr+ Média székházában.

TV-s szerkesztő: J. Kovács Andrea, Németh Boglárka

Korábban a témában:

Kapcsolódó témák: #Győr | #könyvbemutató | #vagongyár |